Vai asinsspiediena zāles jādzer visu mūžu?
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Vai asinsspiediena zāles jādzer visu mūžu?

"100 Labi Padomi"

Atbild ģimenes ārste Iveta Feldmane.

Ja pret augstu asinsspiedienu ir izrakstīti medikamenti, ir svarīgi lietot tos regulāri, jo zāles ne tikai samazina asinsspiedienu, bet vienlaikus ārstē arī asinsvadu iekšējo slānīti jeb endotēliju, novērš tajā iekaisumu attīstīšanos un holesterīna pangu veidošanos.

Pārtraucot lietot zāles, kādu brītiņu asinsspiediens būs normāls, bet pēc tam ar uzviju paaugstināsies. Hipertensijas ārstēšana ir ilgstošs process, visbiežāk visu mūžu. Paaugstināts holesterīns kombinācijā ar paaugstinātu asinsspiedienu (virs 140/90 mm) ir nopietns drauds gan sirds, gan smadzeņu un citu orgānu asinsvadiem, jo tas rada paaugstinātu infarkta vai insulta risku.

Tāpēc ārsti nozīmē medikamentozu terapiju ar zālēm, kas pazemina gan holesterīnu, gan asinsspiedienu. Cilvēkiem ir svarīgi regulāri veikt holesterīna analīzes un dzert zāles, līdz tiek sasniegts normai atbilstošs līmenis, un tad to uzturēt, nereti – visu mūžu.

Medikamentu lietošana ir atkarīga no pacienta vecuma un izmaiņām asinsvados. Ja cilvēks ir uz 50 gadu sliekšņa un nav nopietnu izmaiņu asinsvados un sirdī, ja viņš spēj radikāli mainīt dzīvesveidu – nodarboties ar regulāru fizisku slodzi, veselīgi ēst, nesmēķē –, tad ir liela varbūtība, ka varēs pārtraukt lietot hipertensijas un holesterīna medikamentus.