NMPD mediķu ieteikumi maratona dalībniekiem
foto: LETA
"Rimi Rīgas maratons" 42 km distances sievietēm, pirmās vietas ieguvēja, Latvijas skrējēja Amanda Krūmiņa, 2021. gada 29. augustā.
Runā speciālists

NMPD mediķu ieteikumi maratona dalībniekiem

Jauns.lv

Garo distanču skriešana ir viens no grūtākajiem izturības sporta veidiem. Slodzes laikā notiek liels enerģijas patēriņš, tādēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi visus sportistus un skriešanas entuziastus, kas nedēļas nogalē – 6. un 7. maijā – piedalīsies "Rimi" Rīgas maratonā, aicina nopietni izvērtēt savas spējas, spēkus un veselību iecerētās distances veikšanai.

NMPD mediķi atgādina par svarīgāko:

  • Ja Tev pēdējā laikā bijusi kāda saslimšana vai trauma, rūpīgi pārdomā dalību skrējienā. Iespējams, organisms vēl nav atguvies, tāpēc par gatavību skriet konsultējies ar savu ārstu.
  • Vismaz pāris dienas pirms skrējiena parūpējies par mierīgāku režīmu, labu miegu un atpūtu. Ja skriesi pēc nakts ballītes un nesagatavojies, riskē maratona noslēgumu pavadīt slimnīcā!
  • Skrējiena rītā izpildi īsu veselības testu, atbildot uz vairākiem jautājumiem, piemēram, vai nav paaugstināta ķermeņa temperatūra, saaukstēšanās simptomu, vai nejūti nogurumu, vai naktī esi pietiekami izgulējies, vai esi uzņēmis pietiekami šķidrumu un lietojis pareizu uzturu, vai kas nesāp?   Tests pieejams Rimi Rīgas maratona mājaslapā https://rimirigamarathon.com/lv/esi-vesels/
  • Pirms starta numura otrajā pusē dalībniekiem vai pilngadīgajai personai, kura ir pieteikusi nepilngadīgo, jāaizpilda informācija ar dalībnieka veselības stāvokļa datiem. Norādītā informācija būtiski atvieglos mediķu darbu, ja Tev būs nepieciešama palīdzība.
  • Skrējiena laikā ir būtiski nepieļaut slāpju rašanos, tādēļ trasē izmanto ūdens paņemšanas punktus, lai  padzertos. Tas novērsīs dehidratāciju jeb organisma atūdeņošanos.
  • Ja skrējiena laikā tomēr nejūties labi, nemēģini “par katru cenu” sasniegt finišu. Ieklausies savās sajūtās un laikus ej malā, lai atveldzētos un atpūstos.  Nekavējoties pārtrauc skriet un vērsies pie mediķiem, ja trasē parādās nespēks, vājums, galvas reibšana, redzes miglošanās, līdzsvara traucējumi, galvassāpes, spiedoša sajūtu krūtīs, elpas trūkums. Klausi trases malā esošos veselības uzraugos, ja viņi Tev iesaka pārtraukt skriešanu.

"Rimi Rīgas maratons 2022" fotogrāfijās

Maratona laikā mediķi dežurēs vairākās vietās. Uz vietas atradīsies sešas NMPD brigādes, tajā skaitā reanimācijas brigāde. Medicīnisko palīdzību varēs saņemt arī pirmās palīdzības postenī un NMPD mediķu teltī, kas atradīsies finiša zonā. Savukārt pie ūdens ņemšanas vietām dežurēs un līdzi skrējējiem trasē ar velosipēdiem dosies brīvprātīgie – topošie mediķi, kuri vēros skrējējus, lai savlaicīgi pamanītu tos, kam, iespējams, nepieciešama atpūta, atveldzēšanās vai mediķu palīdzība.