Runā speciālists
2023. gada 28. aprīlis, 09:36

“Nevajag pārspīlēt problēmas lielumu,” pusaudžu psihoterapeits Konstantinovs par veipošanu, citiem ieradumiem

Jauns.lv

Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Konstantinovs ir viens no zināmākajiem un pieprasītākajiem Latvijas speciālistiem. Sarunā ar “Izdevniecību Rīgas Viļņi” psihoterapeits atbild uz jautājumu: cik liela ir veipošanas, narkotiku, alkohola problēma mūsu jauniešu vidū?

“Tās pie mums ir lielākas pieaugušajiem nekā jauniešiem. Vielas – alkohols, smēķēšana – tas vienmēr ir bijis. Jau “Skroderdienās Silmačos”. Skaidrs, ka narkotiskās vielas var radīt ļoti nopietnus riskus jauniešiem. Bet, no otras puses, realitāte ir tāda, ka absolūtam vairākumam tas neradīs paliekošas problēmas. Absolūtais vairums no mums, atceramies no savas pieredzes – esam gan uzpīpējuši, gan dzēruši, gan liela daļa zālīti pīpējuši,” pauž Konstantinovs.

Speciālists, protams, norāda, ka ieradumi nav nekāda labā lieta – protams, labāk to nedarīt vispār, bet kopumā tā nav nemaz neesot tik milzīga problēma.

“Šobrīd jaunieši uz to ir mazāk tendēti. Tie varētu būt kādi 12–17% no visiem jauniešiem. Kamēr pieaugušie Latvijā ir vieni no lielākajiem lietotājiem – alkohola ziņā. Bet tas lielā mērā ir saistīts ar diezgan neprātīgu politiku un veselības politiku, kur bieži mēs problēmas vairāk palielinām nekā samazinām. Veipi tagad ir tāds labs piemērs – uz tiem ir milzīgs fokuss. Ved uz skolām policijas suņus, krata bērnus. Pats nebiju saskāries, bet mums bija raidījums "Ģimenes studijā", un tur bija mamma, kura izstāstīja, un sāka rakstīt citas mammas, kam arī tā ir. Situācijas ir tādas, ka, lai tikai neveipotu, skolotāji aizliedz bērniem iet uz tualeti. Ja stundu laikā iet uz tualeti, jāiet pie skolotāja, žurnālā demonstratīvi jāraksta, ka viņš iet uz tualeti. Protams, it sevišķi mazākie bērni neko tādu negrib darīt. Viņi ir sākuši skolā nedzert ūdeni un apčurājas pa ceļam uz mājām. Tur, es domāju, jābūt pieaugušo atbildībai arī un drusku veselais saprāts jāpieslēdz... Mēģinām ierobežot veipus, bet uztaisām skolu, kur bērni dzīvo tādās bailēs, ka apčurājas,” intervijā ar pārdomām dalās Konstantinovs.