“Nākamā pandēmija tepat ap stūri” - zinātnieki baidās par smagām slimībām, kas reģistrētas tādās valstīs kā Horvātija, Ķīna un citās
Covid-19 vēl nav beidzies, bet zinātnieki baidās, ka nākamā pandēmija jau slēpjas tepat aiz stūra. Divi no lielākajiem draudiem ir tādas nāvējošas slimības kā Ebola un Nipahas vīruss, kas nogalina līdz pat 75% cilvēku, kurus tās skārušas. Citi patogēni apdraudējumi, kas teorētiski varētu pārņemt visu pasauli, ja vien rastos labvēlīgi apstākļi, ir putnu gripa, Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis un mēris.
Apvienotās Karalistes veselības aizsardzības amatpersonas pastāvīgi uzrauga draudus visā pasaulē, lai nekas nespētu pārsteigt nesagatavotus. Lielbritānijas Veselības drošības aģentūras (UKHSA) šonedēļ atjauninātajā sarakstā ir iekļautas 15 visbiedējošākās infekciju slimības. Tās ir pazīstamas kā augstas bīstamības infekciju slimības.
Sarakstā dati ir sadalīti pa valstīm, norādot, vai ir reģistrēti cilvēku saslimšanas gadījumi.
Dati tika izveidoti, lai veselības aprūpes speciālisti varētu novērtēt infekcijas risku katrā valstī. Taču tie ir arī publiski pieejami ikvienam.
Visvairāk zināmo augstas bīstamības infekciju slimību reģistrētas Ķīnā. Kopā to ir septiņas, tostarp A putnu gripa, par kuru zinātnieki brīdina jau gadu desmitiem. Viņuprāt, šī slimība ir visticamākais nākamās pandēmijas izraisītājs. Eksperti apgalvo, ka tas ir saistīts ar rekombinācijas draudiem, kas varētu izraisīt putnu gripas nāvējoša celma saplūšanu ar pārnēsājamu sezonālo gripu. Tāpat Ķīnā reģistrētas tādas bīstamas saslimšanas kā Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis, SARS, mēris, SFTS jeb smags drudzis ar trombocitopēnijas sindromu, tā ir slimība, ko pārnēsā ērces. Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis ir vīrusu izraisīta slimība, ko arī pārsvarā pārnēsā ērces un kas līdz pat 40 % gadījumu var beigties letāli., turklāt slimība ir reģistrēta vairāk, nekā 60 valstīs visā pasaulē, tostarp Horvātijā, Portugālē, Afganistānā un citviet.
Starp visretāk ziņotajām augstas bīstamības infekciju slimībām reģistrēts Lasas drudzis, kas ir grauzēju pārnēsāta slimība, tā reģistrēta 13 valstīs, Marburgas drudzis - septiņās valstīs un Lujo vīruss - tikai vienā valstī - Zambijā.
Cilvēki parasti inficējas ar Lasas drudzi pēc saskares ar pārtiku vai sadzīves priekšmetiem, kas inficēti ar žurku urīnu, vai izkārnījumiem.
Marburgas vīruss, kas ir Ebolas vīrusa nāvējošs brālēns, nogalina no ceturtdaļas līdz 90 procentiem no visiem inficētajiem. Tas izraisa hemorāģisko drudzi, krampjus un iekšējo asiņošanu. Šo vīrusu pārnēsā vairāku sugu sikspārņi.
Lujo vīruss pirmo reizi tika identificēts 2008. gadā pēc neliela, bet smaga uzliesmojuma Āfrikā, taču par šo grauzēju pārnēsāto slimību ir maz zināms.
Pārējās septiņas sarakstā iekļautās letālās slimības, kas rada vislielāko inficēšanās risku, ir šādas: mēris, Ebola, Juninas vīruss, Andu vīruss, Tuvo Austrumu respiratorā sindroma koronavīruss (MERS-CoV), Nipahas vīruss un Mačupo vīruss.
Aptuveni 104 valstīs, tostarp arī Latvijā, augstas bīstamības infekciju slimības nav reģistrētas.