Kas zināms par jauno Covid-19 variantu XBB.1.5?
Jauns Covid-19 apakšvariants rada zināmas bažas ASV, kur tas strauji izplatās. Arī citviet pasaulē jaunais koronavīrusa omikrona variants strauji uzņem apgriezienus, tāpēc skaidrojam, kas pašlaik zināms par Covid-19 omikrona varianta atzaru XBB.1.5.
Kas ir XBB.1.5?
Tas ir vēl viens globāli dominējošā Covid-19 omikrona varianta atzars. Kopš parādīšanās 2021. gada beigās, omikrona paveids ir pārspējis agrākos Alfa, Beta, Gamma un Delta koronavīrusa variantus. Tas ir arī daudz lipīgāks par saviem priekštečiem. Tiek uzskatīts, ka XBB.1.5 simptomi ir līdzīgi iepriekšējā omikrona varianta simptomiem. Lielākajai daļai cilvēku rodas saaukstēšanās simptomi.
Vai XBB.1.5 ir infekciozāks vai bīstamāks?
XBB.1.5 attīstījās no XBB Covid-19 varianta, kas Apvienotajā Karalistē sāka izplatīties 2022. gada septembrī. XBB bija mutācija, kas palīdzēja tai pārspēt ķermeņa imūno sistēmu, taču šī pati kvalitāte arī samazināja tā spēju inficēt cilvēka šūnas.
Profesore Vendija Bārklaja no Londonas Imperiālās koledžas sacīja, ka vīruss attīstās un meklē arvien jaunus veidus kā apiet cilvēka ķermeņa aizsardzības mehānismus.
Kembridžas institūta "Wellcome Sanger" doktors Jūens Harisons uzskata, ka XBB.1.5, iespējams, radās, kad kāds inficējās ar diviem dažādiem omikrona variantiem. Pasaules Veselības organizācija (PVO) apstiprināja, ka XBB.1.5 ir "izaugsmes priekšrocības" salīdzinājumā ar citiem līdz šim redzētajiem apakšvariantiem. Taču PVO norādīja, ka līdz šim nekas neliecina, ka tas būtu nopietnāks vai kaitīgāks nekā iepriekšējie omikrona varianti.
Kur XBB.1.5 izplatās?
Tiek uzskatīts, ka vairāk nekā 40% Covid-19 gadījumu Amerikas Savienotajās Valstīs izraisa XBB.1.5, padarot to par dominējošo koronavīrusa paveidu. Decembra sākumā tie bija tikai 4% gadījumu, drīz vien tas ātri apsteidzis citas omikrona versijas. Pēdējo nedēļu laikā visā ASV ir pieaudzis Covid-19 hospitalizēto gadījumu skaits, un valdība ir atsākusi bezmaksas testēšanas programmu.
Vai XBB.1.5 variants varētu izplatīties?
Tas izskatās iespējams. Piemēram, Apvienotajā Karalistē 2022. gadā bija pieci omikrona viļņi, un šķiet, ka turpmāki gadījumu pieaugums ir neizbēgams. "Wellcome Sanger" dati liecina, ka viens no 25 Covid-19 gadījumiem Apvienotajā Karalistē bija XBB.1.5. Bet tas tika balstīts tikai uz deviņiem paraugiem, tāpēc jāgaida, lai iegūtu pārskatāmāku ainu.
Gan gripas, gan jaunā koronavīrusa variants rada slogu apvienotās Karalistes medicīnas sektorā.
Vai zinātnieki uztraucas par jauno XBB.1.5 variantu?
Profesore Bārklija sacīja, ka viņa nav īpaši nobažījusies par Apvienotās Karalistes iedzīvotājiem, jo nav nekādu pazīmju, ka XBB.1.5 varētu"izlauzties cauri vakcīnas aizsardzībai.
Taču viņa ir noraizējusies par iespējamo ietekmi uz neaizsargātajiem, tostarp cilvēkiem ar novājinātu imunitāti.
Profesors Deivids Heimans no Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skolas teica, ka maz ticams, ka jaunais omikron variants radīs lielas problēmas tādās valstīs kā Apvienotā Karaliste, kur ir augsts vakcinācijas līmenis. Viņa bažas bija par tādām valstīm kā Ķīna, kur bija gan zems vakcīnu patēriņš, gan zema dabiskā imunitāte ilgstošas izolācijas dēļ. "Ķīnai ir jādalās ar klīnisko informāciju par inficētajiem cilvēkiem, lai redzētu, kā šis variants uzvedas populācijā, kurai nav imūnsistēmas," sacīja profesors Heimans.