Kā stress sagrauj tavu veselību? Plus simptomi, kas liecina, ka tas jau pamatīgi ietekmējis virsnieres
Darbaholiķiem un tiem, kas dzīvo nepārtrauktā stresā, šī slodze ietekmē virsnieru darbību, bet tas atstāj iespaidu uz organisma hormonu līdzsvaru. Lūk, kā ar dabiskām metodēm var stimulēt virsnieru funkciju atjaunošanos.
Virsnieres atbild par vairāku organismam vajadzīgu hormonu ražošanu. Virsnieru dziedzeru izsīkums var ierosināt dažādas veselības problēmas, bet vispirms jau izjaukt hormonu līdzsvaru.
Virsnieru darbība ietekmē ļoti daudzas organisma funkcijas, tāpēc virsnieru izsīkums parasti atstāj iespaidu uz vairākām dzīves jomām, lai gan cilvēks var pat nezināt, ka viņam ir problēmas ar virsnieru dziedzeru darbību, – fizisku slimības izpausmju var nebūt. Ierasti simptomi ir autoimūnas reakcijas, tāpēc dažiem cilvēkiem var būt grūti noteikt diagnozi. Kad autoimūnā sistēma sāk darboties pārmērīgi, tā uzbrūk veselajiem organisma audiem, kļūdaini domājot, ka ķermenis ir apdraudēts. Šādu stāvokli mēdz saukt par virsnieru izsīkumu, un tas var izvērsties nopietnos hormonālos traucējumos.
Viens no galvenajiem hormoniem, kas veidojas virsnieru garozā, ir stresa hormons kortizols. Kortizols regulē ne tikai stresu, bet arī elektrolītu līdzsvaru, šķidruma aizturi un ķermeņa svaru, iesaistās miega regulēšanā, palīdz koncentrēties, stimulē dzimumtieksmi un piedalās daudzās citās organisma funkcijās.
Vēl viens svarīgs hormons, ko ražo virsnieres, ir aldosterons. Aldosterona sekrēcija ir saistīta ar nātrija un kālija līmeni asinīs, un, ja aldosterona ir daudz, tas var izraisīt šķidruma aizturi un paaugstināt asinsspiedienu. Kopumā aldosterons palielina jonu un ūdens reabsorbciju nierēs. Kā metabolītam tam ir ārkārtīgi svarīga loma cilvēka organismā elektrolītu un asinsspiediena regulācijā.
Virsnieru izsīkums var veicināt arī estrogēna un testosterona deficītu. Hronisks stress (piemēram, slimības dēļ vai intensīvu sporta treniņu dēļ) liek virsnieru dziedzeriem uz dzimumhormonu rēķina ražot vairāk kortizola un dehidroepiandrosterona (DHEA, hormons, ko virsnieru dziedzeri izmanto citu hormonu ražošanai), tāpēc estrogēna un testosterona līmenis krītas. Īpaši svarīgi tas ir sievietēm pirmsmenopauzes vai menopauzes laikā, jo no virsnieru darbības atkarīgs, kā pēcmenopauzes laikā tiks sintezēts estrogēns un testosterons.
Kas liecina par virsnieru darbības traucējumiem?
Jums var būt pastāvīgs nogurums un pat tad, ja esat pietiekami atpūtušies. Var būt pazemināta ķermeņa temperatūra, reiboņi, palielināta uzņēmība pret vīrusu un bakteriālām infekcijām, kā arī pastiprināta jutība pret vides ietekmi un pārtikas alerģijām. Var rasties spēcīga tieksme pēc cukura.
Lūk, daži no biežākajiem simptomiem:
- Hronisks nogurums, kas ilgst vairāk nekā pāris nedēļu
- Muskuļu vājums
- Mainīta apetīte, parasti – ēstgribas zudums
- Svara samazināšanās
- Gremošanas traucējumi
- Zems asinsspiediens un zems cukura līmenis asinīs
- Garastāvokļa svārstības, aizkaitināmība un depresija
- Neregulāras vai kavētas menstruācijas
Ja domājat, ka jums varētu būt virsnieru izsīkums, ieteicams apmeklēt ārstu, bet ir arī vairākas dabiskas iespējas, kas var palīdzēt atvieglot simptomus un sekmēt hormonālā līdzsvara atjaunošanos.