foto: Shutterstock
Eiropā fiksēti antibiotiku rezistenti ļoti lipīgas, dzīvībai bīstamas infekcijas gadījumi
Esi vesels
2022. gada 7. decembris, 11:14

Eiropā fiksēti antibiotiku rezistenti ļoti lipīgas, dzīvībai bīstamas infekcijas gadījumi

Jauns.lv

Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests izdevis brīdinājumu par antibiotikām rezistentas difterijas gadījumiem Eiropā, vēsta CNN. 

Pašlaik atsevišķi gadījumi atklāti Šveicē un Vācijā. “Ņemot vērā potenciālās rezistences pret antibiotikām parādīšanos, ir svarīgi, lai tiktu uzraudzīta apstiprināto difterijas gadījumu likvidēšana,” teikts oficiālajā paziņojumā. 

Pirmdien, 5. decembrī, arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) publicēja brīdinājumu par Šveicē un Vācijā konstatētajiem pret antibiotikām rezistentiem difterijas gadījumiem un brīdināja, ka nevar izslēgt līdzīgu celmu parādīšanos arī citās Eiropas valstīs.

6. oktobrī izdotajā riska novērtējumā teikts, ka difterija izplatās migrantu vidū un ka tiem, kas dzīvo pārpildītās telpās, iespējamas "smagas sekas". Līdz 28. novembrim ir apstiprināti vismaz 57 difterijas gadījumi patvēruma meklētāju vidū, un ir aizdomas par vienu nāves gadījumu.

Kas ir difterija? 

Difterija ir ļoti lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība. 
Difterijai raksturīga plēvju veidošanās uz gļotādām (tā saucamā „kakla aizaugšana”) un ādas, kā arī toksisks sirds muskuļa, nervu sistēmas, nieru un citu orgānu bojājums un organisma smaga vispārēja saindēšanās.

Ja cilvēks savlaicīgi nevēršas pēc medicīniskās palīdzības vai slimības ārstēšana tiek uzsākta pārāk vēlu, difterija rada nopietnas veselības problēmas, invaliditāti, bet smagākos gadījumos var beigties ar nāvi. No saslimšanas ar šo bīstamo slimību var pasargāt tikai vakcinācija!

Difterijas infekcijas avots var būt gan ar difteriju slims cilvēks, gan arī vesels cilvēks, kurš neslimo ar difteriju, bet ir difterijas baktērijas nēsātājs.

Visbiežāk cilvēka organismā difterijas nūjiņas nokļūst caur mandelēm, rīkles un deguna gļotādu. Ar difteriju var inficēties ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai baktēriju nēsātājs. 

Difterijas pazīmes

Slimības inkubācijas periods ir no 2 līdz 5 dienām, bet dažos gadījumos tas var būt pat līdz 10 dienām.
Dažkārt slimības sākumā var novērot nedaudz paaugstinātu temperatūru, nespēku, svīšanu. Šie simptomi pakāpeniski progresē, un attīstās difterijai raksturīgās pazīmes:

  • vispārējs savārgums;
  • temperatūras paaugstināšanās;
  • kakla sāpes, apsārtums, tūska, rīšanas grūtības;
  • uz mandelēm parādās netīri pelēks aplikums, kas var izplatīties pa visu rīkli. Aplikums ir biezs, ādai līdzīgs, bāli pelēcīgā krāsā;
  • maziem bērniem aplikums var sākties no balsenes, šādā gadījumā rodas klepus, balss aizsmakums un apgrūtināta elpošana;
  • iespējamas arī galvassāpes un apetītes zudums.