Brīnumlīdzeklis tabletes formā jeb mikroelements, kas nepieciešams visa organisma normālai darbībai
Pēc pārslimota Covid-19 bieži mēdz būt dažādas komplikācijas – nogurums, reiboņi, elpas trūkums vai aizdusa, ieildzis klepus, nespēja koncentrēties, bezmiegs, trauksme vai pat depresija, locītavu un muskuļu sāpes, galvassāpes, sāpes krūtīs, arī ožas un garšas zudums. Kā pēc jebkuras saslimšanas, arī pēc Covid-19 pārslimošanas organismam ir liels stress, tāpēc ieteicams dzert pietiekami daudz šķidruma, ēst pilnvērtīgu uzturu, lietot vitamīnus un mikroelementus.
Viens no būtiskākajiem un svarīgākajiem mikroelementiem, kas nepieciešams visa organisma normālai darbībai, ir cinks, stāsta aptieku tīkla Apotheka farmaceita asistente Agnese Jursa.
Kā labāk uzņemt cinku?
Cinku var uzņemt gan ar pārtiku, gan kvalitatīviem uztura bagātinātājiem. Visvairāk cinka ir produktos, kuros ir daudz olbaltumvielu, īpaši dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielās, piemēram, austerēs, liellopa un jēra gaļā. Tas ir arī riekstos un sēklās.
Aptiekas produktos cinks ir dažādu sāļu formā kopā ar mikroelementiem un vitamīniem, kas papildina cits cita darbību. Ieteicamā diennakts deva vīriešiem ir 14–15 mg, sievietēm 9–11 mg, bērniem 3–8 mg un zīdaiņiem 2–3 mg. Cinku nevajadzētu lietot lielākās devās un ne ilgāk par divām nedēļām, jo to var viegli pārdozēt.
Cinku labāk uzņemt kopā ar ēdienu pusdienlaikā, jo tukšā dūšā tas var izraisīt nelabumu. Papildus vēlams dzert probiotikas, lai uzlabotu gremošanu un cinka uzsūkšanos organismā. Jāizvairās cinku lietot vienā laikā ar kalciju un dzelzs preparātiem, lai neveidotos mijiedarbība, kas traucē cinkam pilnvērtīgi uzsūkties.
Ko vēl labu dara cinks?
- Tas ir ārkārtīgi svarīgs pilnvērtīgai imūnsistēmas darbībai, jo cīnās ar vīrusiem un baktērijām.
- Cinks ir atbildīgs par pareizu tauku dziedzeru darbību un elastīgu kolagēna šķiedru veidošanos ādā. Tas nozīmē, ka, lietojot cinku, palēninās matu izkrišana, samazinās piņņu, dermatīta un psoriāzes simptomi, nagi kļūst stiprāki, āda veselīgāka un mirdzošāka.
- Šis mikroelements paātrina audu atveseļošanos, palīdz ātrāk sadzīt dažādām brūcēm, izgulējumiem, apdegumiem, locītavām un kauliem.
- Cinks piedalās svarīgās bioķīmiskās reakcijās tīklenē, veicina A vitamīna uzsūkšanos, kas nepieciešams redzes uzturēšanai.
- Tas ir būtisks elements reproduktīvajā veselībā. Vīriešiem cinks palīdz uzturēt optimālu hormona testosterona līmeni un gādā par dzimumtieksmi, savukārt sievietēm pietiekams cinka daudzums var samazināt menstruāciju traucējumus, tāpat tas ir svarīgs grūtniecības normālai norisei.
- Cinks piedalās insulīna sintēzē un saglabāšanā, samazina cukura līmeni asinīs, kas ir ļoti būtiski otrā tipa cukura diabēta slimniekiem.