Lana veica simtiem analīžu un sonogrāfiju, bet nekas neliecināja par vēzi 4. stadijā! Baisi pieaug jaunu cilvēku ar vēža diagnozi skaits
Lana bija 43 gadus veca, kad viņa savam vīram pastāstīja, ka, guļot uz sāniem, vēderā jūt kaut ko līdzīgu burbulim. Veicot ultrasonogrāfiju, aknās tika konstatēti aizēnojumi, tāpēc Lana tika nosūtīta uz kolonoskopiju un asins analīzēm. Atklājās resnās zarnas audzējs dūres lielumā, un sieviete neizjuta nekādas sāpes vai simptomus, vēsta CNN.
Līdz diagnozei Lanas resnās zarnas vēzis jau bija paspējis izplatīties līdz 4. stadijai, kas nozīmē, ka vēzis bija sasniedzis arī citas ķermeņa daļas. Ģimene bija šokēta. 15 mēnešus pirms diagnozes uzstādīšanas Lanai piedzima bērniņš, kas nozīmē, ka viņa nepārtraukti bijusi ārstu uzraudzībā, veikusi simtiem analīžu un sonogrāfiju, taču nekas neliecināja par vēzi.
Ja vēzis skar pieaugušo, kas jaunāks par 50 gadiem, ārsti to sauc par agrīnu saslimšanu. Šie vēža gadījumi jaunākā vecumā kļūst arvien biežāki.
Jaunā pārskatā par 44 valstu vēža reģistru datiem ir konstatēts, ka strauji pieaug saslimstība ar kolorektālo un 13 citu veidu vēzi, no kuriem daudzi skar gremošanas sistēmu, un šis pieaugums vērojams daudzās valstīs ar vidējiem un augstiem ienākumiem.
Pārskata autori apgalvo, ka jaunāku pieaugušo vidū saslimstība ar vēzi pieaug daļēji tāpēc, ka dažu vēža veidu, piemēram, vairogdziedzera vēža, testēšana ir kļuvusi jutīgāka. Tomēr testēšana pilnībā neattaisno šo tendenci, saka pētījuma līdzautors, Hārvardas Čana Sabiedrības veselības skolas patoloģijas profesors Šujī Ogino.
Ogino apgalvo, ka straujais saslimstības pieaugums ir saistīts ar riska faktoru kopumu, kas, iespējams, darbojas kopā, daži no tiem ir zināmi, bet citi vēl ir jāizpēta.
Viņš norāda, ka daudzi no šiem riska faktoriem, piemēram, aptaukošanās, mazkustīgums, diabēts, alkohols, smēķēšana, vides piesārņojums un rietumniecisks uzturs ar augstu sarkanās gaļas un pievienoto cukuru saturu, nemaz nerunājot par maiņu darbu, ir saistīti ar vēzi. "Ir arī daudzi nezināmi riska faktori, piemēram, piesārņojošas vielas vai pārtikas piedevas. Neviens nezina," viņš piebilda.
Pētnieks uzskata, ka fakts, ka tik daudzi no šiem vēža veidiem - astoņi no 14 pētītajiem - ir saistīti ar gremošanas sistēmu, norāda uz to, ka liela nozīme ir uzturam un baktērijām, kas dzīvo mūsu zarnās.
Kolorektālā vēža izplatība gados jaunākiem cilvēkiem strauji pieaugusi. Pētījumi liecina, ka aptuveni 1 no 10 kolorektālā vēža gadījumiem ASV tiek diagnosticēts cilvēkam vecumā no 20 līdz 50 gadiem.
Ogino pārskatā tika konstatēts tā sauktais kohortas efekts, kas nozīmē, ka agrīni atklāta vēža risks ir palielinājies katrai nākamajai vēlāk dzimušo cilvēku paaudzei. Piemēram, 1990. gados dzimušajiem ir lielāks risks dzīves laikā saslimt ar agrīnu vēzi nekā 1980. gados dzimušajiem.
Starp citiem ļaundabīgajiem audzējiem, kas sastopami gados jaunākiem amerikāņiem, ir krūts, endometrija, žultspūšļa un žultsceļu, nieru, aizkuņģa dziedzera, vairogdziedzera, kuņģa un plazmas šūnu vēzis asinīs.
Vēzis ir nopietna diagnoze jebkurā vecumā, bet, ja tas parādās jaunākiem pieaugušajiem, audzēji parasti ir agresīvāki, un tie bieži vien netiek atklāti ilgāk, jo dažiem izplatītākajiem vēža veidiem, piemēram, krūts un prostatas vēzim, līdz 50 gadu vecumam nav valsts skrīninga programmu.