Dieva dots talants vai lāsts? Sieviete, kas spēj saost Parkinsona slimību
Džoija Milna pamanīja, ka viņas vīram 33 gadu vecumā parādījās dīvaina smarža, aptuveni 12 gadus pēc tam vīrietim tika diagnosticēta Parkinsona slimība. Nu Džoija palīdzējusi zinātniekiem izstrādāt testu, kas šo slimību spētu atklāt agrīni, vēsta “The Independent”.
Tests tika izstrādāts pirms vairākiem gadiem pēc tam, kad akadēmiķi saprata, ka Džoija Milna no Pērtas, Skotijā, kurai ir pastiprināta oža, spēj atšķirt vesela cilvēka smaržu no tāda, kas sirgst ar Parkinsona slimību.
Milnas kundze apgalvo, ka viņas vīrs smaržoja pēc muskusa. Sievietes novērojums ieinteresēja zinātniekus, kuri nolēma izpētīt, ko viņa varēja sajust un vai to varētu izmantot, lai palīdzētu identificēt cilvēkus ar šo neiroloģisko slimību.
Pēc vairākiem gadiem Mančestras Universitātes akadēmiķi ir panākuši izrāvienu, izstrādājot testu, ar kuru var noteikt cilvēkus ar Parkinsona slimību, izmantojot vienkāršu vates kociņu, kas novilkts gar kakla aizmuguri.
Lai gan pētījums vēl ir tikai sākuma stadijā, zinātnieki ir sajūsmā par iespēju, ka Parkinsona slimība nākotnē varētu tikt atklāta ar vienkārša testa palīdzību.
Pašlaik nav precīza Parkinsona slimības testa, jo diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz pacienta simptomiem un slimības vēsturi.
Ja jaunais ādas uztriepes tests būs veiksmīgs arī ārpus laboratorijas apstākļiem, to varētu ieviest, lai panāktu ātrāku diagnostiku.
Milnas kundze sacīja, ka "nav pieņemami", ka cilvēkiem ar Parkinsona slimību ir tik augsts neiroloģisko bojājumu līmenis līdz brīdim, kad viņiem tiek noteikta diagnoze, piebilstot: "Es uzskatu, ka tas ir jāatklāj daudz agrāk - tāpat kā vēzis un diabēts, agrīna diagnostika nozīmē daudz efektīvāku ārstēšanu un labāku dzīves kvalitāti!”.
Džoija stāsta, ka viņas vīrs, bijušais ārsts, bija apņēmības pilns atrast piemērotu pētnieku, kas izpētītu saikni starp smaku un Parkinsona slimību. 2012. gadā pāris uzmeklēja Dr. Tilo Kunatu no Edinburgas Universitātes. Dr. Kunats Milnas kundzes ožu. Zinātnieks nonāca pie secinājuma, ka slimība, iespējams, veicina smaržas izmaiņas, izraisot ķīmisku reakciju sebumā (ādas taukos).
Veicot sākotnējo darbu, zinātnieks lūdza Milnas kundzei pasmaržot to cilvēku kreklus, kuri bija slimi ar Parkinsona slimību un veselu cilvēku kreklus. Džoija pareizi identificēja kreklus, kurus valkāja Parkinsona slimības pacienti, bet viņa arī teica, ka viens no cilvēkiem bez šīs slimības smaržoja pēc tās- astoņus mēnešus vēlāk šim cilvēkam tika diagnosticēta Parkinsona slimība.