Privātās klīnikas piedāvā kovida sirdzējiem filtrēt asinis
Virkne privāto klīniku Kiprā, Vācijā, Šveicē, Turcijā un, iespējams, arī citās valstīs piedāvā attīrīt asinis turīgiem klientiem, kuri cieš no garā kovida.
Medicīnas eksperti gan norāda, ka šī metode, oficiāli saukta par aferēzi, nav pārbaudīta klīniskajos izmēģinājumos un tās efektivitāte nav pierādīta, tomēr par to ir gatavi maksāt tūkstošiem medicīnas tūristu. Terapija ir dārga, daži ir pat iztērējuši visus savus ietaupījumus, bet viņu veselības stāvoklis nav manāmi uzlabojies.
Ko nozīmē šī terapija
Aferēzes laikā pacientam ņem viņa paša asinis, ko ar speciālu aparatūru sadala sastāvdaļās. Latvijā šo pakalpojumu piedāvā Rīgas 1. slimnīca, kuras mājaslapā skaidrots: “Notiek asins šķidrās daļas – plazmas, kurā atrodas šlakvielas un dažādu slimību uzturošas substances, noņemšana. Noņemtais plazmas tilpums tiek kompensēts ar aizvietojošiem šķīdumiem. Organisma asins šūnas tiek saglabātas. Sākumā šlakvielas izvadās no asinīm, bet pēc tam no audiem, kas ļauj panākt pamatīgu organisma attīrīšanu. Plazmas vietā ievadītie šķidrumi atšķaida asinis, mazina viskozitāti un uzlabo mikrocirkulāciju.”
Britu medicīnas žurnāla BMJ pētījumu nodaļas redaktore Madlēna Deivisa savā rakstā norāda, ka joprojām nav atklāta efektīva terapija, lai ārstētu postkoronavīrusa sindromu jeb garo kovidu. Daļai pacietu, kas ir šķietami izveseļojušies, infekcija pāriet hroniskā fāzē un ilgst vismaz 12 nedēļas.
Vairāk nekā 15 000 eiro
Deivisa skaidro, ka parasti aferēzi izmanto tikai pacientiem ar neārstējamu taukvielu apmaiņu un tikai kā galējo līdzekli. Tā nozīmē ķirurģisku iejaukšanos, kas vienmēr ir ar savu risku, aferēzes gadījumā iespējama asiņošana, asins recekļi, var pat ievazāt infekciju, izmantotās vielas izraisīt alerģisku reakciju.
Rakstā izklāstīta vairāku izmisušu pacientu pieredze, bet vissīkāk iztirzāts Nīderlandes psihiatrijas stažieres Gites Burmisēras gadījums. Pēc kovida viņas nogurums bija tāds, ka ceļš no guļamistabas uz virtuvi varēja prasīt pāris stundas.
Lai aizbrauktu uz Kipru, izietu aferēzes un vitamīnu kursu, sieviete iztērēja gandrīz visus iekrājumus – vairāk nekā 15 000 eiro. Pēc diviem mēnešiem viņa bija atpakaļ mājās, bet mokošie garā kovida simptomi nepazuda, ne migla galvā, ne aizdusa, ne sāpes krūtīs. Burmisēra divas reizes mēģināja atgriezties darbā, bet velti, un viņa uzrakstīja atlūgumu.
Cik maksā Latvijā
Tiesa gan, esot arī pacienti, kas apgalvo, ka viņu stāvoklis uzlabojies. Metodes piekritēji uzstāj, ka sirdzēji nevar gaidīt, kamēr beigsies klīniskie pētījumi, un gatavi riskēt.
Latvijā aferēze atkarībā no metodes maksā 217 līdz 451 eiro, un vēl jārēķinās ar 32 līdz 42 eiro par konsultāciju un citiem izdevumiem – salīdzinot ar Rietumeiropu, ļoti konkurētspējīga cena.