6 praktiski padomi, ko ņemt vērā, pirms dodies uz festivālu
Festivālu sezona ir sākusies, daudzviet atcelti visi ierobežojumi un cilvēki tiecas baudīt iespēju reizē atpūsties un baudīt savu iecienītāko mākslinieku sniegumu uz vasaras skatuvēm. Lai laika pavadīšanu brīvā dabā nepavadītu tādas ķibeles kā apdegšana saulē vai herpes vīrusa aktivizēšanās, vērts ņemt dažus padomus.
Vienmēr svarīgi atcerēties, ka saules ultravioletais starojums skar cilvēku arī mākoņainā dienā, tāpēc iespējams ādas kairinājums, savukārt saules un vēja ietekme komplektā ar negulētām naktīm var ierosināt herpes parādīšanos.
1. Dzeramais ūdens
Cilvēka ķermenis, kā zināms, sastāv galvenokārt no ūdens. Ja zaudējat vairāk šķidruma nekā esat uzņēmis, var rasties dehidratācija jeb atūdeņošanās. Tas nozīmē, ka organismā nav pietiekami daudz šķidruma, lai tas darbotos pareizi. Viegla dehidratācija var izraisīt vājumu, apjukumu vai muskuļu krampjus.
Svarīgi! Negaidi, kamēr esi izslāpis, lai dzertu ūdeni. Daudzos festivālos un svētkos rīkotāji nodrošina ūdens ņemšanas vietas, bet drošības pārbaudi ar piepildītu pudeli varētu arī neiziet – to var ņemt līdzi, bet tukšu.
Ja plānojat iebaudīt kādu stiprāku dzērienu, katru otro alkoholiska dzēriena porciju aizstājiet ar tīru ūdeni.
2. Aizsardzība pret apdegšanu saulē
Labākais veids, kā pasargāt sevi no saules kaitīgās ietekmes, ir ierobežot tās iedarbību un aizsargāt ādu. Aizsarglīdzekļi pret saules apdegumu absorbē vai atstaro UV starus. Ādas aizsardzībā svarīga ir pareiza sauļošanās. Izvēlieties sauļošanās līdzekli, kuram ir:
- plaša spektra aizsardzība. Tas aizsargā gan pret UVA, gan UVB stariem;
- SPF ir 30 vai augstāks;
- ūdensizturība. Tas nozīmē, ka sauļošanās nodrošina aizsardzību, peldoties vai svīstot noteiktu laiku — vai nu 40, vai 80 minūtes atkarībā no ilguma, kas norādīts uz etiķetes.
Ja iespējams, valkājiet aizsargājošu apģērbu, piemēram, kreklu ar garām piedurknēm, bikses, platmalu cepuri un saulesbrilles. Meklējiet apģērbu ar UV aizsardzības faktoru (UPF) vai izgatavotu no viegla, bet blīva auduma. Kad vien iespējams, uzturieties ēnā.
Svarīgi! Atcerieties, ka saules stari ir visstiprākie no plkst. 10 līdz 16. Šajā laikā pret sauļošanos jāizturas īpaši piesardzīgi.
3. Ja gadījies apdegt saulē
Saules aizsargkrēms ļauj atrasties ārā ilgāku laiku, neparādoties ādas apsārtumam. Ja tā tomēr noticis, labs ieteikums ir uzklāt ziedi Larifan Ungo, kas palīdz novērst ādas kairinājumu un ar to saistītās nepatīkamās sajūtas, kā arī veicina ādas atjaunošasnos. Ziedi var lietot arī tad, ja pārkarstot vai apdegot saulē, bieži parādās herpes vīrusa infekcija.
Svarīgi! Neviens saules aizsargrēms nesniedz pilnīgu aizsardzību. Sauļošanās līdzekļa lietošana nenozīmē, ka var uzturēties saulē neierobežotu laiku. Ādas šūnas joprojām tiek bojātas.
4. Pārbaudiet aptieciņu
Daudzas bezrecepšu un recepšu zāles palielina ādas jutīgumu pret UV stariem. Tādējādi, lietojot noteiktas zāles, var izveidoties smags saules apdegums dažu minūšu laikā. Rūpīgi izlasiet zāļu etiķetes un pēc nepieciešamības izmantojiet papildu sauļošanās līdzekļus.
Svarīgi! Daudzi medikamenti ir nesavietojami ne tikai ar sauļošanos, bet arī ar alkohola lietošanu.
5. Saprātīga ēdienkarte
Festivālos pieejamās uzkodas un ātrie našķi bieži vien nav labākā izvēle veselīgai ēšanai. Ja vakarā plānots doties izklaidēties, prātīgi būtu ieturēt pamatīgas brokastis ar augstu proteīna saturu, lai ilgāk justu sātu un enerģiju. Ļoti saldi vai cepti, trekni ēdieni satur pārāk daudz kaloriju un drīzāk veicinās apātiju un miegainību. Laba izvēle būtu grilētas vai vārīta vistas gaļa vai jūras veltes; vieglas sviestmaizes, jogurts un svaigi augļi.
Attiecībā uz festivāliem, kuros ir atļauts ēst ārpus telpām, veselīgas uzkodas var atturēt našķiem, kuros ir daudz kaloriju un tauku.
Dažas labas uzkodas:
- iepriekš nomazgāti augļi (āboli, bumbieri, banāni vai vīnogas);
- pilngraudu krekeri vai sausmaizītes;
- augļu un graudu batoniņi;
- mazi burkāniņi vai citi sagriezti svaigi dārzeņi;
- žāvēti augļi, rieksti, sēklas.
Svarīgi! Neaizstājiet veselīgu pārtiku ar ātrajām uzkodām vairākas dienas.
6. Ievērojiet mērenību
Atcerieties, festivāls ir maratons, nevis sprints. Alkohols pasliktina uztveri, spriešanas un reakcijas laiku, tādējādi palielinot traumu un negadījumu risku.
Ja izvēlaties lietot alkoholu, dariet to atbildīgi, piemēram, nosakot sev drošu ierobežojumu; nesēdieties pie automašīnas stūres; iepriekš norunājiet, kā droši nokļūt mājās, ja festivāla vietā nav paredzēts nakšņot. Piemēram, taksometrs ir iztērētās naudas vērts, lai novērstu nopietnas problēmas. Tāpat nav vēlams lietot alkoholu tukšā dūšā, bet vispār no tā jāatturas, ja esat noguris vai lietojat zāles.
Vienmēr jāņem vērā, ka īslaicīgais enerģijas pieplūdums, lietojot alkoholiskus dzērienus, tomēr ilgākā laikā saistīts ar spēku izsīkumu. Apmeklējot vairākdienu brīvdabas pasākumus, neizbēgams ir arī nepietiekams miega daudzums.
Ja jums ir tendence šādās situācijās piedzīvot herpes vīrusa aktivizēšanos, ieteicams festivāla aptieciņā ielikt arī Larifan lūpu balzamu, kas satur patentētu dabiskas izcelsmes komponentu dsRNA Larifan un efektīvi paaugstina organisma dabīgās aizsargspējas un pasargā pret kaitīgiem ārējās vides faktoriem. Larifan lūpu balzāms satur arī UV filtrus, līdz ar to pasargā lūpas no saules staru negatīvās iedarbības.
Raksts tapis sadarbībā ar Lotos Pharma internetveikalu Avemed.lv