Savlaicīgai cīņai ar multiplo sklerozi mudina atpazīt un neignorēt neiroloģiskos traucējumus
foto: Shutterstock
Izpausmes ir dažādas un katram slimniekam var būt atšķirīga simptomātika.
Esi vesels

Savlaicīgai cīņai ar multiplo sklerozi mudina atpazīt un neignorēt neiroloģiskos traucējumus

Jauns.lv / LETA

Pasaulē ar multiplo sklerozi slimo vairāk nekā 2,5 miljoni iedzīvotāju, pavēstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Multiplās sklerozes vienības vadītāja Daina Pastare. Lai ar slimību savlaicīgi sāktu cīnīties, cilvēki tiek mudināti neignorēt, ja ilgāku laiku saglabājas tādi traucējumi kā tirpšana rokās un kājās, līdzsvara traucējumi, urīna nesaturēšana un redzes traucējumi.

Multiplā skleroze ir komplicēta slimība, un tās izplatītākie simptomi ir nejūtīgums, tirpšana vai vājuma sajūta ekstremitātēs, uz vēdera vai sejas zonā, grūtības staigāt, līdzsvara traucējumi, galvas reibonis, izteikts nogurums, mazā iegurņa orgānu darbības traucējumi. Tāpat var būt redzes traucējumi, piemēram, miglaina redze, dubultošanās, šķielēšana.

Ja 24 stundu laikā saglabājas tādi neiroloģiski traucējumi kā tirpšana rokās, kājās, līdzsvara traucējumi, urīna nesaturēšana, redzes traucējumi un citi simptomi, noteikti ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai neirologa, kas nosūtīs uz magnētiskās rezonanses izmeklējumu.

Pastare norādīja, ka izpausmes ir dažādas un katram slimniekam var būt atšķirīga simptomātika, tādēļ ārstiem ir būtiski iejusties pacientu "kurpēs", lai spētu ne vien labāk izprast tās sajūtas, ar kurām slimības dēļ slimniekiem nākas sadzīvot katru dienu, bet arī lai varētu nodrošināt personalizētu pieeju, atbilstošu terapiju un efektīvus risinājumus kopējās dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Patlaban, lai mediķi labāk izprastu pacientu sajūtas, ir radītas speciālas kurpes, kas imitē Multiplās sklerozes simptomus - līdzsvara traucējumus, pārvietošanās grūtības, nespēju just pamatu zem kājām un citus simptomus.

RAKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis stāstīja, ka RAKUS Multiplās sklerozes vienības speciālisti strādā multidisciplinārā komandā, jo slimības komplicētās diagnostikas un ārstēšanas dēļ ir vienlaicīgi nepieciešama vairāku profesionāļu iesaiste. Lai arī šī slimība šobrīd nav pilnībā izārstējama, arī Latvijā pacientiem tiek nodrošinātas jaunākās ārstēšanas metodes slimības attīstības gaitas palēnināšanai, sacīja Karelis.