Veselības aprūpes pakalpojumi: ko valsts šogad apmaksās vairāk nekā pērn
foto: LETA
Reģistratūra Rīgas 1.slimnīcā.
Esi vesels

Veselības aprūpes pakalpojumi: ko valsts šogad apmaksās vairāk nekā pērn

"Tautas Veselības Avīze"

No 2022. gada ieviesti vairāki būtiski uzlabojumi valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā un pieejamībā. Vienlaikus divas jaunas iedzīvotāju grupas turpmāk ir atbrīvotas no pacientu līdzmaksājumu veikšanas, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Medicīniskās apaugļošanas vecuma ierobežojuma palielināšana

Iepriecinošas ziņas sievietēm un pāriem, kuri vēlas veikt medicīnisko apaugļošanu – palielināts vecums valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšanai. Turpmāk pakalpojums ir pieejams sievietēm līdz 40 gadu vecumam (iepriekš – līdz 37 gadu vecumam). Lēmums par vecuma palielināšanu ir pieņemts, balstoties uz demogrāfisko politiku un citu valstu pieredzi. Vienlaikus ņemts vērā apstāklis, ka medicīniskās apaugļošanas pakalpojums Latvijā ir īpaši pieprasīts tieši 37 gadus jaunu sieviešu vidū.

Krūšu implanti pēc ļaundabīga audzēja operācijas

No šā gada tiek apmaksāta krūšu implantu ievietošana sievietēm pēc ļaundabīga audzēja operācijas ar krūšu rekonstrukciju. NVD vērš uzmanību, ka šis pakalpojums ir pieejams gan tām sievietēm, kurām ir atklāts ļaundabīgs audzējs, gan pacientēm, kurām ārstēšana jau noslēgusies un ir veicama implantu ievietošana.

Šādas operācijas nodrošina divas slimnīcas Rīgā un divas reģionālās slimnīcas – Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Liepājas reģionālā slimnīca un Daugavpils reģionālā slimnīca. Par operācijas veikšanas iespējām jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu vai vēršoties kādā no iepriekš minētajām slimnīcām.

Atbrīvojums no pacienta līdzmaksājumiem

Turpmāk arī iedzīvotāji ar 2. grupas invaliditāti ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājumu veikšanas, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus (apmeklējot ģimenes ārstu vai ārstus-speciālistus, veicot izmeklējumus, operācijas un citus). Iepriekš šāds atbrīvojums attiecās tikai uz pacientiem ar 1. grupas invaliditāti.

Pacienta līdzmaksājumi turpmāk nav jāveic arī gadījumā, ja pacientam ir nozīmēti izmeklējumi pēc vēža skrīninga jeb profilaktiskajām pārbaudēm, kas ir pieejamas iedzīvotājiem noteiktos vecumos. Valsts apmaksātā vēža skrīninga programma ietver dzemdes kakla vēža un krūts vēža skrīningu (saņemot uzaicinājuma vēstuli), zarnu vēža skrīningu un prostatas vēža skrīningu.

“Dzeltenais koridors” pacientiem ar ļaundabīga audzēja recidīvu

Izveidots “dzeltenais koridors” pacientiem ar ļaundabīgo audzēju recidīviem jeb slimības atkārtošanos pēc izveseļošanās vai izveseļošanās periodā. “Dzeltenā koridora” ietvaros ārstu konsultācijas, diagnostiskos izmeklējumus un citus valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus saistībā ar recidīvu sniedz ārpus kopējās pacientu rindas, 10 dienu laikā. Pakalpojumus paātrinātā kārtībā sniedz ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu.

Ātrāk pieejami izmeklējumi pacientiem ar ļaundabīgo audzēju

No 2022. gada pacientiem ar ļaundabīgo audzēju diagnozēm tādi prioritāri pakalpojumi kā ultrasonogrāfija, endoskopija (tostarp dienas stacionārā), magnētiskā rezonanse, rehabilitācija (tostarp dienas stacionārā), dermatoveneroloģija, traumatoloģija, hematoloģija, ortopēdija, rokas un rekonstruktīvā mikroķirurģija un plastikas ķirurģija dienas stacionārā tiks sniegti ārpus kopējās pacientu gaidīšanas rindas. Ārstniecības iestādēm par šiem pakalpojumiem tiks maksāts virs kvotas, tādējādi laiks līdz nepieciešamā pakalpojuma saņemšanai būtiski samazināsies.

Uzlabojumi pacientiem ar kohleāro implantu

Ņemot vērā, ka bērniem līdz šim valsts apmaksāja kohleārā implanta ķirurģisku ievietošanu dzirdes uzlabošanai, no šī gada apmaksās arī ievietoto implantu ārējās daļas nomaiņu pēc 18 gadu vecuma. Implanta ārējās daļas nomaiņu pēc pilngadības sasniegšanas turpmāk veiks reizi astoņos gados.

Bezmaksas mājas vizītes

No nākamā gada 1. janvāra paplašināts personu loks, kuriem valsts apmaksās ģimenes ārsta mājas vizītes. Noteikts, ka tās būs valsts apmaksātas arī pie personām, kuras atrodas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.

Atbalsta tālrunis pusaudžiem

Grozījumi MK noteikumos paredz turpināt apmaksāt psihoemocionālā atbalsta pasākumus, kā arī līdz 2022. gada 30. jūnijam nodrošināt konsultatīvā tālruņa pakalpojumu apmaksu pusaudžiem psihoemocionālā atbalsta saņemšanai. Minētais pakalpojums tika ieviests, lai samazinātu ilglaicīgu negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, ko rada Covid-19 pandēmija, un nodrošinātu psiholoģiskās palīdzības un psihiskās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem.

Izmeklējumi skābekļa terapijai

No nākamā gada valsts nodrošinās jaunu dienas stacionārā sniedzamu veselības aprūpes pakalpojumu – izmeklējumus, lai nodrošinātu ilgstošu skābekļa terapiju. To nodrošinās pacientiem ar elpošanas nepietiekamību, kuriem ir indicēta skābekļa terapija.

Iepriekš minēto un arī citu uzlabojumu ieviešanai veselības aprūpes jomā 2022. gadā no valsts budžeta līdzekļiem kopumā plānoti aptuveni 130 000 000 eiro.

Paplašināts valsts kompensējamo zāļu klāsts un samazinātas zāļu cenas

Panākot vienošanos ar zāļu ražotājiem un lieltirgotavām, no 2022. gada vairākiem valsts kompensējamajiem medikamentiem no 1 % līdz 30 % samazināta cena, kuru sedz valsts, lai nodrošinātu iedzīvotājiem zāles kompensācijas sistēmas ietvaros. Tādējādi šim gadam piešķirtos valsts budžeta līdzekļus kompensējamo zāļu apmaksai varēs izmantot efektīvāk. Patlaban kompensējamo zāļu sarakstā ir 1686 medikamenti un 305 medicīniskās ierīces, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

No šī gada būtiski uzlabojumi veikti arī reto slimību ārstēšanā, izveidojot atsevišķu, vienotu kompensējamo zāļu sarakstu reto slimību pacientiem. Iepriekš reto slimību ārstēšanai paredzēto medikamentu iepirkumus veica Bērnu klīniskā universitātes slimnīca un pacienti zāles varēja saņemt tikai slimnīcā. Kārtības maiņa vienlaikus uzlabo zāļu pieejamību pacientiem, jo turpmāk šīs zāles var saņemt aptiekā, kas ir tuvāk pacienta dzīvesvietai.
Tādējādi no šī gada janvāra tiek uzsākta 14 zāļu iekļaušana Kompensējamo zāļu sarakstā reto slimību ārstēšanai pacientiem ar dažādiem vielmaiņas traucējumiem (Fabri slimību, Gošē slimību, Pompes slimību, fenilketonūriju, homocisteinūriju, urīnvielas cikla metaboliskiem traucējumiem, mukopolisaharidozi), pacientiem ar spinālo muskuļu atrofiju un muskuļu distrofiju un hemolītiski urēmisko sindromu.

Atbilstoši NVD patlaban jau pieejamajiem datiem par iepriekšējā gadā izlietoto valsts finansējumu kompensējamo zāļu apmaksai, 2021. gada 11 mēnešos zāles un medicīnas ierīces (A, B, C un M zāļu saraksti) nodrošinātas 689 000 pacientu 173 000 000 eiro apjomā. NVD prognozē, ka 12 mēnešu laikā šī summa varētu sasniegt 194 000 000 eiro.