Pirts enerģētika - izkarsējies un nopērts jutīsies kā no jauna piedzimis
Latviskā pirts ir viens no labākajiem veidiem, kas palīdz atjaunot organismu un atbrīvoties no svētkos uzkrātajiem toksīniem. Nopēries un izsviedrējies jutīsies kā no jauna piedzimis. Uz paģirām gan pirtī jāiet uzmanīgi – apzinoties savu veselības stāvokli (sirds slimniekiem to darīt nav ieteicams). Svarīgi arī, ar kāda koka slotiņām peramies - piemēram, ozola un oša slotas labāk derēs vīriešiem to spēcīgās enerģētikas dēļ
Ģērbjamies kaili, uzliekam speciālo pirts cepuri, lai galva nepārkarstu, ņemam izmērcētu smaržīgu pirtsslotu, uzmetam garu un – uz lāvas! Labi, ja kāds ir kompānijā, jo, lai pēršanās būtu veselīga, vajadzīgi divi. Lielāks efekts, ja ir kāds, kurš noper.
* Vēlams, lai sākumā pērtuve vēl nav gluži karsta, sākumā tie var būt kādi 50 grādi, bet pēc tam – ne vairāk par astoņdesmit. Pirms došanās pērtuvē vajadzētu noskaloties, ieliet ķipītī karstu ūdeni gara uzmešanai, jo auksta šalts dzesēs krāsns akmeņus. Ūdenī var būt arī kādas dabiskās zālītes aromātiskam garam.
* Pēršanās jāsāk no kāju pēdām un jāvirzās uz augšu, rokas jāizper no plaukstām, virzoties uz pleciem, tad kārta skaustam, mugurai, pēcpusei, tad krūtīm un vēderam. Pirts procedūras laikā vēlams dzert zāļu tējas.
* Pirtsslotas vislabāk siet no jūnija sākuma līdz Jāņiem, kad koki pilni ar dzīvības sulu, taču to var darīt arī jūlijā. Jāatceras gan, ka, vasarai griežoties uz otru pusi, koki sāk gatavoties uz rudeni un lapas kļūst tādas plānākas. Tautas ticējumos teikts, ka pirtsslotas vēlams griezt vecā mēnesī, tad tās labāk palīdz pret dažādām vainām.
* Slotu griešanai vislabāk derēs divus līdz trīs gadus veci koki, to zari vēl būs lokani un maigi. Un atcerieties, ka kokam jāpalūdz atļauja, zari jāgriež saudzīgi, nedrīkst postīt un lauzīt. Garāki un lunkanāki ir apakšējie zari.
* Vasarā var pērties ar svaigām slotiņām, bet noteikti jāpadomā par krājumiem ziemai. Jāizrēķina, cik bieži un cik daudz cilvēku ies pirtī. Ziemas rezervei vislabāk sasiet slotas no tradicionāliem un izturīgiem kokiem – bērza, liepas, ozola. Vasarā – varam ļaut vaļu lielākai fantāzijai.
Kāds efekts ir kuru koku slotiņām?
* Bērza slotas – ļoti aktīva enerģētika un attīrošs efekts. Palīdz miesai un garam. Labi palīdz atjaunoties ādai, nomierina, uzmundrina un atgriež dzīves spēkus. Mazina satraukumu par ikdienu. Palīdz pret saaukstēšanos un citām elpošanas ceļu slimībām.
* Liepas slotas – sievišķīgā enerģija. Labi attīra ādu, palīdz pret galvassāpēm, pret klepu, nieru slimībām, krūšu dziedzeru iekaisumiem, hemoroīdiem, locītavu sāpēm un apdegumu rētām.
* Jasmīnu slotas – noņem spriedzi, stresu un uzlabo miegu. Tiek dēvētas arī par mīlestības slotiņām, jo stiprinot jūtas. Gaidot bērnu, esot jālieto tieši šīs slotiņas, tad dzemdības būšot vieglākas.
* Ceriņziedu un ievziedu slotiņas arī saistās ar mīlestības enerģiju, palīdz jūtu stiprināšanā un mīlestības vairošanā. Ievziedu slotiņas derot arī pret gripu.
* Vītola slotas – sievišķīga enerģija un maģija. Veicina auglību, atbrīvo un attīra. Vītolu un kārklu pirtsslotas dziedē dažādas ādas slimības, iekaisumus, samazina sāpes, tonizē organismu, paaugstina asinsvadu tonusu, palīdz pret arteriālo asinsspiedienu.
* Ozola slotas – vairāk noderēs vīriešiem, jo tām ir ļoti spēcīga enerģētika. Ja cilvēks trauslāks vai slimīgāks, ozola slota drīzāk radīs diskomfortu. Palīdz pret augstu asinsspiedienu, pret iekaisumiem, taukainu ādu un mikrobiem.
* Oša slotas – spēcīga un vīrišķīga enerģētika, tāpat kā ozolam. Atbrīvo garu un godīgos nolūkos ļauj saņemt kosmisko informāciju, attīsta gaišredzību. Ārstē elpošanas ceļu slimības un reimatismu.
* Apses slotas – palīdz pret negatīvām enerģijām, skauģiem un citu slikta vēlējumiem. Tikai – ja cilvēks pats rīkojies godprātīgi. Ja slotu lieto pret ļauno, tad pēc tam to nedrīkst dot citam cilvēkam. Pēršanās ar apses slotu palīdz pret radikulītu, reimatismu, ādas slimībām un slikti dzīstošām brūcēm.
* Kļavas slotas – dod garīgo un dvēseles līdzsvaru, tā uzņem lieko cilvēka enerģiju, noņem nervu spriedzi, kā arī samazina dusmas un naidu. Antiseptiska iedarbība, palīdz brūču dziedināšanā, pret iekaisumiem, pret gremošanas trakta slimībām, aknu un liesas sāpēm (liek kā kompresi).
* Alkšņa slotas – palīdz pret ādas slimībām un kaulu sāpēm. Veicina svīšanu, darbojoties pret lieko svaru. Ar alkšņa slotiņām vēlams nopērties visai ģimenei, tad ģimeniskās saites kļūšot stiprākas. Slotām ir arī dezinficējošs efekts.
* Pīlādža slotas – uzmundrina, dod enerģiju un darboties gribu, tāpēc ar pīlādža slotām labāk pērties dienas pirmajā pusē. Palīdz pret ginekoloģiskām vainām un harmonizē bērniņa gaidīšanas procesu. Palīdz arī atbrīvoties no nelāgām enerģētiskām ietekmēm.
* Kadiķu slotas – likvidē negatīvās enerģijas, dezinficē gaisu, palīdz pret elpošanas ceļu slimībām, pret alerģijām, radikulītu, muguras sāpēm, reimatismu, izsitumiem. Uzlabo asinsriti.
* Priedes slotas – tonizējošas un organismu spēcinošas īpašības. Der apdegumu brūču, apsaldējumu, ekzēmu un bronhīta ārstēšanā. Jāizmanto tikai jaunie zariņi. Jārēķinās, ka no tiem var izpilēt sveķu lāses.
* Eikaliptu slotas – labi palīdz pret visām saaukstēšanās un elpošanas ceļu slimībām, augam ir spēcīga antiseptiska iedarbība. Slotu kā kompresi var likt uz sasitumiem un sastiepumiem, kā arī muskuļu un locītavu sāpju novēršanai. Eikaliptu slotas iespējams iegādāties veikalos. Slotu var arī izjaukt un pa zariņiem iesiet mūsu pašu tradicionālajās pirtsslotās.
* Nātru slotas – uzlabo asinsriti, palīdz pret locītavu sāpēm un reimatismu, pret ādas slimībām, nieru, aknu problēmām. Slotām ir antiseptiska iedarbība. Tās arī stiprina un uzlabo matus. Nātres slotās var likt kopā ar citiem augiem. Ja slotas gatavo tikai no nātrēm, tās jāsien plānas, no dažiem zariņiem, jo nātres dzeļ.
* Paparžu slotas – palīdz pret reimatismu, locītavu sāpēm, dziedē brūces. Papardes attīra enerģētiskos kanālus un vada kosmiskās enerģijas.
* Vībotņu slotas – antiseptiska, pretsāpju, nomierinoša iedarbība. Samazina reimatiskās un galvassāpes, palīdz pret iekaisumiem. Lietojamas kuņģa, aknu, žultspūšļa saslimšanu ārstēšanā un hepatīta gadījumos. Palīdz pret lieko svaru.
* Vīgriežu slotas – samazina iekaisumus, stiprina asinsvadu sieniņas, sviedrē, palīdz pret reimatismu un nomierina.
* Pelašķu slotas – palīdz pret iekaisumiem un alerģijām. Labi lietot elpošanas slimībām, var izmēģināt arī kā līdzekli pret astmu. Dziedē brūces un tonizē ādu.
* Asinszāļu slotas – veicina brūžu dzīšanu. Tām ir pretiekaisuma, savelkoša, dezinficējoša, pretalerģiska darbība, tās veicina brūču dzīšanu.
Avots: "Patiesā Dzīve" / Foto: Aigars Hibneris