Zīdaiņi un pusaudži - slimnīca, kurā vairākums Covid-19 pacientu ir bērni; ārsti ASV bažījas par omikronu
Amerikas Savienoto Valstu Teksasa štatā slimnīcas cīnās ar nepieredzētu Covid-19 inficēto bērnu pieaugumu. To, visticamāk, veicinājusi gan omikrona paveida izplatīšanās, gan pulcēšanās gada nogalē. Nedēļas laikā Teksasas slimnīcās ik dienu ievietoti vairāki simti bērnu, kas inficējušies ar Covid-19, un tas ir rekords šajā apgabalā, liecina ASV Slimību kontroles un profilakses centra dati.
Bērnu slimnīcā ASV Teksasas štatā četrus mēnešus vecajam Greisenam Perijam ir apstiprināta Covid-19 infekcija, zīdainis cīnās par katru ieelpu. Mazulīša mammai ir grūti runāt par notiekošo. "Tas vienkārši ir ļoti biedējoši," viņa saka, neslēpjot asaras. Geivīlija Gofa nekad nebija iedomājusies, ka kāds no viņas trīs bērniem varētu saslimt tik smagi. "Viņiem pat iesnas parādījās ļoti reti. Patiešām, mani bērni neslimoja bieži." Taču tas mainījās, kad ar Covid-19 smagi saslima četrus mēnešus vecais Greisens. Tagad viņš ir hospitalizēts Teksasas lielākajā Bērnu slimnīcā, un vecāki baidās, ka varētu būt nepieciešams izmantot plaušu ventilatoru, ziņo CNN.
"Mēs patiešām strikti ievērojām noteiktos ierobežojumus. Nekur negājām, izņemot pārtikas veikalu, kad to patiešām vajadzēja, vai ārsta apmeklējumu," stāsta Geivīlija. Viņa gan atzīst, ka pati nav vakcinēta pret Covid-19, taču, redzot, kā pašas bērns cīnās ar infekciju, mainījusi savas domas par vakcīnu.
Tajā pašā slimnīcā 17 gadus vecā Heilija Mulanksa cīnās par dzīvību, pieslēgta pie plaušu ventilatora. Pusaudze nekad nav redzējusi savu 3 nedēļas veco mazuli, jo mēnesi atrodas medicīniski izraisītā komā. Viņai nav ne jausmas, ka meitiņa piedzimusi 10 nedēļas pirms noteiktā termiņa. Būdama 29. grūtniecības nedēļā, viņa saslima. Skābekļa līmenis asinīs bija tik zemā koncentrācijā, ka meitene nevarēja turpināt iznēsāt bērniņu, tāpēc, atrodoties medicīniski izraisītā komā, Heilijai tika veikts ķeizargrieziens. Arī Heilijas māte atzīst, ka meita nav bijusi vakcinēta pret Covid-19, galvenokārt tāpēc, ka baidījusies par vakcīnas iespējamo iespaidu uz mazuli, taču tagad viņa mudina vakcinēties ikvienu, kas to vēl nav izdarījis.
Ārsti pauduši bažas, ka tuvāko nedēļu laikā slimnīcās varētu tikt ievietoti vēl simtiem bērnu.
Teksasas Vakcīnu izstrādes centra līdzdirektors, doktors Pīters Hotezs pieļauj, ka situācija pasliktināsies, līdz omikrons kļūs par dominējošo variantu štatā. “Omikrons neapšaubāmi ir lipīguma “karalis”, diemžēl tas, ko mēs redzam, – ar to inficējas nepieredzēti daudz bērnu, kuri nonāk arī slimnīcās,” pauž Hotezs.
Starp Covid-19 pacientiem, kas hospitalizēti Teksasas Bērnu slimnīcā, daudziem attīstījusies pneimonija, daļai nepieciešams arī elpošanas atbalsts.
Lai gan sākotnējie pētījumi liecina, ka omikrona paveids izraisa mazāk smagu slimības gaitu, nekā delta variants, tas ir daudzkārt lipīgāks. Tas savukārt nozīmē, ka ar infekciju sastapsies arī liels daudzums bērnu. “Problēma ir tā, ka pat, ja procentuālais hospitalizācijas risks ir zemāks, ar tik daudz saslimušiem bērniem un pieaugušajiem, kas tiek hospitalizēti ļoti īsā laika periodā, veselības aprūpes sistēma noteikti piedzīvos pārslodzi,” sacījis Teksasas Bērnu slimnīcas galvenais patologs Džims Versalovičs.