Kāpēc sākušas trīcēt rokas? Lai kāds būtu iemesls - dodies pie neirologa!
Izplatītākais hroniskas roku trīcēšanas iemesls ir esenciālais tremors. Tā ir neiroloģiska slimība, kas nemanāmi sākas pēc 40 gadu vecuma un traucējošāka kļūst senioru vecumā. Atbild Veselības centra 4 neiroloģijas nodaļas vadītāja Dr. med. Ligita Smeltere.
Roku trīce ir galvenā un bieži arī vienīgā slimības izpausme, taču aptuveni 35 % gadījumu var būt arī galvas, retāk – balss trīce. Šai slimībai ir tipiski, ka rokas trīc, kaut ko darot, piemēram, dzerot kafiju, spiežot telefona pogas u. tml. Vismaz pusei pacientu rokas ir trīcējušas arī viņu vecākiem vai vecvecākiem, līdz ar to var teikt, ka šī kaite lielākoties tiek pārmantota.
Vizītes laikā ārsts rūpīgi izmeklēs pacientu un izjautās par dažādām neiroloģiskām izpausmēm, piemēram, vai rokas trīc miera stāvoklī, vai arī sasprindzinoties, vai trīce parādās, kaut ko darot – ēdot, mēģinot padzerties, rakstīt, un vai ir vēl citi neiroloģiski simptomi.
Kaut arī esenciālā tremora cēlonis nav novēršams, medikamenti būtiski uzlabo pašsajūtu, dzīves kvalitāti un funkcionēšanu. Iespējama arī ķirurģiska ārstēšana, bet to iesaka galējos gadījumos, piemēram, ja cilvēks vairs nespēj pats paēst.
Roku trīce var būt arī pie endokrīniem traucējumiem (vairogdziedzera pārmērīga aktivitāte, pazemināts cukura līmenis asinīs), arī aknu slimības var radīt kļūdainus nervu un muskuļu aktivizēšanas impulsus.
To var veicināt tādu medikamentu kā kortikosteroīdu vai psihotropo zāļu lietošana, ilgstoši lietotu nomierinošo līdzekļu pēkšņa atcelšana. Iemesls var būt polineiropātija ar muskuļu vājumu, distonija, dažādas neirodeģeneratīvas slimības. Mēdz būt arī vairāku faktoru kombinācija.
Visai bieži pacienti vai mediķi trīci saista ar Pārkinsona slimību, taču tai ir pavisam citādi simptomi – lēnums, stīvums, depresija, rokraksta, stājas izmaiņas, un trīce ir tikai viens no daudzajiem simptomiem. Turklāt Pārkinsona slimība sastopama desmit reižu retāk nekā esenciālais tremors.
Ievēro! Lai kāds būtu roku trīces iemesls, dodies pie neirologa.
Ņem vērā: trīce (tremors) nepakļaujas cilvēka gribai un kontrolei, bet uztraukums to tikai pastiprina. Tāpēc ļoti svarīgs ir tuvinieku atbalsts, nevis aizrādījumi un pārmetumi par roku, galvas trīcēšanu.