Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Kā pārbaudīt, vai neveidojas trombi? 7

Esi vesels
9. oktobrī 16:12 2021. gada 9. oktobrī 16:12
  "100 Labi Padomi"
Parasti kāju vēnu trombozes gadījumā ir arī konkrētas sūdzības, piemēram, pie virspusējo vēnu trombozes ir apsārtums, sāpes pa vēnu gaitu, bet pie dziļo vēnu trombozes – asimetriskā (vienas ekstremitātes) tūska. Protams, atkarībā no tromba atrašanās vietas un lieluma var būt tikai diskomforts, sāpes. Atbild Veselības centra 4 ķirurģe, fleboloģe, proktoloģe Anastasija Vaļuka.

Kad veidojas tromboflebīts (pievienojas vēnas sieniņas iekaisums), piemēram, virspusējās vēnās un varikozajos zaros, var būt arī apsārtums pa vēnu gaitu, sāpes, paaugstināta temperatūra.

Rodoties aizdomām par trombiem, primārās aprūpes ārsts var nozīmēt D-dimēru noteikšanu asinīs; tiesa, šis rādītājs nav specifisks (var būt paaugstināts pēc traumas, infekcijas). Un vēl – lai izslēgtu vai diagnosticētu kāju vēnu trombozi, noteikti jāveic vēnu dupleksskenēšana.

Mūsdienās dziļo vēnu trombozi ārstē ar medikamentiem un kompresijas terapiju. To, kādi ir vispiemērotākie medikamenti katrā konkrētā dziļo vēnu trombozes gadījumā, zina ārsts. Asinis šķidrinošu medikamentu lietošana pasargā pacientu no iespējamas trombu atraušanās un aizceļošanas uz plaušu artērijām.  

Jāsaprot – lai atjaunotos asins plūsma vēnās, vajadzīgi vairāki mēneši (jo tromboze plašāka, jo ilgāks laiks nepieciešams). Noteikti jāveic arī vēnu pārbaude jeb dupleksultrasonogrāfija. Turklāt cilvēks pats nedrīkst atcelt medikamentu lietošanu pat tad, kad pašsajūta uzlabojas.

Par Covid-19 vakcīnas radītu trombu veidošanās risku pašlaik jāseko pētījumiem un statistikai, lai varētu izdarīt nepārprotamus secinājumus. Jebkurā gadījumā, ja vien ir kaut mazākās aizdomas par tromba veidošanās risku, noteikti konsultējies ar ārstu.

 

Citi šobrīd lasa

Briedim karjeru bija jābeidz pirms gada. Kas viņu sagaida turpmāk? 1
Arvien vairāk cilvēku Latvijā meklē iespējas, kā saslimt ar Covid-19 3
Briedis pamatīgi savaino degunu, bet jau trīs raundos tiek galā ar Mannu 1
Tēmas: Covid-19
Skatīt visus komentārus

"Бегу из Москвы": Прохор Шаляпин поспешил на гастроли после смерти жены