Atklāta tūkstošiem gadu sena gēnu mutācija, kas liecinot - visiem zilacainajiem ir kopīgs priekštecis
Kopenhāgenas Universitātes pētnieki atklājuši kādu desmit tūkstošus gadu vecu gēnu mutāciju, kas varētu būt visu mūsdienu cilvēku zilās acu krāsas pamatā.
"Sākotnēji mums visiem bija brūnas acis," atklāj profesors Hanss Eibergs, kas veica DNS pētījumus, "bet mutācija mūsu hromosomu OCA2 gēnā radīja slēdzi, kas burtiski izslēdza iespēju veidot brūnas acis." OCA2 gēns kodē tā saukto P proteīnu, kas ir iesaistīts melanīna razošanā – tas piešķir krāsu mūsu matiem, ādai un acīm. Tomēr "slēdzis", kas atrodas blakus gēnā, pilnībā neizslēdz OCA 2 gēnu, tikai samazina melanīna izstrādi varavīksnenē. Ja šis gēns būtu pilnībā izslēgts, tad mēs būtu albīni. Melanīna daudzums varavīksnenē nosaka, vai cilvēkam būs zaļas vai brūnas acis, bet zilas tās ir tāpēc, ka melanīna varavīksnenē ir ļoti maz. No tā var secināt, ka visi zilacainie cilvēki ir saistīti ar vienu priekšteci.
Un tomēr minētā mutācija nav nekas ļauns. Tā ir viena no mutācijām, kas ietekmē matu krāsu, nosaka, vai cilvēkam būs vai nebūs vasarraibumi un dzimumzīmes, un nav saistīta ar izdzīvošanas iespēju. Tā vienkārši parāda, ka daba nepārtraukti maina cilvēka genomu.