Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Mājdzemdību laikā mirusi jauna sieviete. Ārsts: "Kad vienreiz šis beigsies?"

Dzīvības loterija
4. augustā 09:03 2020. gada 4. augustā 09:03
  LTV Panorāma
Vai dzemdības stacionārā būtu glābušas dzīvību? Arī uz šo jautājumu būs jāatbild atbildīgajām institūcijām, izvērtējot kādas mātes nāvi plānoto mājdzemdību laikā, ziņo LTV raidījums "Panorāma".

Veselības centrs "Stārķa ligzda", kas jau vairāk nekā 10 gadus nodrošina iespēju mazuli laist pasaulē mājas vidē sertificētu vecmāšu uzraudzībā, uzsver, ka mājdzemdībās piedalās pieredzējuši profesionāļi un izdarīt secinājumus par konkrēto gadījumu ir pāragri.

"Uzsita asini" - ar šādiem vārdiem reanimatologs Roberts Fūrmanis mikroblogošanas vietnē "Twitter" sāk ierakstu par mājdzemdībām, kuras beigušās ar jaunās māmiņas nāvi. To, ka šāda situācija bijusi, apstiprina arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

"Varam apliecināt, ka mums pagājušajā nedēļā ir bijis dienestā izsaukums uz mājās notikušām dzemdībām, kur diemžēl ir sieviete gājusi bojā. Brigādes ir notikuma vietā strādājušas gandrīz stundu, mēģinot palīdzēt un glābt cilvēka dzīvību, bet diemžēl sieviete ir mirusi," LTV apstiprina NMPD pārstāve Ilze Bukša.

Mātes mirstības statistika Latvijā ir ļoti nevienmērīga un gadu no gada lēkā no viena vai trim līdz 10 un pat 12 gadījumiem. Mājdzemdību centrā "Stārķa ligzda" uzsver, ka šī ir pirmā reize teju 15 gadu laikā, kopš šī joma Latvijā tiek regulēta, kad māte iet bojā tieši mājdzemdībās.

"Mēģinās saprast, ko var darīt, lai pamanītu kaut ko, kas varbūt iepriekš nebija manāms. Un varbūt tur bija tādi apstākļi, ko nevarēja iepriekš pamanīt, mēs to nezinām," sacīja "Stārķa ligzda" valdes loceklis Reinis Ceplis.

Fūrmaņa ieraksts tviterī raisījis garu diskusiju, kuras dalībnieki izteikušies gan par, gan pret mājdzemdībām. Pats ārsts paudis striktu viedokli, ka "plānotas mājdzemdības ir bezatbildība, jo akūtā situācijā liedz palīdzību kā mātei, tā bērnam". Starp atbildēm lasāms arī viedoklis, ka par dzemdībām mājās liek izšķirties no citiem dzirdētais par attieksmi stacionārā.

Kā raksta tviterlietotāja Egita, "stāsti, kā uz citām bļauts un bez saskaņošanas veiktas manipulācijas, liek izvēlēties riskantākus variantus".

"Mēs ļoti kategoriski iestājamies pret dzemdībām ārpus stacionāra bez mediķa klātbūtnes," sacīja Ceplis, uzsverot, ka katra grūtniecība tiek rūpīgi izvērtēta, pirms piekrist sniegt mājdzemdību pakalpojumu. "Tās vecmātes, kas pieņem šīs dzemdības, ir izglītotas, sertificētas, viņām ir liela stacionāra darba pieredze, tas nav vienkārši kaut kāds "krūmu dakteris", kurš no kaut kurienes ir parādījies."

Tāpat izstrādāts arī protokols, pie kādiem sarežģījumiem jāsauc palīdzība un sieviete jānogādā stacionārā.

Rīgas Dzemdību namā, kur pasaulē nāk aptuveni trešā daļa Latvijā dzimušo mazuļu, kategorisku "nē" mājdzemdībām nesaka, bet uzsver, ka ir ārkārtīgi svarīgi izvērtēt, vai dzemdībās tiešām nav gaidāmi nekādi sarežģījumi, noskaidrojis raidījums "Panorāma". Bet arī tad nav garantijas, ka nesāksies asiņošana, kas visā pasaulē ir starp izplatītākajiem mātes mirstības cēloņiem.

"Faktiski dažu minūšu laikā sieviete var pazaudēt visu savu asins daudzumu, kas viņai cirkulē, un, ja laikus neaizvieto, faktiski mēs runājam par minūtēm, kas stacionārā ir iespējams, bet ārpus stacionāra nav iespējams," stāsta Rīgas Dzemdību nama Dzemdību centra vadītāja Anna Miskova.

Tomēr aptuveni 300 sieviešu katru gadu izvēlas dzemdēt ārpus stacionāra. Viens no iemesliem - bailes no nelaipnas, bezpersoniskas attieksmes.

"Mēs ļoti daudz strādājam, lai uzlabotu šo dzemdību aspektu, un man liekas, ka pēdējā laikā mums ir panākumi, mēs saņemam daudz pozitīvu atsauksmju. Cilvēki visbiežāk baidās no medicīniskas iejaukšanās, tāpēc viņi izvēlas kaut ko tādu, bet vienmēr ir jāpadomā, kas ir droši, kas nav droši. Teiksim, ja mēs lidosim ar jums ar lidmašīnu un pilots pateiks, nu, ziniet, dārgie, 90%, ka mēs lidosim, un 10%, ka mēs nokritīsim, jūs laikam nelidosiet. Ir novēršamie un nenovēršamie mātes mirstības cēloņi, asiņošana ir novēršamais," norāda Miskova.

Tiesa, pirms četriem gadiem tieši no asiņošanas bojā gāja kāda jauna sieviete Tukuma slimnīcā. Dzemdību speciālistei par nolaidīgu pienākumu pildīšanu toreiz piesprieda piespiedu darbu.

Citi šobrīd lasa

Pēdējā laika iespaidīgākais video no Minskas: taksists upurē sevi un auto, no omoniešiem glābjot pasažieri 4
Soctīklos redzot salasīto sēņu apjomus, mediķus māc bažas; parādās bīstama tendence 1
FOTO: grupa "Linga" velta koncertu mūžībā aizgājušā ģitārista Edgara Ķauķa piemiņai 1

"Удали это немедленно": Ким Кардашьян показала, как ее сестры выглядели до пластики

Полуобнаженная внучка Софии Ротару похвасталась​ новой квартирой на Манхэттене