VIDEO: Vai influencerus vajadzētu atcelt? Saruna ar bērnu psihoterapeitu Nilu Saksu Konstantinovu
VAS “Latvijas dzelzceļš” un Valsts policija ceturtdien publiski uzrunāja medijus un sabiedrību, aktualizējot jautājumu par tā dēvēto influenceru pārgalvīgās uzvedības ietekmi uz saviem sekotājiem. Pasākumā runāja arī bērnu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs, kuru Jauns.lv pēcāk uzrunāja, aicinot sīkāk izklāstīt savu skatījumu uz influenceru fenomenu.
VAS “Latvijas dzelzceļš” pasākuma mērķis bija skaidrot, ka dzelzceļa infrastruktūra un konkrēti sliedes nav dažādu sociālo tīklu aktivitāšu filmēšanai un bezrūpīgai izklaidei piemērota vieta.
Tieši šādu slikto piemēru, kā nesen ziņoja Jauns.lv, bija rādījis pašmāju ietekmētājs Armands Jaunzems, sociālajos tīklos ievietojot video, kurā redzams, kā puisis pieķeras braucošam vilciena sastāvam.
Tagad viņam, ļoti iespējams, nāksies atbildēt likuma priekšā.
Saprotam, ka šobrīd dažiem influenceriem ir grūti laiki, tāpēc visādos veidos ir jāpiesaista uzmanību, bet, @ArmandsJ, ja turpināsi šādas izklaides, tad samaksa par "influencēšanu" (par kuru nesen biji sašutis) vairs nebūs aktuāla, jo sekas šādām izklaidēm var būt nāvējošas! pic.twitter.com/kUkf3IGrGt
— Latvijas dzelzceļš (@VAS_LDz) May 29, 2020
Ko par influenceru aktivitātēm saka psihoterapeits?
Intervijā ar Jauns.lv psihoterapeits padziļināti komentēja influenceru fenomenu, smeļoties savā ikdienas darbā ar nepilngadīgajiem.
Speciālists skaidroja, ka pēc būtības influenceri, jeb ietekmētāji, kā šīs sociālo tīklu slavenības jau pieņemts dēvēt Latvijā, ir eksistējuši viscaur cilvēces vēsturei.
Ja senos laikos atsevišķas cilvēku grupas ietekmēja dažādi varoņi, karavadoņi, bruņinieki un imperatori, tad šobrīd šis lielā mērā ir kļuvis par sociālo tīklu influenceru uzdevumu.
VAS "Latvijas dzelzceļš" pasākumā aicina influencerus būt atbildīgiem
VAS “Latvijas dzelzceļš” un Valsts policija šodien publiski uzrunāja medijus un sabiedrību, aktualizējot jautājumu par tā dēvēto influenceru pārgalvīgās uzvedības ...
“Kad esam pusaudži, mums vajag ideālus tēlus, pēc kuriem tiekties,” situāciju skaidro psihoterapeits. Atšķirība gan esot tā, ka nosacītā senatnē par karavadoņiem, bruņiniekiem un imperatoriem varējis kļūt vien retais.
Psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs gan norāda, ka lielai daļai pusaudžu un jauniešu ir pietiekami labas spējas atšķirt labu influencera piemēru, kuram būtu lietderīgi un noderīgi sekot ikdienā, un sliktu – tādu, kas ir potenciāli kaitējošs.
Speciālists norāda, ka arī tie jaunieši, kuri demonstratīvi atsakās sekot sociālo tīklu slavenību diktētajiem trendiem, patiesībā meklē pilnīgi to pašu – ideālus, pēc kuriem tiekties, un nostāju, kurai pievienoties.
“Latvijas dzelzceļš” aicina influencerus būt atbildīgiem
Sākoties vasarai, bērniem un jauniešiem ir daudz brīva laika, lai īstenotu dažādas aktivitātes. Nereti jaunieši iedvesmojas no viņu vidū populāriem influenceriem vai sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, mēģinot atdarināt video vai foto redzamas darbības. Taču ir gadījumi, kad iedvesmotāju rīcība robežojas ar likumpārkāpumu vai arī var radīt veselības un dzīvības apdraudējumu gan pašiem influenceriem, gan arī viņu sekotājiem, ceturtdienas drošībai veltītā pasākuma jēgu ieskicēja VAS “Latvijas dzelzceļš”.
Pasākumā piedalījās: Dainis Zvaners, VAS “Latvijas dzelzceļš” galvenais tehniskais inspektors; Andis Rinkevics, Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks; Nils Sakss Konstantinovs, pusaudžu psihoterapeits un Jānis Skutelis, komiķis, aktieris.
Arī TV šova “Pusnakts šovs septiņos” vadītājs Skutelis atzina, ka savulaik izpelnījies aizrādījumu no VAS “Latvijas dzelzceļš” par humoristisku sižetu, kurš uzfilmēts uz dzelzceļa sliedēm.
Komiķis pauda nožēlu par šādu rīcību un aicināja jauniešus ņemt vērā drošības noteikumus, kuri regulē uzvedību dzelzceļa infrastruktūras tuvumā.