Covid-19 pacients Ņujorkā pēc 10 dienu ārstēšanās pamodies ar nejūtīgām kājām
foto: AFP/Scanpix
Esi vesels

Covid-19 pacients Ņujorkā pēc 10 dienu ārstēšanās pamodies ar nejūtīgām kājām

Jauns.lv

38 gadus vecs Covid-19 pacients no Pomonas Ņujorkā netika uzskatīts par riska grupai pieskaitāmu. Vīrietim slimnīcā tika konstatēti viegli slimības simptomi, un ārstēšanās nozīmēta mājas apstākļos. Pēc 10 dienām viņš pēkšņi pamodās, nejūtot kājas, ziņo CNN.

"Viņam bija viegli plaušu simptomi, ar kuriem viņš vienkārši sēdēja mājās," sacīja Vestčesteras Medicīnas centra asinsvadu ķirurgs Šons Vengerters. "Diagnoze viņam tika uzstādīta neatliekamās palīdzības klīnikā, un ārstēšanās mājās noritēja labi. Viņam vienkārši bija neliels klepus."

Tomēr situācija strauji pasliktinājās, kad pēkšņi parādījās viena no Covid-19 pārsteidzošākajām ietekmēm uz organismu.

"Kādu rītu viņš vienkārši pamodās ar nejūtīgām kājām, sastindzis un auksts, tik vājš, ka nespēja pastaigāt," sacīja Vengerters.

Salīdzinoši jaunajam vīrietim konstatēja aortas oklūziju - lielu asins recekli ķermeņa galvenajā artērijā, tieši vietā, kur asinis tiek piegādātas abām kājām. Kā atklāj ķirurgs, no šādiem trombiem nāve var iestāties pat 20 līdz 50 procentos gadījumu. "Tas parasti nenotiek ar 38 gadus veciem cilvēkiem," viņš sacīja CNN. Ātrā diagnozes noteikšana un ķirurģiska procedūra glābusi pacienta dzīvību.

Slimi cilvēki, mirušo ķermeņi un nogurušas sejas - Ņujorkas ikdiena 2020.gada aprīlī

Ņujorka kļuvusi par Covid-19 visplašāk skarto vietu ASV. Līdz otrdienai Ņujorkā konstatēti vairāk nekā 108 tūkstoši saslimušo, 7 349 cilvēki ...

Ārsti, kas visā pasaulē ārstē koronavīrusa pacientus, redz virkni biedējošu sindromu, tostarp dažāda lieluma asins recekļus visā ķermenī, nieru mazspēju, sirds iekaisumu un imūnās komplikācijas. "Viena lieta, kas rada gan ziņkāri, gan izmisumu, ir tas, ka šī slimība izpaužas tik dažādos veidos," saka Floridas Universitātes Medicīnas koledžas Akūtās aprūpes ķirurģijas komandas docents Skots Brakenridžs.

"Dažos gadījumos slimība nopietni ietekmē pacienta spēju elpot, bet citos šķiet, ka tā saistīta ar daudzsistēmu orgānu mazspējas attīstību. Un tagad to saista arī ar imūno iedarbību bērniem."

Kaut arī jaunais koronavīruss tiek apzīmēts kā elpceļu vīruss, ir skaidrs, ka dažiem cilvēkiem tas spēj ietekmēt par visu ķermeni. Acīmredzamākie infekcijas simptomi ir saistīti ar respiratoro sistēmu: drudzis, pneimonija un akūta elpošanas distresa sindroms. Bet šķiet, ka vīruss tieši var skart arī dažus orgānus. Viens no vissatraucošākajiem atklājumiem ir tā spēja uzbrukt asinsvadiem, izraisot nedabisku asins recēšanu.

Arī citas ārstu komandas ir ziņojušas par neparastiem insultiem jaunākiem pacientiem, kā arī plaušu artērijas emboliju.

"Nav šaubu - šķiet, ka vīruss ietekmē trombozi un asinsvadus," CNN stāsta Losandželosas slimnīcas ārsts Orens Frīdmens, "Un tas nozīmē, ka tas spēj ietekmēt visu ķermeni."

Ārsti domā, ka arī neparasto "Covid pēdu" simptomu izraisa tieši asins recekļi - atsevišķi pacienti ziņo, ka kāju pirksti slimības ietekmē kļuvuši sarkani vai purpursarkani. "Iespējams, ka tā ir ādas reakcija, vai arī tas ir saistīts ar nelielu aizsprostojumu vai mikro recekļu veidošanos pirkstos esošajos asinsvados," stāsta Klīvlendas klīnikas pulmonologs Umberto Čojs.