Ieteikumi, lai nemocītu karstuma viļņi
Dažkārt ir izmēģināts viss – jūs nesmēķējat, nedzerat, nelietojat arī kafiju un neēdat asus ēdienus, taču nekas nepalīdz. Karstuma uzplūdi, kas tik ļoti nogurdina, nepazūd. Vai tos vispār kaut kā var ietekmēt? Meklējam risinājumus.
Karstuma viļņus pirms menopauzes piedzīvo līdz 80% sieviešu, un tieši tas ir galvenais iemesls, kāpēc sievietes izvēlas sākt hormonu aizstājterapiju (HAT).
Kas ir šie karstuma viļņi? Tuvojoties menopauzei, mainās hormonu līmenis, un šis process izraisa karstuma uzplūdus – pēkšņu intensīva karstuma sajūtu, kas pārņem visu ķermeni.
Parasti karstuma vilnis ilgst vairākas minūtes, un to bieži pavada svīšana, sirdsklauves un sarkani plankumi uz ādas.
Daudzām sievietēm karstuma viļņi ir bieži, smagi, ārkārtīgi nogurdinoši un būtiski ietekmē dzīves kvalitāti.
Hormonu aizstājterapijai ir nopietnas blaknes – to saista ar sirds slimību, insulta, plaušu embolijas (dzīvībai bīstamu asins recekļu veidošanās plaušās), krūts vēža un demences risku. Ja tas viss šķiet pārāk draudīgi, tad nekas cits neatliek, kā eksperimentēt ar dzīvesveida pārmaiņām un lietot dabīgus augu izcelsmes līdzekļus. Tas gan būtu jādara pieredzējuša ārsta fitoterapeita uzraudzībā, jo ārstniecības augu eksperts varēs ieteikt individuāli vispiemērotākos augus un devas. Bet viens no risinājumiem tātad ir šāds – iekļaut ikdienā lietojamo līdzekļu sarakstā ārstniecības augu preparātus.
Augi
Ar augu izcelsmes līdzekļiem var samazināt gan karstuma viļņus, gan citus menopauzes simptomus. Klīniskajos pētījumos vislabākos rezultātus uzrādījuši, lūk, šie augi:
- Ķekarainā sudrabsvece
Sudrabsveces latīniskais nosaukums ir Cimicifuga racemosa vai Actae racemosa, un, šķiet, tā ir drošs un efektīvs līdzeklis, ar kuru var samazināt menopauzes simptomus. Piemēram, kāds pētījums liecina, ka tā samazināja karstuma viļņu smagumu, kā arī trauksmi un depresiju tikpat labi kā estrogēna terapija.
Ieteicamā dienas deva: 20 mg koncentrēta ekstrakta vai 2–4 ml tinktūras.
- Citronliāna
Standartizēts populārā ķīniešu ārstniecības auga Schisandra chinensis ekstrakts var efektīvi palīdzēt samazināt ne vien karstuma viļņus un svīšanu, bet arī sirdsklauves.
Ieteicamā deva: atbilstoši tam, kā norādīts konkrētā līdzekļa lietošanas instrukcijā.
- Maka
Konstatēts, ka bioloģiskā Peru makas sakne, ko izmanto komerciālos produktos kā Femmenessence MacaPause un MacaLife (pieejams interneta veikalos), samazina vairāku menopauzes simptomu, īpaši karstuma viļņu un nakts svīšanas, smagumu un biežumu.
Ieteicamā deva: atbilstoši tam, kā norādīts konkrētā līdzekļa lietošanas instrukcijā.
Akupunktūra
Arī šī Ķīnas tradicionālās medicīnas metode var palīdzēt samazināt karstuma viļņu smagumu un biežumu, kā arī atvieglot citus ar menopauzi saistītus simptomus. Patiesībā tā var uzlabot pašsajūtu kopumā. Lai to izmēģinātu, atrodiet akupunktūras speciālistu, kam uzticaties. Padomu var lūgt, piemēram, Holistiskās medicīnas un naturopātijas asociācijā (www.akupunktura.lv).
Joga
Joga, šķiet, ir visnotaļ iedarbīga karstuma viļņu novēršanas metode, un to var izmantot gan sievietes pirmsmenopauzes laikā, gan tās, kam menopauze jau iestājusies.
Vienā pētījumā sasniegts patiešām pārsteidzošs rezultāts – pēc 10 nedēļu regulārām jogas nodarbībām dalībnieču karstuma viļņu uzplūdi samazinājās par 66 procentiem.
Relaksācijas metodes
Karstuma viļņu samazināšanā visnotaļ iedarbīgas ir dažādas relaksācijas metodes, tostarp progresīvā muskuļu relaksācija. Treniņa laikā muskuļi tiek pārmaiņus sasprindzināti un atslābināti, turklāt tiek apgūts arī īpašs meditācijas veids, kas palīdz iegrimt dziļā miera stāvoklī. Izraugieties sev piemērotāko relaksācijas metodi un centieties to praktizēt katru dienu.
Antioksidanti
Menopauzes laikā liela loma ir oksidatīvajam stresam – līdzsvara trūkumam starp brīvajiem radikāļiem un antioksidantiem organismā. Tāpēc papildu antioksidantu uzņemšana varētu palīdzēt neitralizēt dažas nepatīkamas izpausmes. Kādā pētījumā secināts, ka sievietēm, kas menopauzes laikā lietoja E vitamīnu, bija vājāki un daudz retāki karstuma viļņu uzplūdi, salīdzinot ar laikposmu, kad viņas lietoja placebo. Arī izmēģinājumi ar Pycnogenol (Francijas piejūras priežu mizas ekstraktu), vēl vienu spēcīgu antioksidantu, liecina, ka tas spēj samazināt karstuma viļņus un atvieglot arī citus menopauzes simptomus.
Ieteicamā deva: 400 SV E vitamīna dienā; 60–200 mg Pycnogenol dienā.