Plaši aprunātais D vitamīns - kāds no tā labums, un kur to meklēt
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Plaši aprunātais D vitamīns - kāds no tā labums, un kur to meklēt

"100 Labi Padomi"

Vēl pirms piecpadsmit gadiem tika uzskatīts, ka D vitamīns ir uzturviela, kuru pietiekamā daudzumā nodrošina saules gaisma un pārtikas produkti, pasargājot cilvēkus no slimībām, kas saistītas ar šā vitamīna deficītu, proti, no rahīta un osteoporozes. Pēdējos gados speciālistu uzskati ir mainījušies. Skaidro farmaceite Irēna Hisina.

Nesenie pētījumi liecina, ka D vitamīns ir nepieciešams, lai novērstu daudz vairāk saslimšanu, nekā domāja iepriekš. Tika arī atklāts, ka lielākā daļa cilvēku to neuzņem pietiekami daudz.  

Atšķirībā no C un E vitamīna D vitamīns ir uzturviela, ko cilvēka organisms spēj sintezēt pats. Pakļaujot ādu saules gaismai, tajā notiek ķīmiska reakcija, kā rezultātā veidojas D vitamīns. Ja saules gaismas ir par maz, piemēram, Latvijā saules iedarbība ir ļoti ierobežota, organisms nevar saražot pietiekami daudz D vitamīna.

Šis vitamīns atrodas treknajās zivīs, pienā, olu dzeltenumā, sierā, sviestā, bet ar to vien ir par maz. Optimālu efektu veselībai sniedz saules gaismas, D vitamīnu saturošu produktu un aptiekās nopērkamu vitamīnu kombinācija.

Ko D vitamīns dod organismam?

  • Kaulu un zobu veselība.

Ja gribi, lai tev būtu stipri kauli un zobi, lieto D vitamīnu! Tas regulē kalcija un fosfora apmaiņu organismā un nodrošina šo elementu izmantošanu kaulaudu un zobu veidošanai. D vitamīna deficīts izraisa kaulu blīvuma samazināšanos, kas palielina osteoporozes un kaulu lūzumu risku.

  • Muskuļu funkcijas atbalsts.

D vitamīna trūkums izraisa muskuļu vājumu, kas savukārt rada lielāku kritienu iespēju, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, un lūzumu risku. Optimālam efektam ieteicams lietot D vitamīnu kopā ar kalciju.

  • Imunitātes uzlabošana.

Ja organismā trūkst D vitamīna, imūnsistēma nestrādā pilnvērtīgi, un tādējādi palielinās uzņēmība pret infekcijas slimībām (saaukstēšanos, gripu). D vitamīna deficīts novērojams arī autoimūno slimību gadījumos, kad imūnsistēma uzbrūk sava organisma šūnām. Pētījumi liecina, ka D vitamīns aktivizē T-limfocītus – īpašās imūnsistēmas šūnas, kas uzmeklē un iznīcina baktērijas un vīrusus.

Cik daudz vitamīna jābūt?

Pēc speciālistu domām, D vitamīna līmenim visu cauru gadu vajadzētu būt robežās no 40 līdz 70 ng/ml. Jebkurā gadījumā ir jāseko līdzi, lai D vitamīna koncentrācija organismā nav zemāka par 30 ng/ml, jo tas ir minimālais daudzums, lai saglabātu skeleta izturību.

Asins analīze uz D vitamīna noteikšanu maksā apmēram 8 eiro. Ārsta nosūtījums nav nepieciešams.