Parādījusies cerība miljoniem cilvēku, kuri cieš no dzirdes pavājināšanās
Cilvēka iekšējās auss matainās šūnas jeb dzirdes receptori atbild par skaņas radīto mehānisko svārstību pārvēršanu elektriskajos signālos, kas pēc tam tiek pārraidīti uz smadzenēm. Līdz šim tika uzskatīts, ka šīs šūnas nav spējīgas dalīties vai reģenerēties.
Dzīves laikā mataino šūnu skaits neizbēgami sarūk. To ietekmē pārāk liela skaļu skaņu un citu apkārtējās vides faktoru iedarbība, dažādas saslimšanas un, protams, vecums, īpaši pēc 70 gadiem. Iespēja atjaunot šo mazo karotāju populāciju būtu lieliska dāvana miljoniem cilvēku, kuri cieš no dzirdes pavājināšanās.
Iepriekšējie eksperimenti cilvēka auss mataino šūnu atjaunošanā nebija veiksmīgi, taču tagad beidzot ir izdevies tikt krietni tālāk šīs problēmas risināšanā. Otolaringologu komanda no Masačūsetsas izšķīrās par labu ģenētiskās pārprogrammēšanas metodei, aktivizējot divus molekulāros signālus citās pieauguša cilvēka dzirdes šūnās. Manipulācijas rezultātā šīs šūnas sāka dalīties un pārtapa par šūnām, kas ne vien ir vizuāli līdzīgas matainajām šūnām, bet pilda arī līdzīgas funkcijas. Pētījuma autori uzskata, ka nākotnē ar šo metodi būs iespējams pārprogrammēt arī tīklenes šūnas.