Kļūt par medmāsu tuvākajā nākotnē būs krietni vieglāk, nekā pašlaik
foto: LETA
Esi vesels

Kļūt par medmāsu tuvākajā nākotnē būs krietni vieglāk, nekā pašlaik

Jauns.lv / LETA

Reformējot izglītības sistēmu māsas kvalifikācijas iegūšanai, atteiksies no esošās divpakāpju izglītības sistēmas, noteikts šodien valdības atbalstītajā Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā konceptuālajā ziņojumā "Par māsas profesijas turpmāko attīstību".

Tas nozīmē, ka tiks vienkāršota specializācijas iegūšana - praktizējošās māsas neatkarīgi no iepriekš iegūtās izglītības (māsu skolas, koledžas, augstskolas) turpmāk nepieciešamās zināšanas specialitātē (specializācijas jomā) varēs apgūt profesionālajā pilnveidē, tas nozīmē, ka vairs nebūs papildus jāmācās augstskolā, lai iegūtu tiesības strādāt specialitātē.

Šāds lēmums pieņemts, jo nepietiekamais māsu skaits veselības aprūpes sistēmā ievērojami apdraud veselības aprūpes kvalitāti, jo māsām (arī vecmātēm), kas veido lielāko veselības aprūpes speciālistu grupu visās valstīs, ir centrālā loma drošu, kvalitatīvu, efektīvu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā. Patlaban slimnīcās māsu deficīts ir ap 1500 māsu, bet optimāla skaita nodrošināšanai valstī kopā trūkst 3050 māsu.

Ņemot vērā kritisko situāciju ar māsu nodrošinājumu Latvijas veselības aprūpes sistēmā, lai nodrošinātu profesijas pilnvērtību, viengabalainību un mobilitāti darba tirgū, VM piedāvā rīcību trīs galvenajos virzienos.

VM līdz nākamā gada beigām būs jāveic grozījumi veselības un izglītības jomas normatīvajos aktos, kas nosaka kvalifikācijas prasības, profesionālās darbības uzdevumus, kompetenci māsas profesijā, lai māsas profesijas pamatizglītībā ietvertu padziļinātas kompetences, kas ir pielietojamas visās aprūpes jomās, tādējādi nodrošinot, ka persona, pēc vispārējās aprūpes māsas kvalifikācijas iegūšanas, ir tiesīga patstāvīgi strādāt ārstniecības iestādes terapeitisko, ķirurģisko un ambulatoro pacientu aprūpē.

VM rosina ieviest jaunu pieeju māsas specializācijai, kuru var iegūt profesionālās pilnveides programmā, vienlaikus dodot studējošiem izvēles iespēju paralēli pēdējā gada studijām apgūt profesionālās pilnveides programmu un iegūt specializāciju ātrāk.

Tāpat nolemts atteikties no sertifikācijas procesa. Māsu specialitātes un papildspecialitātes tiks aizstātas ar specializāciju noteiktās aprūpes jomās.

Noteikts, ka vispārējās aprūpes māsu izglītības programmas apjoms būs 160 kredītpunkti, kurus īstenos astoņos semestros. Programmas īstenošanas plānojums, ieskaitot semestru sākuma un beigu termiņu noteikšanu ir augstskolas rīcības brīvības jautājums.

Klīnisko apmācību nodrošināšanā vispārējās aprūpes māsas izglītības programmā, neformālās izglītības un profesionālās pilnveides procesā nepieciešams definēt klīnisko universitāšu slimnīcu un specializēto slimnīcu lomu, paredzot tam atbilstošu finansējumu. 

Māsām, kuras pēc pirmreizējas reģistrācijas reģistrā vēlas pagarināt reģistra termiņu reģistrā (pirmā pārreģistrācija) neformālā izglītība un profesionālā pilnveide māsām tiek nodrošināta veselības aprūpes iestādēs. 

Nolemts turpmāk vairs nepiemērot sertifikācijas un resertifikācijas kārtību māsu specializācijas nodrošināšanai. 

Studijas pēc jaunās sistēmas varētu tikt sāktas 2022./2023.studiju gadā.