Brīnumlīdzeklis pret neskaitāmām kaitēm - tas, iespējams, aug arī tavā dārzā
Dienvidu timiāna radinieks mazais mārsils (Thymus serpyllum L.) tautas dziedniecībā ir labi zināms augs. Tā ekstraktu izmanto arī farmaceitiskajā ražošanā, piemēram, tas ir daudzu pretklepus sīrupu sastāvā.
Pateicoties ēteriskajai eļļai, mazajam mārsilam piemīt pretiekaisuma, atkrēpojoša, antiseptiska un stimulējoša iedarbība.
Ko un kad vāc, kā sagatavo?
Parasti dziedniecībai virszemes auga daļu ievāc ziedēšanas laikā, bet svaigus lakstus ārīgai lietošanai – visu veģetācijas laiku. Lakstus žāvē uz sieta vai dabīga auduma labi ventilējamā telpā ar gaisa temperatūru, kas nav augstāka par 30 grādiem pēc Celsija. Kaltētu drogu glabā slēgtā stikla vai keramikas traukā.
Svaigs vai kaltēts mazais mārsils ir veselīga garšviela, sevišķi gaļas ēdieniem.
Ko satur mazais mārsils?
Ziedoši augi satur ēterisko eļļu, miecvielas, organiskās skābes, flavonoīdus un fenilkarbonskābes. Auga ķīmiskais sastāvs nav pilnībā izpētīts. Ēteriskās eļļas sastāva attiecības ir mainīgas un atkarīgas no augšanas vietas un apstākļiem.
Kad lieto?
Drogas uzlējumu lieto iekšķīgi:
- ja ir elpošanas orgānu slimības, kā pretiekaisuma līdzekli;
- kā atkrēpojošu līdzekli;
- kā pretdrudža līdzekli;
- kā pretsāpju līdzekli, ja ir radikulīts;
- kā vieglu urīndzenošu līdzekli;
- lai samazinātu vēdera pūšanos;
- lai uzlabotu potenci vīriešiem.
Ārīgi uzlējumu lieto:
- ādas kopšanai un mutes dobuma skalošanai;
- vannām.
Kā gatavo uzlējumu?
Sešus gramus kaltētu lakstu pārlej ar 250 ml vārīta ūdens, kas atdzesēts līdz istabas temperatūrai, un atstāj uz sešām stundām (istabas temperatūrā). Procesa beigās šķidrumu uzsilda līdz 50 grādiem, izkāš un nospiež biezumus. Gatavo uzlējumu pieaugušie parasti lieto pa 1/5 glāzes 3–5 reizes dienā īsi pirms ēšanas.