Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
REUTERS

Šovasar īpaši daudz savairojušies odi: veidi, kā tos atbaidīt bez ķīmijas 8

Par veselību
2018. gada 14. jūnijā 06:45 2018. gada 14. jūnijā 06:45
"Ko Ārsti Tev Nestāsta"
Aizsardzībai no odiem un citiem knišļiem var ļoti veiksmīgi izmantot dažādus augus. 

Odu kodumi ir kas vairāk par nopietnu ādas kairinājumu.

Dzeltenais drudzis, tenges drudzis, malārija, Rietumnīlas vīruss un ērču encefalīts ir tikai daži no vīrusiem, ko dažādās pasaules vietās pārnēsā odi. 

Kopš Kanādā parādījās Rietumnīlas vīruss, planētas ziemeļu puslodē vairs nepastāv uzskats, ka ods ir tikai kaitinošs knislis. Pieaug arī ļaužu interese par to, kā sevi pasargāt no insektiem. Interesanti, ka cilvēku asinis sūc un sakostos ar citu cilvēku asinīm inficē tikai odu mātītes, odu tēviņi asiņu vietā izvēlas ziedu nektāru. 

Lai cīnītos pret insektu uzbrukumiem, cilvēki izmanto dažādus repelentus. Par nelaimi, tie satur dažādas ķīmiskas vielām, piemēram, propoksūru, dihlofosu un transflutrīnu, kas ir bīstamas ne tikai kukaiņiem, bet arī cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Tomēr ir vairāki efektīvi augu izcelsmes insektu repelenti, kuri neradīs nepatīkamas sekas. Lūk, seši augi, ar kuriem vasarā var efektīvi atvairīt odu uzbrukumus.

Citronzāle (Cymbopogon citratus)

Šis tropiskais augs satur citronellas ēterisko eļļu, kas bieži tiek pievienota insektu repelentiem. Pētījumi liecina, ka citronzāle īpaši efektīvi atvaira odus, tomēr to nepieciešams lietot bieži, un tā palīdz tikai 10% lietotāju. 

Var audzēt citronzāli arī mājās, dārzniecības veikalos nopērkamas gan citronzāles sēkliņas, gan stādi. Odus atbaidīs gan augs dārza dobē, gan citronzāle podiņā iekštelpās. Varat arī iegādāties aerosolu, kas satur citronellu un uzsmidzināt to uz ādas.

Lavanda (Lavendula spica)

Saberzti lavandas ziediņi rada patīkamu smaržu un satur eļļu, kas 30% atšķaidījumā spēj atbaidīt odus. Angļu lavandu var audzēt arī dārzā vai iekštelpās podos. Franču lavanda ir ne tik efektīva, tomēr arī tā der. 

Lavandai piemīt analgētiska un antiseptiska iedarbība, tādēļ tā ne tikai atbaidīs odus, bet arī nomierinās ādu. Vienkārši saberziet ziediņus un uzklājiet eļļu, kas no tiem izdalījusies, uz atklātajām ķermeņa daļām, kurās kodumi ir visnepatīkamākie, it īpaši uz potītēm un rokām. Vēl varat uzpilināt veikalos nopērkamo lavandas eļļu uz tīras lupatiņas un ierīvēt ar to ādu. 

Nīms (Azadirachta Indica)

Eļļa, ko iegūst no šī mūžzaļā koka augļiem un sēklām, jau kopš seniem laikiem tiek izmantota ājurvēdas medicīnā malārijas ārstēšanai un kukaiņu atbaidīšanai. Kādā pētījumā, ko veica Deli, Indijā, atklāja, ka 2% nīma eļļas un kokosriekstu eļļas maisījums, ko uzklāj uz atklātajām ķermeņa daļām, spēj nodrošināt 12 stundu aizsardzību pret dažādiem Anopheles ģints (pārnēsā malāriju) kukaiņiem. 

Baziliks (Ocimum basilicum)

Viens no senākajiem līdzekļiem odu atbaidīšanai ir Taizemes vai saldais baziliks – tas ir tikpat efektīvs kā piretra, dabīgs insekticīds, ko iegūst no baltajām margrietiņām. Tiesa, tas iedarbojas uz dzīvniekiem, tāpēc var nederēt cilvēkiem. 

Agerāta ziedi (Ageratum conyzoides)

Nelielie agerāta ziedi ir izcils līdzeklis pret odiem. Kumarīns, ko izmanto arī ķīmiskos pretodu līdzekļos un iegūst no šā auga, ir īpaši iedarbīgs savienojums pret odiem. 

Tomēr konkrēto agerātu vajadzētu audzēt tikai podiņā, jo dārzā tas mēdz izplesties un pārņemt visu platību – nākamajā gadā tas būs pat jūsu kaimiņdārzā. Tāpat šo augu vajadzētu turēt bērniem un dzīvniekiem nepieejamā vietā, jo tas var būt toksisks (nedrīkst ēst auga sastāvdaļas, ar to arī ļoti uzmanīgi jārīkojas, jo tam ir asas lapas un ērkšķi, kas var izraisīt ādas kairinājumu un alerģisku reakciju). 

Citi šobrīd lasa

Izcila diēta, kas patiks aknām 13
Bijušais "Ferrari" boss atklāj nedzirdētus faktus par Mihaēla Šūmahera personību 48
Nodzērās un nomira psihiatriskajā slimnīcā: Leonīda Brežņeva meitas Gaļinas spožums un posts
Skatīt visus komentārus

"Ей было всего 7 лет!": Девочка в Лимбажи умерла от удара качелями; мать винит самоуправление

"Дамы с дюн" Пугачева и Вайкуле в кокошнике дали совет "девушкам почтенного возраста"