Četri gadījumi, kad noteikti nevajadzētu lietot kafiju
Jaunākie pētījumi ir atspēkojuši apgalvojumus, ka kafija var palielināt dažādu hronisko slimību risku. Gluži pretēji – tie pierādījuši, ka šis dzēriens pozitīvi ietekmē veselību un pat samazina hronisku slimību draudus. Taču ir gadījumi, kad kafija var nodarīt vairāk ļaunuma, nekā labuma, ieskaties, kad no kafijas tomēr vajadzētu atteikties.
1.Grūtniecības laikā
Uzskata, ka tad, ja grūtniecības laikā tiek bieži dzerta kafija, var palielināt spontānā abortā risku, taču zinātne par to vēl nav pilnībā droša. Viens gan ir skaidrs – kofeīns spēj šķērsot placentu un nonākt līdz embrijam, kas ir ļoti jutīgs pret kofeīnu un pārstrādā to gauži lēni. Tādēļ grūtniecēm neiesaka uzņemt vairāk par 200 mg kofeīna dienā.
Pārliecinošāki pētījumi ir par to, ka palielināta kofeīna uzņemšana grūtniecības laikā vairo iespēju, ka mazulis piedzims ar samazinātu svaru, un tas turpmāk var radīt veselības problēmas. Kādā Norvēģijā veiktā pētījumā, kurā piedalījās gandrīz 60 tūkstoši sieviešu, tika secināts, ka pat atļautie 200 mg kofeīna dienā varētu būt par daudz, jo palielināja risku, ka jaundzimušajam būs samazināts svars. 15 Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijās gan dienā ļauts uzņemt līdz 300 mg kofeīna.
2. Ja ir diabēts
Ir pētījumi, kuros pēc kafijas dzeršanas novērota insulīna jutības samazināšanās. Proti, izdzerot kafiju vai kādu citu kofeīnu saturošu dzērienu vai apēdot kaut ko saldu, insulīna jutība samazinās un glikozes līmenis paaugstinās vairāk, nekā tam būtu jānotiek. Ilgtermiņā šāds stāvoklis var izraisīt cukura diabētu, bet pagaidām gūts apstiprinājums tikai akūtam un īslaicīgam efektam. Savukārt tiem, kam jau ir cukura diabēts, arī īslaicīga glikozes līmeņa paaugstināšanās virs normas nav labvēlīga, tāpēc ieteicams lietot bezkofeīna kafiju.
3.Ja ir paaugstināts asinsspiediens
Cilvēki, kas ikdienā nelieto kofeīnu saturošus dzērienus, tos iedzerot, ievērojami paaugstina savu asinsspiedienu, taču pēc kāda laika šis efekts vairs nav tik izteikts. Protams, asinsspiediens paaugstinās, bet ne tik daudz kā sākotnēji. Lai arī kafijas dzeršana netiek saistīta ar hipertensijas riska palielināšanos, tiem, kas jau cieš no paaugstināta asinsspiediena, kofeīnu saturošus dzērienus lietot nevajadzētu. Ja no kafijas atteikties pavisam ir grūti, var lietot bezkofeīna kafiju.
4.Ja ir traucēta virsnieru dziedzeru darbība
Uzmanīgiem ar kafijas lietošanu jābūt tiem, kam ir problēmas ar virsnieru dziedzeriem, jo kafija var pasliktināt situāciju. Tā kā kafijai ir diurētiska iedarbība, arī elektrolītu disbalansa gadījumā to nebūtu prātīgi lietot. Tāpat kafiju nevajadzētu dzert bērniem un jauniešiem, kuru organisms nav vēl nobriedis.