Kuri līdzekļi palīdz stiprināt balss saites un novērst piesmakumu?
Balss ir viens no galvenajiem saziņas instrumentiem. Īpaši tiem cilvēkiem, kuri bieži stājas publikas priekšā, lasa lekcijas vai arī darbojas nozarē, kurā daudz jāsazinās ar apkārtējiem. Iesaka farmaceite Ivanda Krastiņa.
Tāpat kā jebkura cita maņa, arī koptas balss saites sniedz komfortu un labu pašsajūtu, tādēļ ir būtiski par tām rūpēties, novērst piesmakumu balsī. Lūk, daži vienkārši paņēmieni, kā ikvienam rūpēties un kopt savas balss saites.
1. Par balsenes iekaisumu vēsta izteikta kņudoņas sajūta kaklā, nemitīgs klepus, pastiprināta krēpu veidošanās un aizsmakums, kas dažreiz izraisa pilnīgu balss zudumu. Ja zināms, ka būs nepieciešams uzstāties publikas priekšā ar runu vai dziedāt, ir vēlams jau laikus un profilaktiski rūpēties par balsi.
Balss saites kustina muskulīši, kurus trenējot var nostiprināt. Vingrinājumus ierāda logopēdi vai fonopēdi, ko noteikti vajadzētu apmeklēt, ja profesija ir saistīta ar dziedāšanu vai oratora darbu. Balss saitēm ļoti svarīga ir to mitrināšana, tāpēc vajadzētu dzert 2–3 litrus ūdens dienā.
Papildus var lietot hialuronskābi saturošas tabletes, kuras ilgstoši mitrinās balss saites. Noderīgi ir arī smiltsērkšķus saturoši eļļas aerosoli, kas labi ieeļļo mūsu balss saites.
2. Būtisks iemesls balss aparāta darbības traucējumiem ir smēķēšana – tabakas dūmi ir vistiešākie kairinātāji. Smēķētājiem ļoti bieži ir piesmakusi vai citādi izmainīta balss, kas liecina par patstāvīgu balsenes kairinājumu.
Tas ar laiku var novest pie pavisam bēdīga iznākuma, tāpēc smēķētājiem ar stāžu būtu regulāri jāpārbaudās pie kakla ārsta (LOR) un jācenšas atbrīvoties no kaitīgā ieraduma.
3. Ja balss jau ir aizsmakusi, vislabāk būtu pavisam atturēties no runāšanas vai dziedāšanas. Ievērot klusēšanu. Tādā situācijā palīdzēs kliņģerīšu, kumelīšu uzlējumu inhalācijas, noteikti jāņem vērā, ka tvaiki nedrīkst būt karsti. Var lietot tabletes ar hialuronskābi.
Tabletes ar Islandes ķērpi mīkstinās aizsmakušo kaklu. Derēs arī pūšamie smiltsērkšķu eļļas aerosoli. Ik pa laikam vajadzētu padzerties siltu, bet ne karstu tēju, kam pievieno ingveru, kurkumu, citronu un medu.
Alternatīva – silts piens ar medu un nedaudz sodas. Var palīdzēt arī dažādas homeopātiskās zāles (lieto atbilstoši lietošanas instrukcijai).