Kāpēc veidojas zobu "kabatas", un kā tās pareizi tīrīt?
Atbild Evija Mailo, zobu higiēniste AlMadents, Premium Medical, Ērgļu zobārstniecībā.
Zobu no ārpuses apņem smaganas, bet tās nav pieaugušas pie zoba. Starp zobu un smaganu ir spraudziņa (smaganu rieva), kurā var uzkrāties aplikums. Nenotīrot aplikumu no zobiem un zobu starpām, šajā smaganu rievā veidojās daudz baktēriju, kas rada audu bojājumu. Sākotnējās pazīmes ir smaganu iekaisums, kas izpaužas kā asiņošana. Ja netiek uzlabota mutes dobuma higiēna, process iet tālāk un notiek kaula noārdīšanās, un veidojas smaganu kabatas.
Noārdoties kaulam, padziļinās sprauga starp zobu un smaganu, izveidojas tāds kā tukšums. Ja smaganu kabatas nav ļoti dziļas, mājas apstākļos var lietot zobu diegu, starpzobu birstītes vai mutes dobuma irrigatorus (spēcīga ūdens strūkla). Dziļas smaganu kabatas, kas ir vairāk par 4 mm, nav iespējam iztīrīt mājas apstākļos.
Obligāti ir jāapmeklē zobu higiēnists vai periodontologs, kurš veiks mutes dobuma higiēnu un rekomendēs, cik bieži nepieciešams atkārtot šo procedūru. Dziļu kabatu veidošanās var novest pie zobu kustīguma, jo tiek zaudēts kauls ap zobiem, un tas var beigties ar zobu izkrišanu, jo zobam nav kur turēties.
Parasti šis iekaisuma process notiek bez īpašām sūdzībām, tādēļ nevajag gaidīt, kad sāpes liks doties uz zobārsta kabinetu, bet rūpējies par savu veselību laikus.