10 fakti par kluso slepkavu - C hepatītu
C hepatīts ir viena no bīstamākajām ārstējamām slimībām pasaulē, ar to Latvijā slimo ap 2% iedzīvotāju. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem ar C hepatīta izraisītām slimībām katru gadu mirst 700 000 cilvēku. Šajā rakstā apkopoti desmit nozīmīgi fakti, kurus Tu, iespējams, līdz šim neesi zinājis.
1. Slimība ar nesenu vēsturi
C hepatīta vīrusa vēsture nav nemaz tik sena, vīruss atklāts tikai 1989.gadā, kad pēc britu zinātnieka Maikla Hautona (Michael Houghton) un viņa līdzstrādnieku intensīva pētnieciskā darba Starptautiskās biotehnoloģiju kompānijas Chiron Corporation laboratorijā ASV laikā no 1982. līdz 1988.gadam tika atklāts C hepatīta vīruss. Hautons 1986. gadā atklāja arī D hepatīta genomu. C hepatīta vīrusa atklāšana pavēra iespējas diagnostikas reaģentu radīšanai, kas ievērojami samazinājis risku iegūt šo slimību ar asins pārliešanu. Tāpat vīrusa atklāšana ļāva radīt medikamentus, lai ārstētu šo nopietno slimību.
2. Statistika ir skarba
Pasaulē ap 130 - 150 miljoniem cilvēku ir hronisks C hepatīts, aptuveni 700 000 cilvēki katru gadu nomirst no C hepatīta radītām aknu problēmām. Liela daļa cilvēku ilgstoši nezina, ka ir inficēti, līdz ar to rada inficēšanās draudus citiem sabiedrības locekļiem. Vislielākais inficēto personu skaits ir Āzijā, Āfrikā un Ēģiptē – vairāk nekā 8% iedzīvotāju. Eiropas valstīs augstākā C hepatīta izplatība ir Itālijas dienvidu reģionos, Turcijā un Rumānijā, kur ar C hepatītu slimo vairāk nekā 4% iedzīvotāju. Viszemākā slimības izplatība ir Skandināvijas valstīs, Beļģijā, Nīderlandē un Īrijā, kur ar C hepatītu slimo mazāk par 1% no visiem iedzīvotājiem.
3. Daudzi nezina, ka ir inficējušies
C hepatīta vīrusa inkubācijas periods var ilgt no divām nedēļām līdz sešiem mēnešiem, taču vidēji tās ir septiņas nedēļas. Lai gan C hepatīts ir ļoti bīstama slimība, 20 - 30% inficēto sākotnēji nav nekādu slimības simptomu vai tie ir nespecifiski, piemēram, nogurums vai apetītes zudums. Tikai ap 30% pacientu parādās dzelte, ar kuru tradicionāli saista aknu saslimšanas. Ap 75% personu vīrushepatīts C parasti norit kā slēpts un nemanāms bezsimptomu hepatīts.
4. Infekcijas avots parasti paliek nezināms
Ņemot vērā to, ka daudzi pacienti ilgstoši nezina, ka ir inficējušies, ir salīdzinoši grūti noteikt kur, kad un kā notikusi inficēšanās. Tā notiek saskarē ar inficēta cilvēka asinīm. Noteikti šādi biežākie saslimšanas riska faktori: ārstniecības pakalpojumi, narkotiku injicēšana, seksuālie kontakti, nemedicīniskas manipulācijas (manikīrs, pedikīrs, tetovēšana), inficēšanās darbavietā un sadzīves kontakti. Gandrīz 39% gadījumu inficēšanās avots tā arī paliek nezināms.
5. C hepatīts ir bīstama slimība
Vīrusam ir ilgs inkubācijas periods, tas organismā visu laiku mainās un rada jaunas mutācijas, vienlaikus lieliski sadzīvojot ar šūnām, tāpēc imūnsistēma nespēj to iznīcināt. Aptuveni 15 - 25% inficēto izveseļojas spontāni, taču 80% gadījumu tas kļūst hronisks. Hroniskais C hepatīts bieži vien tiek identificēts vien 10 - 20 gadus pēc inficēšanās, kad no hroniskās formas jau veidojas citas nopietnas slimības. Aptuveni 26 - 35% hroniskā C hepatīta slimnieku 10 - 40 gadu laikā attīstās aknu fibroze un var iestāties nāve no aknu cirozes un tās sarežģījumiem. 30 - 40% aknu cirozes pacientu ir liela iespēja saslimt ar aknu vēzi. Kopumā novērtēts, ka 78% primārā aknu vēža un 57% aknu cirozes gadījumus izraisa tieši vīrusu hepatīts.
6. Nežēlo nevienu
C hepatītu pārcietuši arī daudzi sabiedrībā zināmi cilvēki, piemēram, viens no grupas “The Rolling Stones” dibinātājiem Kīts Ričards, grupas “Aerosmith” vadošais vokālists Stīvens Tailers, aktrise Pamela Andersone, kā arī pašmāju mūziķis Igo. Lai gan daudzi cilvēki, kas uzveikuši C hepatītu, par to runā nelabprāt, Igo drīz pēc hepatīta uzveikšanas labprāt dalījās savā pieredzē, cerot, ka tas kādam var noderēt. Igo uzskata, ka tieši neinformētība veido cilvēku negatīvo attieksmi pret C hepatītu, tāpēc par slimību ir jārunā. Tikai tā var veiksmīgi tikt galā ar šo problēmu.
7. Klusais slepkava
Savas nejaukās dabas dēļ C hepatīts tiek dēvēts par kluso slepkavu, jo cilvēka organismā nemanāmi savu ļauno darbu veic gadiem ilgi. Šāds nosaukums kalpo arī par brīdinājumu būt atbildīgiem pret savu un līdzcilvēku veselību, jo bieži vien, izdzirdot nosaukumu C hepatīts, daudziem ir pārliecība, ka tā ir slimība, ar ko slimo vien intravenozo narkotiku lietotāji un ieslodzītie. Patiesība gan ir krietni vien skarbāka, jo inficēšanās risks joprojām ir augsts pat cilvēkiem, kuri nepieder riska grupai.
8. Vakcīnas joprojām nav
Lai gan mūsdienu farmācija attīstās milzu soļiem, pret C hepatītu vakcīnas joprojām nav. Ir atklāti seši C hepatīta vīrusa genotipi, vairāk nekā 90 apakštipu un daudz kvaziveidi. Būtiskākā C hepatīta vīrusa īpatnība ir tā, ka vīruss ir ģenētiski mainīgs un tam ir mutācijas tendence ar rezistenci pret iepriekšējo ārstēšanu. Tas izskaidro grūtības ārstēt C hepatītu un radīt vakcīnu. Cilvēka imūnsistēma nav spējīga kontrolēt nepieciešamo antivielu izstrādi, jo laikā, kad izstrādājas antivielas pret vieniem vīrusiem, veidojas jau to pēcteči ar citām antigēnu īpašībām. Cilvēkiem, kuri ir inficējušies ar C hepatītu, ir svarīgi vakcinēties gan pret A hepatītu, gan B hepatītu, lai novērstu citas hepatīta infekcijas pievienošanos un attālinātu aknu cirozes un vēža attīstību.
9. Slimība ir pilnībā izārstējama
Lai gan vīruss atklāts salīdzinoši nesen, medicīnas attīstība sniedz iespēju pilnībā izārstēt C hepatītu. Ar zālēm, kas C hepatīta ārstēšanai tika lietotas vairāk nekā desmit gadus un ietilpa standarta ārstēšanas kursā visā pasaulē (Latvijā kopš 2005. gada medikamenti kompensējamo zāļu sarakstā iekļauti 75 % apjomā), no vīrusa atbrīvojās aptuveni 50% pacientu, taču šobrīd pasaulē un arī Latvijā ir pieejami jaunās paaudzes medikamenti, ar kuriem var izārstēties pat 95 – 100% pacientu. 2014. gadā reģistrēts jaunās paaudzes tiešās darbības pretvīrusa līdzeklis, kas pārsvarā lietojams 12 nedēļas un izārstē teju visus pacientus.
10. C hepatīta diena - 28. jūlijā
Pasaules Veselības organizācija 28.jūliju ir noteikusi par Pasaules Hepatīta dienu. Tās ietvaros sabiedrība visā pasaulē tiek informēta par vīrushepatītiem un to ārstēšanas iespējām, pastiprināti aicinot pievērst uzmanību slimību profilaksei. Latvijā parasti šajā dienā īpašās akcijās piedāvā iespēju veikt bezmaksas testu. Iepazīstoties ar biedējošajiem faktiem, ikvienam būtu jāpārbauda sava veselība un, atklājot inficēšanos ar C hepatītu, laikus jāuzsāk ārstēšana un jāievēro piesardzība, lai netiktu inficēti citi.