Ledainā laime - jeb kas jāņem vērā, peldoties ziemā?
Pirmām kārtām vēlams pozitīvi noskaņoties peldēšanai, jo tikai tad var gūt baudu.
Esi vesels

Ledainā laime - jeb kas jāņem vērā, peldoties ziemā?

Jauns.lv

Cilvēkam iegrimstot ledainā ūdenī, virsnieru dziedzeri izmet organismā stresa hormonu – adrenalīnu. Tas samazina jūtību pret sāpēm, paātrina sirdsdarbību, sašaurina asinsvadus un sniedz papildus enerģiju, lai nodrošinātu organisma funkcionēšanu stresa apstākļos, raksta žurnāls "100 Labi Padomi".

Pavadot dažas minūtes āliņģī, peldētāji izjūt iekšēju siltumu, jo visas organisma sistēmas virzītas uz enerģijas izstrādi. Tādā veidā peldētāji trenē imūnsistēmu, termoregulāciju un sagatavo organismu stresa apstākļiem. Procedūra pastiprina asinsriti, novērš sāpes plecos, locītavās, mugurā, mazina depresiju, astmu un bezmiegu. Palīdz reimatisma slimniekiem. Paši roņi apliecina, ka regulāras peldes palīdz pārvarēt stresu ikdienas situācijās un paaugstina noturību pret aukstumu.

Ziemas peldēšana ir spēcīga un iedarbīga norūdīšanās procedūra, kas prasa stingru un precīzu dozējumu, ievērojot paškontroli un fizisko stāvokli. Peldēšanai jābūt īslaicīgai un dinamiskai, nav jācenšas pēc ilguma rekordiem. Pirms peldes vēlams sasildīt muskuļus un paskriet 10–15 minūtes. Pirmajā reizē nebūtu vēlams atrasties ūdenī ilgāk par 10–15 sekundēm. Uzvilkt peldcepuri vai pat divas, lai palīdzētu saglabāt ķermeņa siltumu. Ieiet ūdenī lēnām, lai ķermenis spēj pielāgoties aukstumam. Apskalot rokas, kājas un krūtis un tikai tad iegremdēties ūdenī.

Pēc peldes nepieciešams norīvēties sausam, sākot ar rokām un kājām. Lai izvairītos no saaukstēšanās, vēlams īpaši silti saģērbties. Ja ir šaubas par peldes lietderīgumu, vēlams vērsties pie ārsta. Peldēšanās ledainā ūdenī nav ieteicama sirds slimniekiem un arī tiem, kam ir asinsrites traucējumi un smagas formas astma.

Tāpat vēlams pozitīvi noskaņoties peldēšanai, jo tikai tad var gūt baudu. Apzinoties ziemas peldes efektus, smadzenēs izstrādājas labsajūtas viela – endorfīni. Tie rada apmierinājumu, optimismu un pacēlumu. Tāpēc ziemas peldētāji labāk pārvar ne tikai ziemas aukstumu, bet arī sadzīviskas grūtības.

Tēmas