Mazulim augsta temperatūra. Ko iesākt?
Paaugstināta ķermeņa temperatūra mazulim var būt gan ārstējoša, gan bīstama, atkarībā no situācijas, tāpēc ģimenēs ar maziem bērniem mājas aptieciņā vajadzētu būt sīrupam ar temperatūru pazeminošu iedarbību.
Visbiežāk par saaukstēšanos ziņo ķermeņa temperatūras paaugstināšanās. Tas ir veids, kā imūnsistēma cīnās pret slimību izraisošajiem vīrusiem un baktērijām. 38 grādos to vairošanās organismā apstājas. Kamēr temperatūra nepārsniedz 38,5 zīdaiņiem un 39 grādus pārējiem, par to nebūtu jāuztraucas, drīzāk jāpriecājas, ka organisms pats dziedē sevi un cīnās ar slimības izraisītājiem. Tomēr 3 – 5 dienu laikā slimības izraisītājiem vajadzētu būt apkarotiem un temperatūrai būtu jānormalizējas.
Kontrolē temperatūru!
Tomēr nereti imūnsistēma pārcenšas un paaugstina temperatūru virs 39 grādiem un tās dēļ var sākties krampji. Zīdaiņiem ir svarīgi, lai temperatūra nepaaugstinātos virs 38,5. Vecākiem rūpīgi jāseko slimā mazuļa pašsajūtai un vajadzības gadījumā jāmazina temperatūra. Bērnam ar paaugstinātu temperatūru jābūt saģērbtam vieglās, elpojošās drēbēs, istabā jāuztur mērens siltums. Ja bērnam paliek karsti, droši var noņemt segu un novilkt liekās drēbes. Ja sākas drebuļi, tad mazuli var atkal apsegt.
Ja bērns, neraugoties uz augsto temperatūru, jūtas salīdzinoši labi, ar varu gultā viņu nevajadzētu turēt – kustības padziļina elpošanu un veicina atlabšanu. Tomēr no pārliekas fiziskās aktivitātes un televizora skatīšanās gan būtu jāizvairās.
Padzirdi biežāk!
Ļoti svarīgi paaugstinātas temperatūras gadījumā dot bērnam daudz dzert. Kaut pa pāris mutītēm, bet bieži. Aveņu tēja jau kopš mūs vecmāmiņu laikiem ir bijusi temperatūru pazeminoša, labi ārstē arī upeņu, mežrozīšu, pīlādžu un cita tējas. Ja vien mazulim nav alerģijas pret bišu produktiem, tējas var saldināt ar medu. Jo mazāks bērns, jo svarīgāk vecākiem vērot mazuļa urīnu – ja tā ir maz vai tas ir tumšs, koncentrēts, tas var liecināt par organisma atūdeņošanos un tad ir jāmeklē ārsta palīdzība. Ne vienmēr tā būs neatliekamā medicīniskā palīdzība, bet vismaz konsultācija ar bērna ģimenes ārstu.
Ja temperatūra ir pārāk augsta, var likt vēsas kompreses – samitrinātu dvieli - uz pieres, arī aknu rajonā – labā paribē, uz kāju cirkšņiem. Tomēr mēdz būt, ka galva un ķermenītis ir ļoti karsti, bet rociņas un kājiņas vēsas. Tad jācenšas temperatūru izlīdzināt, jāsasedz, jāvelk cimdiņi, zeķītes, varbūt pat jāsilda ar termaforu.
Dod zāles!
Efektīvs veids, kā bērnam mazināt temperatūru ir pretdrudža medikamenti, tomēr tos ieteicams lietot vien pie pārāk augstas (virs 38,5) temperatūras. Populārākie ir paraceptamolu vai ibuprofēnu saturošie. Ieteicams mājas aptieciņā turēt abu veidu temperatūru pazeminošo sīrupu. Zāles nav konfektes, tāpēc jāuzmanās tās pārdozēt. Tomēr, ja situācija prasa temperatūru pazeminošās zāles lietot vairāk, tad ir labi, ja var kombinēt dažādos medikamentus. Bet šādos gadījumos noteikti jākonsultējas ar bērna ģimenes ārstu.
Ja arī zāles nelīdz, tad pārāk augstu temperatūru var mazināt norīvējot ķermeni ar atšķaidītu (10 – 20 %) spirtu (šņabi) un ļaujot tam iztvaikot. Tomēr šo metodi nav ieteicams lietot bērniņiem jaunākiem par trīs gadiem.
Ja bērns ir gurdens, apātisks, pietiekami daudz nedzer un maz čurā, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība.
Pēc tam, kad temperatūra normalizējusies, jāļauj mazuļa organismam atjaunoties – vēl nedēļu jādzīvo pa māju un jāizvairās no sabiedriskām vietām. Noteikti jāiet pastaigās, lai mazinātos elpceļu un deguna tūskainība, klepus un iesnas. Arī slimības laikā regulāri jāvēdina telpas.