Runāsim atklāti: ko patiesībā sievietes organismam nodara hormonālās tabletes
Jaunākās paaudzes pretapaugļošanās tabletes izrādījušās vēl bīstamākas nekā to priekšteces.
Esi vesels

Runāsim atklāti: ko patiesībā sievietes organismam nodara hormonālās tabletes

Jauns.lv

Lai arī kopš hormonālo kontracepcijas tablešu parādīšanās pagājis jau pusgadsimts, tās joprojām izraisa bīstamas un reizēm pat nāvējošas blakusparādības. Šajā rakstā stāstām par dumpinieciski noskaņotām jaunām sievietēm, kas meklē dzimstības kontrolei dabisku alternatīvu. Šādu sieviešu kļūst aizvien vairāk.

Šarlote sabruka uz grīdas

Cīnoties pēc elpas, 23 gadus vecā Šarlote Fostere ( Charlotte Foster) savā darbavietā sabruka uz grīdas. Neatliekamās medicīniskās palīdzības mašīna steigšus nogādāja jauno sievieti slimnīcā, taču jau pēc trim dienām viņa bija mirusi. Tas notika šā gada janvārī. Pataloganatoms slēdzienā norādīja, ka nāves cēlonis ir “liels” asins receklis plaušās, kas radies orālās hormonālās kontracepcijas tablešu lietošanas rezultātā. Šarlote, biznesa skolas absolvente, kuru ģimene raksturoja kā “dzīvespriecīgu, gudru, skaistu un gādīgu” cilvēku, bija mirusi no medikamentiem, kurus bija sākusi lietot tikai pirms dažiem mēnešiem…

Pagājušajā mēnesī izmeklēšanas rezultātā tika konstatēts, ka Šarlotes ārsts Sanils Saimons ( Sunil Simon), kuru sieviete bija apmeklējusi trīs nedēļas pirms nāves, bija ieteicis viņai “SPA procedūras”, jo viņam šķita, ka pacientei ir slikta pašsajūta – sāp muskuļi. Viņš neatpazina vienu no orālās kontracepcijas līdzekļu nāvējošajām blaknēm, kas patiesībā ir plaši dokumentētas.

Lai gan hormonālo tablešu izraisīta embolija (asins recekļi) nav gluži ikdienišķa parādība, no šīm nevēlamajām blaknēm cietušas tūkstošiem sieviešu. Šarlotes Fosteres gadījums ir traģisks piemērs, ka, neraugoties uz gadu desmitiem lietoto reklāmas saukli, kas “tableti” pasniedz kā vienu no 20. gadsimta lielākajiem medicīnas sasniegumiem un sieviešu atbrīvošanas simbolu, tās ražotājiem ne vien joprojām nav izdevies novērst bīstamākās blakusparādības, bet tās bieži vien tiek ignorētas, un šajā ziņā grēko pat ārsti, kas šos medikamentus izraksta.

Paaugstinātais nopietnu sirdslēkmju, insulta un plaušu embolijas risks turklāt ir tikai neliela daļa no hormonālo tablešu plašā nevēlamo blakusparādību spektra – orālie kontraceptīvi to lietotājām izraisa gan redzes traucējumus un smaganu slimības, gan depresiju, svara pieaugumu un libido zudumu.

Nākamā lapa: Jauna medikamentu paaudze, bet riski tie paši