Detoksikācijas ABC. Viss, kas tev jāzina par organisma attīrīšanu
Par organisma attīrīšanu parasti runājam pavasarī un vasarā, kad daba piedāvā daudz veselīgu zaļumu, un lielai daļai sieviešu kļūst aktuāli iegūt slaidu figūru. Tomēr detoksikācijai ar šīm nenopietnajām kampaņām ir maz kopīga. Tā ir būtiska veselībai, un mēs atklāsim – kāpēc.
Ierakstiet vārdu “detoksikācija” populārākajos interneta meklētājos, un jūs saņemsiet veselu birumu ar padomiem, kā attīrīt savu ķermeni no piesārņojuma. No plašā piedāvājuma varat izvēlēties pulverīšus, kas sola attīrīt jūsu organismu 24 stundās, vai pēdu plāksterus, kas miega laikā uzsūks visus toksīnus. Protams, jūs atradīsiet arī rakstus, kas apgalvo, ka detoksikācija ir muļķības, bezjēdzīga nodarbe un vienkārši mārketinga triks. Šīs idejas pretinieki uzskata, ka organisma attīrīšana nav nepieciešama, jo ķermenis pats spēj pilnībā atbrīvoties no indīgajām vielām.
Bet aizmirstiet visu, ko līdz šim esat lasījuši par detoksikāciju! Mēs veicām padziļinātu izpēti un atklājām dažus pārsteidzošus pierādījumus, kas detoksikācijai runā par labu. Tā nav bezjēdzīga un nav arī mīts. Detoksikācija ir vērtīgs palīgs gan veselības uzlabošanā, gan slimību profilaksē. Lūk, atbildes uz jautājumiem – kas, kā un kāpēc?
Kas ir detoksikācija?
Vārdam “detoksikācija” ir vairākas nozīmes, bet pamatā ar to tiek domāta organisma attīrīšana no toksīniem – vielām, kas ir potenciāli bīstamas veselībai. Ar detoksikāciju mēdz saistīt arī paša organisma iekšējās sistēmas darbību, kā arī dažādas metodes un terapijas, kas uzlabo organisma spēju atbrīvoties no kaitīgām vielām. Skeptiķi uzskata, ka organisma iekšējā sistēma darbojas tik efektīvi, ka tai nav nepieciešama palīdzība. Piemēram, britu organizācijas Sense About Science brošūrā tiek apgalvots, ka cilvēka organisms pats spēj caur aknām, nierēm un resno zarnu izvadīt visu nevajadzīgo. Un, ja vien nav pārdozētas kādas bīstamas vielas, piemēram, narkotikas, tas lieliski pats atbrīvojas no toksīniem. Citiem vārdiem, skeptiķi apgalvo, ka organisma dabiskā detoksikācijas sistēma toksīniem nemaz neļauj uzkrāties, tāpēc nekāda cita detoksikācija terapeitiskā nolūkā nav nepieciešama.
Jā, tā patiešām ir – organisms spēj dabiski attīrīties, taču ne vienmēr šī sistēma strādā pareizi.
Pētījumi rāda, ka mūsu detoksikācijas sistēma ir tikpat unikāla kā mūsu pirkstu nospiedumi. To ietekmē dažādu faktoru kopums, sākot no gēniem, diētas un beidzot ar mūsu nodarbošanos. Daži cilvēki tik tiešām spēj efektīvi atbrīvoties no kaitīgajām vielām, kas nokļuvušas to organismā. Diemžēl citi to nevar, un tas var izraisīt nevēlamo vielu uzkrāšanos, kas bojā veselību.
Tā arī ir atbilde uz jautājumu, kāpēc dažreiz ķermenim ir nepieciešama palīdzība.
Kādēļ ir vajadzīga detoksikācija?
Organisma iedzimto spēju pašattīrīties var ietekmēt dažādi faktori.
Vides piesārņojums
Mūsu pašu izgudrotā un radītā ķīmija ir tik ļoti mainījusi vidi, kurā dzīvojam, – katru gadu pasaulē tiek ražoti 100 000 dažādu ķīmisku vielu – ka mūsu asinīs burtiski mutuļo sintētisku ķīmisko vielu kokteilis. Šajā kokteilī var atrast gan vielas, ko izmanto nepiedegošu pannu ražošanā, gan ugunsdrošu dīvānu izgatavošanā lietotos komponentus, gan ķīmiskus elementus no skārdenēm un pat sen aizliegtus pesticīdus.
Līdz šim vēl nav izdevies precīzi noteikt šo ķīmisko vielu ietekmi uz mūsu organismu, tomēr aizvien vairāk pierādījumu toksisko piesārņojumu saista ar plaši izplatītām slimībām, to skaitā vēzi, diabētu, neauglību, aptaukošanos, Alcheimera slimību un sirds slimībām.
Gēni
Genomika – jauns detalizēts ģenētikas pētniecības virziens – ir atklājusi, ka dažu cilvēku aknās ir ģenētiskas atšķirības, kas tām traucē pilnībā attīrīt asinis no piesārņojuma.
Saskaņā ar Lielbritānijas Ekoloģiskās medicīnas sabiedrības pētījumu, aptuveni pusei cilvēku ir CYPIA2 gēna variācijas jeb polimorfismi. CYPIA2 ir viens no vissvarīgākajiem aknu enzīmu gēniem, kas piedalās detoksikācijas pirmajā fāzē. Šis gēns var veicināt attiecīgā enzīma aktivitāti un palielināt šūnu bojājošo brīvo radikāļu rašanos tādā daudzumā, ka organisms ar tiem vairs netiek galā.
Šīs pārmaiņas ietekmē organisma spēju deaktivizēt un izvadīt daudz dažādu molekulu: pesticīdus, toksiskos metālus, naftas ķīmijas produktus, antibiotikas, hormonus, pat alkoholu. Tas palielina arī alerģisku reakciju risku uz tādiem tradicionāliem inhalantiem kā ziedputekšņi, cigarešu dūmi un izplūdes gāzes.
Vairākos pētījumos parādās saistība starp apgrūtinātu detoksikāciju un vēzi, Pārkinsona slimību, fibromialģiju un hroniska noguruma sindromu.
Diēta
Tas, ko mēs ēdam, arī ietekmē organisma spēju attīrīties no ķīmiskā piesārņojuma. Saskaņā ar britu vides medicīnas speciālista ārsta Valtera Krinjena teikto, ja uzturā kaut ko uzņem par daudz vai otrādi – par maz –, tas var jūtami ietekmēt organisma detoksikācijas sistēmu.
• Par maz proteīna, ko organisms saņem, piemēram, no vistas gaļas, zivīm vai sarkanās gaļas, var samazināt vairāku enzīmu līmeni, kas ir iesaistīti detoksikācijas pirmajā fāzē. Proteīna kvalitātei arī ir nozīme. Cilvēkiem, kas pakļauti spēcīgam ķīmiskam piesārņojumam, ieteicams lietot daļēji hidrolizētu sūkalu proteīnu, jo testos redzams, ka tas paaugstina antioksidanta glutationa līmeni aknās, kas ir būtiski nepieciešams detoksikācijas otrajā fāzē.
• Pārāk daudz cukura uzturā arī var traucēt detoksikācijai. Pētījumi rāda, ka pārāk daudz ogļhidrātu uzturā samazina organisma spēju izvadīt medikamentus. Kādā pētījumā brīvprātīgie ievēroja diētu, kas ierobežoja ogļhidrātu patēriņu, toties ļāva lietot vairāk proteīnu, un viņi spēja panākt straujāku ķīmisko vielu izvadīšanu no organisma. Cilvēkiem, kuri lietoja vairāk ogļhidrātu un mazāk proteīnu, šis process noritēja ievērojami lēnāk.
•
tāpat var atstāt iespaidu uz organisma dabiskās detoksikācijas spējām. Īpaša loma šeit ir B grupas vitamīniem (tiamīnam, riboflavīnam, niacīnam, piridoksīnam un holīnam), C un E vitamīnam, magnijam un selēnam.
Kas palīdz attīrīt organismu
Ja jūti nopietnu nepieciešamību attīrīt organismu, vislabākos rezultātus sasniegsi, apmeklējot kvalificētu speciālistu, kas pārbaudīs tavu toksisko piesārņojumu, jutīgumu pret dažādiem pārtikas produktiem un novērtēs, cik labi darbojas gremošanas trakts.
Daži norādījumi, ko lietot un kā uzlabot organisma dabiskās attīrīšanās spējas.
A – augi
Ārstniecības augi un uztura bagātinātāji, piemēram, īstais mārdadzis (Silybum marianum), C vitamīns, selēns, alfa-liposkābe un N-acetilcisteīns spēj paaugstināt glutationa līmeni, kas nepieciešams detoksikācijas otrajai fāzei. Ieteicamās devas dienā: 70–210 mg īstā mārdadža, 1–3 g C vitamīna, līdz 200 mcg selēna, līdz pat 600 mg alfa-liposkābes un 600 mg N-acetilcisteīna.
Centieties ikdienā izvairīties no jebkādām kaitīgām ķimikālijām. Jebkuras dektoksikācijas programmas pamatā ir ieteikums samazināt saskarsmi ar toksiskām vielām. Izpētiet produktu marķējumu un meklējiet kaitīgajiem līdzekļiem dabisku alternatīvu. Attieciniet šo principu uz visu, ko lietojat mājās, dārzā un darbavietā. Iespējams, ir vērts padomāt arī par bioloģiskajās saimniecībās ražotas pārtikas lietošanu.
D – diagnostika
Ja parādījušies kādi traucējoši simptomi, vērsieties pie ārsta ar lūgumu pārbaudīt aknu funkcijas. Tas var palīdzēt diagnosticēt arī detoksikācijas problēmas. Pieredzējis ģimenes ārsts var novērtēt organisma spējas attīrīties no vielmaiņas blakusproduktiem.
Brokoļi, kāposti, puķkāposti, ūdenskreses un visi citi šīs dzimtas dārzeņi ir bagātīgs glikozinolātu avots, kas, nonākot saskarsmē ar enzīmu mirozināzi, pārveidojas par izotiocianātiem. Šīs vielas ir nepieciešamas detoksikācijas otrajai fāzei vajadzīgo enzīmu izstrādei un arī aktivizē antioksidantu darbību. Iespējams, tādēļ uzskata, ka šo dārzeņu iekļaušana uzturā var pasargāt no vēža. Kādā pētījumā, kur smēķētāji ik dienu ēdienreizēs apēda 60 g ūdenskrešu, atklājās, ka viņu organisms daudz labāk atbrīvojās no nikotīna. Attīrīšanās nolūkā ikdienas uzturā būtu vērts iekļaut dažādus krustziežu dzimtas augus.
P – pirtis
Pēršanās saunā pastiprina svīšanu un tādējādi veicina visdažādāko ķimikāliju izvadīšanu, sākot no smagajiem metāliem un pesticīdiem un beidzot ar medikamentiem.
Noderīga var būt arī izsildīšanās saunā, tomēr detoksikācijas eksperte Šīde Pūrija, kas strādā Burgvudas klīnikā Lielbritānijā, iesaka 3–5 minūtes katru otro dienu pasildīties infrasarkanajā pirtī. Vienlaikus pārliecinieties, ka dzerat pietiekami daudz šķidruma, jo zaudētais šķidrums jāaizvieto, un vienmēr pēc pirts noskalojieties dušā.
Tie ir tik izplatīti, ka teju visi esam kaut kādā mērā piesārņoti ar smagajiem metāliem. Ir vairāki līdzekļi, kas tos palīdz izvadīt.
• Chlorella pyrenoidosa jeb saldūdens zaļaļģe
Hlorofils šajās aļģēs piesaista un izvada kadmiju, svinu un dzīvsudrabu. Tās satur arī glutationu, kas ir galvenais elements organisma detoksikācijas sistēmā. Pētījumi rāda, ka, lietojot hlorellas preparātus grūtniecības vai bērna zīdīšanas laikā, iespējams mazināt kaitīgo ķīmisko vielu nonākšanu bērna organismā. Tā kā hlorella pati var būt piesārņota ar smagajiem metāliem, izvēlieties kvalitatīvu produktu, ko Pārtikas un veterinārais dienests atzinis par drošu (informāciju par uztura bagātinātājiem var atrast PVD datu bāzē).
•
Šī zilganzaļā saldūdens aļģe palīdz atbrīvot organismu no smagajiem metāliem, īpaši no svina. Tomēr pārliecinieties, ka esat iegādājušies produktu no uzticama ražotāja.
• Koriandrs
Koriandru sauc arī par ķīniešu pētersīli. Pētnieks Jošiaki Omura atklāja, ka pacienti, kuri šo garšaugu ēda kopā ar zupu, pēc slimošanas ar dažādām vīrusu un baktēriju izraisītām kaitēm izvadīja no organisma vairāk smago metālu. Pacientiem, kuri bija saindējušies ar dzīvsudrabu un vairākas nedēļas lietoja koriandra tabletes, piesārņojums organismā vairs nebija atrodams.
•
Var palīdzēt mazināt dzīvsudraba, kadmija, tallija un sudraba piesārņojuma sekas.
Š – šķiedrvielas
Tā kā šķiedrvielas piesaista toksīnus un palīdz tos izvadīt no organisma, tiek uzskatīts, ka detoksikācijas procesā tās ir nepieciešamas. Pētījumi ar dzīvniekiem un in vitro liecina, ka uzturā lietotās šķiedrvielas, piemēram, rīsu klijas, jūraszāles un spināti, var veicināt dažādu vides karcinogēnu izvadīšanu no organisma, tomēr vēl nav zināms, vai to var attiecināt arī uz cilvēkiem.
Arī fiziskas aktivitātes var sekmēt organisma detoksikāciju, un tas ir saistīts ne tikai ar svīšanu, kas ir neatņemamam sportošanas sastāvdaļa. Pat viens treniņš uz velotrenažiera var dubultot detoksikācijai nepieciešamo enzīmu līmeni , savukārt efektīva vienam mēnesim domāta aerobikas programma var uzlabot organisma spēju izvadīt kofeīnu.
Z – zaļā tēja
Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka zaļās tējas ekstrakts var būtiski ietekmēt reakciju aknās detoksikācijas otrās fāzes laikā. Lai gan pētījuma rezultāti var neattiekties uz cilvēkiem, citi atklājumi zaļās tējas patēriņu, kad dienā tiek izdzertas vismaz trīs krūzes šā dzēriena, saista ar vēža riska pazemināšanos. Bet arī tas var būt daļēji tāpēc, ka zaļajai tējai piemīt spēja uzlabot kancerogēno vielu izvadīšanu no organisma.