Ajūrvēdas diēta, īpaši katram cilvēku pamattipam. Kapha tips
Esi vesels

Ajūrvēdas diēta, īpaši katram cilvēku pamattipam. Kapha tips

Jauns.lv

Ājurvēdas medicīnas sistēmā cilvēkus iedala trīs konstitucionālajos pamattipos jeb došās – vata (gaiss un ēters), kapha (ūdens un zeme), pitta (uguns un ūdens). Zinot savu došu un veidojot ēdienkarti pēc ājurvēdas principiem, tu rūpēsies gan par savu skaistumu un veselību , gan iegūsi harmoniskāku dzīves izjūtu.

Kasjauns rakstu sērijā iepazīstina ar visiem trim tipiem, jeb došām. Šoreiz uzzini visu par Kapha došu.

Konsultē: Ilona Ābele, ājurvēdas un ģimenes ārste, veselības centra Aparmita direktore

Ājurvēdas speciālisti ir pārliecināti, ka organismu var sakārtot un līdzsvarot, ievērojot uzturu atbilstoši savai došai. Produktu rekomendācijas ājurvēdā ir atkarīgas no produktu īpašībām jeb kvalitātes, ar kādu tie iedarbojas uz cilvēku un konkrēto konstitūcijas tipu – vai tie dara organismu aukstāku vai silda, vai sausē, vai dara raupjāku.

Iepazīsties ar došu aprakstu, noskaidro sevī dominējošo ājurvēdas konstitūcijas tipu (to vari izdarīt, arī aizpildot testu interneta vietnē aparmita.lv) un uzzini, ko tev būtu vēlams iekļaut ēdienkartē, bet no kā labāk atteikties

– zemes tipa cilvēki. Omulīgi, viņiem bieži ir liekais svars, lieli smagi kauli, lielas locītavas un deguns. Mazliet neveikli, mierīgi. Uzdevumus izpilda lēni, bet pamatīgi. Viņi lēni saprot un lēni mācās, bet, kad kaut ko apguvuši, neviens nespēj pārliecināt par pretējo.

JA ESI KAPHA

Vari būt svaigēdāja

Ja esi domājusi kļūst par svaigēdāju, tad zini – kaphas ir vienīgais tips pēc ājurvēdas, kas spēj dzīvot harmonijā, ēdot vienīgi svaigu, termiski neapstrādātu ēdienu. Tu, protams, vari šad tad izvēlēties arī siltu un termiski apstrādātu ēdienu, bet tā sauktā zaļbarība tavam organismam piemērota daudz vairāk. Arī veģetārisms varētu būt tava niša, jo kaphām, kas ir zemes cilvēki un jau tā lēnīgi, rekomendē ēst vieglus, viegli sagremojamus ēdienus. Ja nespēj iztikt bez gaļas, tad izvēlies balto cāļa gaļu vai balto zivi. Taču tai jābūt tvaicētai vai vārītai, vai viegli ceptai, nevis kūpinātai, sadegušai un kraukšķīgai. No dārzeņiem priekšroka jādod asiem un rūgtiem, piemēram, brokoļiem, Briseles kāpostiem, selerijai, fenhelim, mārrutkiem, rāceņiem un redīsiem, nevis saldiem un sulīgiem – olīvām, kartupeļiem, ķirbjiem un cukini.

Atsakies no piena produktiem

Lai arī piena produkti tiek daudzināti kā labi gandrīz visiem, ājurvēdā kaphām neiesaka lietot uzturā nevienu govs piena produktu – ne sieru, ne biezpienu, ne jogurtu, ne kefīru, ne paniņas, jo tie organismā veicina gļotu veidošanos, un kaphās to jau tā ir daudz. Ja kapha ēd produktus, kas iekustina gļotu veidošanās mehānismu, viņa kļūst vēl lēnāka, vēl miegaināka, un darbošanās un domāšana kļūst apgrūtināta. Šā paša iemesla dēļ ieteicams atteikties no skābiem produktiem un tādiem, kas satur daudz šķidruma, piemēram, arbūziem, melonēm un svaigiem gurķiem. Kaut arī šie produkti ātri vien tiek izvadīti no organisma, tie jau ir iedarbinājuši mehānismus, kas veicina gļotu veidošanos, un tas ir viens no liekā svara iemesliem – gļotas sakrājas mīkstajos audos un veido tūsku uz kājām un gurniem.

Griķi un kafija – tikai tev

Tā kā kaphas ir dūšīgi cilvēki, viņām ieteicams ēst maz – pietiek pat ar vienu ēdienreizi dienā, taču tām jābūt pusdienām, nevis vakariņām. Atšķirībā no svaigajiem produktiem dzērienam gan jābūt siltam – siltākam par istabas temperatūru, jo tas iekustina vielmaiņu. Ājurvēdas speciālisti neatzīst kafijas dzeršanu, taču lēnīgajām kaphām tas šad tad ir atļauts, pretēji vatai un pittai, kam nerekomendē uzturā lietot ne kafiju, ne citus stimulējošus produktus. Arī griķi ir produkts, ko iesaka ēst vienīgi kaphām. Tas gan nav stimulators, bet produkts, kas ļoti sausina un silda, līdz ar to samazina gļotu un šķidruma daudzumu organismā un veicina gremošanu. Vatai griķus neiesaka tāpēc, ka tie sausina, pittām – tāpēc, ka tie silda, un tas ne vienai, ne otrai došai nav vajadzīgs.

Ieteicams:

•     Dārzeņi un pākšaugi – visasākie un rūgtākie. Artišoki, bietes, brokoļi, Briseles kāposti, burkāni, ziedkāposti, kāposti, selerijas, baklažāni, fenhelis, ķiploki, mārrutki, zaļie pipari, puravi, salāti, sēnes, spināti, redīsi, rāceņi, kviešu zaļie dzinumi, gandrīz visas pupiņas, šķeltie zirņi.

•    

Augļi

– ar sūru garšu. Āboli, aprikozes, ogas, ķirši, dzērvenes, persiki, bumbieri, granātāboli, plūmes, rozīnes, zemenes (tikai nedaudz).

•     Piena produkti – kazas piens (nokrejots) un kazas siers (nesālīts).

•    

Eļļas

– kukurūzas, saulespuķu, mandeļu, linsēklu.

•     Garšvielas – gandrīz visas garšvielas un garšaugi, izņemot sāli.

•    

Dzērieni (ieteicams dzert nedaudz)

– alvejas sula, melnā tēja, burkānu sula, dzērveņu sula, vīnogu sula, jauktu dārzeņu sula, persiku sula, bumbieru sula, dārzeņu buljons. Ingvera, apiņu, jasmīnu, citronzāles, pelašķu, zemeņu, salvijas, piparmētras, aveņu, sarkanā āboliņa tēja. No alkoholiskajiem dzērieniem – sausais sarkanais vai baltais vīns. Šad tad drīkst kafiju.

•     Gaļa – vistas un tītara fileja, truša gaļa, olas, baltās zivis, garneles.

•    

Graudaugi

– mieži, griķi, kukurūza, kuskuss, sausiņi, prosa, sausās brokastis, auzu un kviešu klijas, kaltētas auzas, miežu putra, basmati un savvaļas rīsi (tikai nedaudz), rudzi.

•     Saldinātāji – augļu sulas koncentrāti, medus.

•    

Dārzeņi un pākšaugi

– saldi un sulīgi. Gurķi, olīvas, saldie kartupeļi, ķirbji, cukini, tomāti.

•     Augļi – vissaldākie un visskābākie. Avokado, banāni, kokosrieksti, dateles, greipfrūti, kivi, citroni, laims, vīnogas, apelsīni, melones, arbūzi, rabarberi.

•    

Piena produkti

– govs piens, sviests, paniņas, siers, saldējums, skābs krējums, jogurts.

•    Eļļas – avokado, aprikožu, kokosriekstu, olīvu, prīmulu, sojas, sezama, valriekstu.

•    

Rieksti un sēklas

– gandrīz visi rieksti un sēklas, izņemot ķirbja sēklas.

•     Garšvielas – sāls.

•    

Dzērieni

– gāzēti dzērieni, piena dzērieni, greipfrūtu sula, apelsīnu sula, tomātu sula, mežrozīšu sīrups.

•     Gaļa – liellopu, jēra gaļa, vistas un tītara stilbiņi, šķiņķis, sarkanās zivis, zivju izstrādājumi.

•    

Graudaugi

– maize (cepta ar raugu), auzas (sagatavotas), brūnie un baltie rīsi, kvieši. Šad tad drīkst makaronu izstrādājumus.

•     Saldinātāji – miežu iesals, kļavu sīrups, melase, rīsu sīrups, baltais un brūnais cukurs.

KAS JĀZINA VISĀM DOŠĀM

•    Ājurvēda māca, ka viena maltīte jāveido pa daļām. Ēdienus nevajag miksēt, bet gan ēst pēc iespējas vienkāršāk, bez kombinācijām. Maltīte vienmēr jāsāk ar desertu –vienkāršajiem ogļhidrātiem, jo tie ātri sagremojas un ātri vien atbrīvo kuņģī vietu nākamajam ēdienam. Otrajā jāizvēlas saliktie ogļhidrāti – graudaugi un dārzeņi, un tikai pēc tam ēd gaļu vai zivis.

KAS MAINĀS?

•    Ēdot atbilstoši savai ājurvēdas došai, pirmais, kas mainās, ir pašsajūta – sajūtas vēderā, galvā un citviet ķermenī. Uzlabojas nervu sistēmas darbība, un mainās reakcija uz apkārtējiem notikumiem. Kad ājurvēdiska ēšana kļuvusi par dzīvesveidu, uzlabojas arī vispārējais veselības stāvoklis. Ājurvēdas medicīnas primārais mērķis nav atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, kas raksturīgi kaphai, bet, kad ar uzturu sakārtots organisms un uzlabota iekšējo orgānu darbība, ķermenis mainās arī vizuāli – ar laiku liekie kilogrami zūd. Tātad ājurvēda – tas ir ceļš ne tikai uz veselīgu dzīvesveidu, bet arī uz lielisku formu.


Teksts: žurnāls OK/Foto: Shuterrstock, Bulls Press