Kā uzveikt hronisku nogurumu, kas uzmācas gada tumšajos mēnešos
Ārstu vidū joprojām nav vienprātības par to, kas ir hroniskā noguruma cēlonis.
Esi vesels

Kā uzveikt hronisku nogurumu, kas uzmācas gada tumšajos mēnešos

Jauns.lv

Hroniska noguruma sindroms (HNS) ir izplatīta slimība tieši tumšajos rudens un ziemas mēnešos. Pagaidām zāles pret šo sindromu nav radītas, toties ir citi veidi, kā mazināt simptomus.

Daži uzskata, ka HNS izraisa bakteriāla vai vīrusa infekcija, citi apgalvo, ka to rada psiholoģiskas problēmas: depresija vai emocionāla trauma. Holistiskās medicīnas pārstāvji jau ilgāku laiku uzskata, ka hroniska noguruma sindromu var izraisīt vairāki cēloņi, kuri visi noved pie viena un tā paša rezultāta – smaga imūnsistēmas nomākuma. Lai izārstētos, būtu jāizvērtē gan fiziskie, gan emocionālie slimības aspekti. Šādos gadījumos ļoti būtisks ir arī uzturs, tādēļ ir svarīgi sadarboties ar speciālistu, kas var izvērtēt atsevišķu vielu deficītu un ieteikt atbilstošus uztura bagātinātājus un to devas. Tomēr ir daži dabiski ārstniecības līdzekļi, kam līdz šim HNS ārstēšanā bijuši daudzsološi rezultāti.

Diēta

Pirmkārt, vajadzētu noskaidrot, vai nav alerģijas pret kādu produktu vai tā nepanesība. Pētījumi liecina, ka, izslēdzot no uztura kviešus, pienu, benzoātus, nitrītus, nitrātus, pārtikas krāsvielas un citas piedevas, 90% HNS pacientu novēroja daudzu hronisko simptomu mazināšanos. Viņiem samazinājās nogurums, drudzis, kakla iekaisums, muskuļu, galvas un locītavu sāpes, kā arī kairinātu zarnu sindroms. Otrkārt, vajadzētu apsvērt iespēju uzturā lietot ekoloģiskus produktus, jo arī pesticīdi ir viens no cēloņiem, kas izraisa.

Magnijs

Ieteicams pārbaudīt magnija līmeni asinīs. Dažiem HNS pacientiem tas ir ļoti zems, un daudzi HNS simptomi ir raksturīgi arī magnija deficītam.

Daži nelieli pētījumi liecina, ka magnijs injekciju un tablešu veidā pacientiem, kam ir HNS un magnija deficīts, samazina HNS simptomus.

Karnitīns

Karnitīns veidojas cilvēka organismā no neaizvietojamajām aminoskābēm metionīna un lizīna. Tas nodrošina šūnu apgādi ar enerģiju. Nepietiekams karnitīna daudzums var radīt vispārēju nogurumu, muskuļu sāpes un vājumu. Kāds pētījums liecina, ka HNS pacientiem, kam bija konstatēts zems karnitīna līmenis, divus mēnešus lietojot karnitīna preparātus, stāvoklis uzlabojās. Karnitīnu iespējams uzņemt uzturā, ēdot liesu gaļu un piena produktus.

Omega 3 taukskābes, kuras satur augu eļļas, var palīdzēt pret noguruma sindromu.
Omega 3 taukskābes, kuras satur augu eļļas, var palīdzēt pret noguruma sindromu.

Neaizstājamās taukskābes

Hroniska noguruma sindroms var rasties arī tad, ja organismā trūkst neaizstājamās taukskābes. Neapšaubāmu pierādījumu tam, ka, lietojot uztura bagātinātājus, var mazināt šos simptomus, nav. Tomēr kāds nesen veikts pētījums liecina, ka, papildus uzņemtas Omega 3 taukskābes, 8–12 nedēļu laikā var uzlabot stāvokli. Iespējams, labāk lietot nevis uztura bagātinātājus, bet ēst vairāk treknu zivju, lietot linsēklu, rapšu vai olīvveļļu, kas ir ļoti labi augu izcelsmes Omega 3 taukskābju avoti.

Antioksidanti

Uzskata, ka arī oksidatīvajam stresam ir būtiska nozīme HNS attīstībā, tādēļ ieteicams lietot antioksidantus, piemēram, selēnu un glutationu, N-acetilcisteīnu, alfa–liposkābi, koenzīmu Q10 un oligomēriskos proantocianidīnus, (OPC), kā arī C un E vitamīnus.

Fiziskas aktivitātes

Saskaņā ar tradicionālās medicīnas viedokli fiziskas aktivitātes var tikai pastiprināt HNS simptomus, tomēr pierādījumi liecina, ka mērenas fiziskas aktivitātes ar lēnu un pakāpenisku slodzes pieaugumu tos var mazināt. Kādā pētījumā atklāts, ka aerobie vingrinājumi ar pakāpeniski palielinātu slodzi un progresīvās pretestības treniņš palīdz būtiski uzlabot fizisko kapacitāti un dzīves kvalitāti, lai gan arī tikai aerobie vingrinājumi vien pētījumā mazināja nogurumu un depresiju.

Masāža palīdz mazināt hroniska noguruma sindroma simptomus.
Masāža palīdz mazināt hroniska noguruma sindroma simptomus.

Masāža un akupunktūra

Masāža var mazināt vairākus HNS simptomus, piemēram, sāpes, depresiju, trauksmi un sliktu miegu. No Austrumiem nāk kāda metode, ko sauc par intelligent turtle massage, un, kā liecina kāds Ķīnā veikts pētījums, tā ne tikai mazina HNS simptomus, bet arī uzlabo imūnsistēmas darbību. Pētījumi apstiprina, ka hroniska noguruma sindroma gadījumā var palīdzēt arī šī Ķīnas tautas medicīnas terapija.

Saunas terapija

Tā kā viens no HNS cēloņiem ir toksisku vielu uzkrāšanās organismā, lai mazinātu izplatītākos simptomus – nogurumu, sāpes, miega traucējumus un drudzi ar nedaudz paaugstinātu temperatūru – , var izmantot infrasarkano staru saunu.

Relaksēšanās paņēmieni

Viens no būtiskākajiem HNS mozaīkas gabaliņiem var būt stress, tādēļ izmēģiniet visus paņēmienus, kas palīdz mazināt fizisku un emocionālu stresu. Pierādīts, ka taiči, joga un meditācija ir ļoti efektīvi pretstresa līdzekļi.

Dzīves ritms

Visbeidzot būtu jāsaprot, kāds dzīves ritms jums ir piemērots, un jāatrod līdzsvars starp atpūtu un aktivitātēm. Izpētīts, ka tiem pacientiem, kuri savu enerģiju izmanto gudri, tā kopumā pieaug. Kāds pētījums atklāja, ka HNS simptomu smagumu palīdzēja samazināt pat tikai trīs nedēļu ilga pašanalīze, kuras mērķis bija atrast sev piemērotāku dzīves ritmu. Jau pēc tā pacienti spēja labāk veikt savus ikdienas pienākumus.


Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/ Foto: Shutterstock, All Over Press