"Kaimiņiene baro manu kaķi ar vistu un ved pie veterinārārsta!" Kaķa klaiņošana neliecina par sliktu saimnieku, norāda zoopsihologs
Latvijas kaķu saimnieki atklāj, ka stāsti par kaķiem, kas mīt pie diviem saimniekiem nav tikai tukši mīti - izradās, ne viens vien novērojis, ka viņu mīlulis pēc garākas klaiņošanas atgriežas mājās "smaržojot pēc citas sievietes".
"Mūsu 18 gadus vecā kaķene mēdz klaiņot, un vienu reizi viņa neatgriezās mājās divas dienas. Šķita, ka viņa jau pazudusi pavisam, tomēr izrādījās — blakus ielas tante glābusi "uz ielas izmesto" kaķīti, barojusi viņu ar vistu un vedusi pie veterinārārsta špricēt vitamīnus," savā pieredzē dalās Sveta.
Stāsti par kaķiem, kas dzīvo pa divām mājām, nav mīts.
— sveta dreimane (@ex_libarte) October 24, 2024
Mūsu 18 gadīgā kaķene mēdz būt prom pa 2-3 dienām, nu jau šķita, ka pazudusi pavisam.
Izrādās, blakus ielas tante glābusi “izmesto” kaķīti, barojusi ar vistu un vedusi pie veterinārārsta špricēt vitamīnus.
Turklāt viņas stāsts nav unikāls. Arī citi kaķu saimnieki dalījušies līdzīgā pieredzē. Elīza norāda, ka "viņai kaimiņi regulāri sūta foto, kā viņas Rusiņš atpūšas viņu mājā"; Elita vēsta, ka viņas "mīļais izvirtulis atnākot mājās, ož pēc svešas sievietes smaržām", bet Ilona dalījusies stāstā, atklājot, ka "reiz uz ielas savāca runci ar lauztu kāju". "Izoperējām, saārstējām, bet kaķis par katru cenu lauzās ārā, un mums nācās viņu palaist. Galu galā viņš sāka dzīvot mājas pagalmā, un trīs ģimenes sacentās, pie kuriem nu viņš šodien nāks pārnakšņot. Viens pat pieminekli viņam uzstādīja pagalmā, kad kaķis nomira," atklāj sieviete.
Lai gan vairums iedzīvotāju stāstus uztvēruši ar zināmu humora devu, daži norādījuši, ka "šāda kaķu rīcība liecina, ka mājās par viņu netiekot pietiekami labi gādāts". Tomēr zoopsiholoģijas un zoopsihiatrijas speciālists Dr. Alberts Čipuštanovs šādas runas kliedē, norādot, ka "tā esot pilnīgi normāla kaķu rīcība".
"Tas kaķiem ir ļoti raksturīgi, un, ja saimnieki pieliktu savam mājas kaķim kaklasiksnu ar GPS, tad viņiem varētu rasties pārsteigumi, uzzinot, ka viņu kaķim ir vēl kādas divas trīs mājas, kurās viņu uzskata par savējo," atklāj Čipuštanovs.
Viņš skaidro, ka saimniekiem par to nevajadzētu diži bēdāties, un tas vienkārši ir kaut kas tāds, kas jāpieņem. "Kaķi tādi ir pēc savas būtības un viss! Jebkuram kaķim ir sava teritorija, kurā viņam ir labi, un šajā teritorijā var ietilpt arī vairākas mājas," norāda psihologs. "Un šis kaķa paradums nekādā gadījumā nav saistīts ar to, ka mājās pret mājdzīvnieku slikti izturētos vai nepienācīgi barotu!" uzsver speciālists. Turklāt tas, cik tālu kaķis ies, esot atkarīgs no katra individuāli. "Daži turas blakus mājām, bet citi var noiet samērā tālu — pat vairākus kilometrus," norāda Čipuštanovs.
Evija atklāj, ka "viņai laukos pieklīda Muris, bet drīz vien atklājās, ka viņš pieder kaimiņam no 1,5 kilometru attālumā esoša īpašuma". "Saimnieks bija ciemos un atpazina. Viņš divas reizes mēģināja vest Muri mājās, tomēr abas reizes viņš pats atnāca pie mums atpakaļ. Tagad Muris dzīvo pie vecākiem ārā, bet, kad atbrauc kaimiņš, kam laukos ir vasarnīca, tad dzīvo tur, pie viņa. Šim kaķim nu ir divas mājas," norāda Evija.