Viens pagarinātājs neder visam - lūkojam, kā izvēlēties pareizo
foto: Shutterstock
Dari mājās

Viens pagarinātājs neder visam - lūkojam, kā izvēlēties pareizo

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

Veikalos pieejami ļoti dažādi pagarinātāji, un, meklējot sev piemērotāko, plašajā piedāvājumā var apjukt.

Tāpēc rodas likumsakarīgi jautājumi, kuru izvēlēties, kā nepārmaksāt un kā nenopirkt tādu, kas nederēs vai pat būs bīstams lietošanai konkrētā situācijā.

Zināšanai

Pagarinātāji iedalās trīs grupās: iekštelpām, ārtelpām un profesionālie.  

Viens pagarinātājs neder visam

Iekštelpās lietojamie pagarinātāji vairumā gadījumu ir ar sazemējumu, bet sastopami arī bez tā. Parasti tie ir 1–5 m gari, var nopirkt arī garākus, tomēr tie nav diez ko praktiski, ja vien tik garš pagarinātājs tiešām ir nepieciešams. Iekštelpām paredzētajiem pagarinātājiem nav aizsardzības pret mitruma iedarbību, arī jauda, ko tie spēj nodrošināt, ir ierobežota. Tāpēc, ja plāno pagarinātājā spraust, piemēram, vairākus elektriskos sildītājus, nepērc vislētāko – tas būs ugunsnedroši.

Svarīgi! Iekštelpām domātie pagarinātāji nav paredzēti lietošanai ārā, jo nav aizsargāti pret mehānisku iedarbību un mitrumu.

foto: Shutterstock

Ārtelpām domāto pagarinātāju vada/kabeļa virsma ir ar gumijotu pārklājumu. Tie ir aprīkoti ar rozetēm un kontaktdakšām, kas paredzētas lietošanai āra apstākļos, un tās ir sazemētas un mitruma drošas. Šādi pagarinātāji parasti ir ļoti lokani un paliek tādi arī aukstumā, turpretī iekštelpām paredzēto pagarinātāju vads aukstumā kļūst pavisam ciets. Ārtelpām domātos pagarinātājus var izmantot arī iekštelpās – tiesa, tie nav sevišķi pievilcīgi no skata. Dažiem modeļiem vads pat ir uztīts uz spoles, kas atvieglo uzglabāšanu.

Svarīgi! Ārtelpām domātie pagarinātāji nav paredzēti izmantošanai vietās, kur notiek tehnikas kustība, un arī lieljaudas celtniecības tehniku pie tiem nebūtu vēlams pievienot. Savukārt āra gaismiņu virtenei, dzīvžoga šķērēm, elektriskajai pļaujmašīnai šāds pagarinātājs derēs gana labi.

foto: Shutterstock

Profesionālie pagarinātāji ir gari (25–50 m), salīdzinoši resni, der trīsfāžu pieslēgumam. Tie domāti, lai pie elektrības pieslēgtu ļoti jaudīgu tehniku. Šo pagarinātāju vadi pat lielā aukstumā nekļūst cieti, tie ir sazemēti, uztīti uz spoles, lai būtu ērti lietot, pārvietot un uzglabāt. Profesionālos pagarinātājus lielākoties izmanto celtniecībā, bet tie labi noder arī garāžā, pagrabā un citur mājās un dārzā.

Zināšanai Profesionālais pagarinātājs ir krietni dārgāks par abiem pārējiem veidiem. 

foto: Shutterstock