Kā izaudzēt zemenes, kam būtu tiešām bagātīga raža? Stādīšana, apčubināšana, izturīgākās šķirnes
Saulē sasilusi zemeņoga no pašu dobes ir tik salda, aromātiska un garšīga! Un ne tikai tāpēc, ka zemeņu dobes ir pareizi un regulāri apčubinātas, bet arī tāpēc, ka šis darbiņš darīts ar prieku.
Kā apčubināt?
Zemenēm patīk saule un siltums, tāpēc tās labprāt augs un bagātīgāk ražos dienvidu un dienvidaustrumu nogāzēs.
Vislabāk zemenes mēslot ar tām speciāli domātu mēslojumu, kas satur magniju un mikroelementus, bet nesatur hloru. Mēslo 2–3 reizes sezonā.
Neieaudzē zemenes nezālēs, citādi pēc tam būs grūti izravēt, turklāt zemeņu saknēm patīk, ja augsne ir gaisa caurlaidīga, tāpēc regulāri to rušini.
Piebriestot zemeņu ogas bieži vien noslīgst uz zemes, tāpēc nosmērējas un tam viegli tiek klāt gliemeži un citi kaitēkļi, kā arī tās ātrāk bojājas. Lai tā nenotiktu, dobi mulčē ar nopļauto zāli vai agrotīklu. Tas aizkavēs nezāļu augšanu un kaitēkļus, neļaus zemei zaudēt mitrumu, un ogas būs tīras. Zemenes laisti regulāri un bagātīgi, taču tā, lai tās nestāv peļķēs, jo liels mitrums veicina slimību attīstīšanos.
Kā izaudzē spēcīgu stādu?
Šis paņēmiens ir vairāk piemērots mazam dārziņam, jo nepieciešami palīglīdzekļi – nelieli māla podiņi. Lielai zemeņu dobei, kur daudz stādu, šī metode, būs pārāk darbietilpīga.
Zemeņu stīgas galā esošo "bērniņu" saudzīgi izcel no zemes un pārliec ar augsni piepildītā māla podiņā. Pēc tam podiņu ieroc atpakaļ dobē turpat, no kurienes mazais stādiņš paņemts. Svarīgi – stīga, kas bērniņu savieno ar lielo zemeņu ceru, netiek pārgriezta līdz brīdim, kamēr jaunais stādiņš podiņā ir kārtīgi apsakņojies. Tad nogriez stīgu, izņem stādiņu no poda un iestādi tam sagatavotajā dobē.
Kā iestādīt?
Vietu, kur stādīsi zemenes, uzroc un izlasi no augsnes visas nezāļu saknes, tad augsni bagātini ar satrūdējušiem kūtsmēsliem vai kompostu. Stādot atceries, ka auga kakliņam jābūt vienā līmenī ar zemi, pumpuriem pie cera pamatnes jāpaliek neapbērtiem, saknes stādāmbedrē jāievieto taisni uz leju – tās nedrīkst uzliekties uz augšu. Lielākai ražai zemenes vari stādīt arī netradicionāli – pa trim stādiem 15–20 cm attālumā citu no citas trijstūrī. Šādus zemeņu trīsstūrus citu no cita stādi vismaz 30 cm attālumā. Tā var panākt lielu ražu nelielā vietā. Pēc iestādīšanas aplaisti un dari to regulāri, kamēr ieaug.
Kā rūpēties?
Regulāri apskati zemenes un, tiklīdz pamani kaitnieku vai slimību pazīmes, rīkojies, lai glābtu ražu.
Lai zemenes neslimotu ar pelēko puvi, kas bojā ogas un lapas, centies nodrošināt labu gaisa apmaiņu ap stādiem. Pārāk sakuplojušiem ceriem var izgriezt daļu lapu. Kad nolasi pēdējās ogas, lapas nopļauj un sadedzini, taču nedari to ļoti sausā un karstā laikā, lai augi neizkalst.
Pret zemeņu miltrasu, kas bojā lapas un ogas, veidojot apsarmi, nekas cits nelīdzēs tik labi kā pieejamie ķīmiskie līdzekļi. Var stādīt pret miltrasu izturīgas šķirnes, piemēram, ‘Polku’, ‘Koronu’, ‘Induku’ un citas.
Ja pamani kaitēkļus, kas no apakšpuses izsūc lapām sulu, lieto sēru saturošus insekticīdus un neļauj ceriem ieaugt nezālēs. Pēc ražas nopļauj un sadedzini lapas.
Citus vērtīgus dārzkopības padomus lasi žurnāla "100 Labi Padomi" jaunā speciālizdevumā "Bagātai ražai". Tas nopērkams labākajās preses tirdzniecības vietās visā Latvijā.