Pasaulē krasi samazinās dzīvnieku skaits
Savvaļas zīdītāju, putnu, abinieku, rāpuļu un zivju populācijas pasaulē kopš 1970. gada ir piedzīvojušas samazinājumu vidēji par 69%, liecina Pasaules dabas fonda “Dzīvās planētas ziņojums”.
Tajā uzsvērta satraucošā dabas perspektīva, ko izraisa biotopu degradācija un zudums, pārmērīga dabas resursu ekspluatācija, invazīvo sugu izplatība, piesārņojums un klimata pārmaiņas.
Ziņojums sniedz pārskatu, izmantojot Dzīvās planētas indeksu, ko sniegusi Londonas Zooloģiskā biedrība. Indekss norāda uz izmaiņām vairāk nekā 32 000 populācijās no 5320 sugām visā pasaulē.
Kopš 1970. gada Eiropā un Vidusāzijā savvaļas dzīvnieku populācijas samazinājušās par 18%, un lejupslīdes tendence joprojām turpinās, neraugoties uz atsevišķiem panākumiem dabas aizsardzībā. Svarīgi atzīmēt, ka Eiropā liela daļa bioloģiskās daudzveidības bija noplicināta jau pirms 1970. gada, kamēr citos reģionos cilvēku ietekme notikusi salīdzinoši nesen, tāpēc tajos šajā laika posmā vērojamas straujāka bioloģiskās daudzveidības samazināšanās.
Dzīvās planētas indekss īpaši strauji samazinās tropos. No 1970. līdz 2018. gadam novēroto savvaļas dzīvnieku populācijas Latīņamerikā un Karību jūras reģionā samazinājušās vidēji par 94%.
Saldūdens zivju populācijas pasaulē samazinājušās vidēji par 83%, kas ir lielākais samazinājums no visām sugu grupām. Aptuveni puse no apdraudējumiem novērotajām migrējošo zivju sugām saistīti ar biotopu zudumu un šķēršļiem migrācijas maršrutos.
Pasaules dabas fonds aicina valstu vadītājus apņemties noslēgt Parīzes stila nolīgumu, kas spētu apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, lai līdz 2030. gadam nodrošinātu dabai labvēlīgu pasauli.