Kā izaudzēt savu ananasu?
Pašlaik veikalos vari nopirkt daudz eksotisku telpaugu, tostarp arī ananasu. Dažs no tiem vēl ziedošs, bet citam jau izveidojies krietns auglis. Telpās ananasa auglis reti izaug lielāks par 1–1,5 kg, taču tas nogatavojas un ir ēdams.
Grib justies kā tropos
Telpās ananasa augs sasniedz aptuveni 50 cm augstumu, tam patīk izplest lapas, tāpēc apdomā, vai mājās varēsi nodrošināt pietiekami daudz vietas. Ja vēlies sagaidīt arī augļus, rēķinies, ka šis augs ir diezgan cimperlīgs gan attiecībā pret gaismu, gan temperatūru, gan mitrumu.
Ananass ir tropu augs, tāpēc tam ļoti patīk silts un mitrs gaiss. Ziemā un rudenī labi jutīsies telpā, kur temperatūra nenoslīd zem +20 grādiem, bet vasarā droši vari pārvietot uz dārzu vai verandu. Īpaši laimīgs augs būs dienās, kad temperatūra tuvosies +30 grādu atzīmei, savukārt ziemā un rudenī neturi šo siltummīli uz aukstas palodzes – ananasam tas nepatiks. Pielūko, lai blakus untumainajam augam nav radiatoru vai citu sildierīču. Ananasam ļoti nepatīk arī caurvējš un krasas temperatūras svārstības.
Augs ir prasīgs pret augsnes un gaisa mitrumu – ja būs par sausu, tam sačokurosies lapas. Laistīšanai izmanto nostādinātu siltu ūdeni un laisti tikai tad, kad augsnes virskārta ir sausa 1 cm dziļumā. Pēc tam neaizmirsti izliet lieko ūdeni no trauciņa zem poda, jo pārlieks mitrums var veicināt sēnīšu slimības un sakņu puvi. Laistāmajam ūdenim divas reizes mēnesī pievieno nedaudz citronskābes vai citrona sulu, jo ananasam patīk augt skābā augsnē. Šis augs alkst pēc mitra gaisa, bet to nedrīkst aprasināt – lapu žāklēs satecējis ūdens neiztvaikos un veicinās slimību attīstību. Lai mitrinātu gaisu, blakus ananasam noliec trauku ar ūdeni vai vismaz divas reizes dienā izmidzini ūdeni gaisā blakus augam. Tam patiks, ja lapas regulāri noslaucīsi ar maigu, mitru drāniņu.
Ja vannasistabā ir logs un telpa ir gaiša, vari ļaut eksotiskajam augam tajā dzīvot, jo tieši tur klimats visbiežāk līdzinās tropiem.
Lai ananass augtu un zaļotu, ir vajadzīga spilgta gaisma vismaz sešas stundas dienā. Par gaismas trūkumu tas signalizēs, mainot piesātināti zaļo lapu krāsu pret blāvi zaļu. Necenties ananasu grozīt, tam tīri labi patīk saņemt apgaismojumu no vienas puses.
Zināšanai
Augot telpās, ananasa auglis sāk nobriest, kad sasniedzis 1–1,5 kg. Auglis kļūst dzeltenīgs, un pasmaržojot var sajust ananasam raksturīgo aromātu, taču, ja augļa kāts ir vājš, tas mēdz nolūzt, pirms ananass paspējis līdz galam nogatavoties.
Pēc augļa novākšanas pagaidi, kad augļkāts izkalst, un tad nogriez. Pēc kāda laika ananass dzīs atkal jaunus ziedkātus. Audzētāji gan iesaka atstāt tikai vienu augli, jo, augot podā, ananasam trūks spēka, lai nobriedinātu vairākus augļus vienlaikus.