Kādos ēdienos likt šīs sezonas aktualitāti - skābenes?
Pirmo skābeņu dēļ pat rūdīti rīdzinieki dodas pļavās – tā patālāk no industrijas un infrastruktūras viņi ir ar mieru lodāt pa tikko sadīgušo zaļumu, lai meklētu nelielas, vitamīnu pārpilnas lapeles, kas nekļūdīgi vēsta, ka beidzot viss ir sācies un pa īsto.
Salātos tās iet kopā ar maurlociņiem vai rustikālu balandu, nātru, pieneņu, gārsu, zaķskābeņu miksli (svaigēdāju un vegānu sapnis!), pie brokastu biezpiena, pīrāga pildījumā, godu dalot ar sauju spinātu un Latvijas kazas piena sieru, sātīgos sautējumos un, protams, zupā, kas mums šķiet tik pašsaprotama, taču
Madridē nupat tā nokļuvusi modīgāko tapu bāru piedāvājumā. Savukārt Francijas virtuves klasika ir lasis vai forele skābeņu mērcē. Turklāt skābenes jau sen izmanto kā garšvielu, pievienojot kartupeļu zupām, vistas un zivju buljonam, lēcu, tomātu, gurķu un citu dārzeņu ēdieniem; tās padara sīkstu gaļu mīkstu un irdenu, smalki kapātas, pāris minūšu pavārītas un pēc tam sviestā pasautētas, skābenes ir lieliska piedeva omletēm, arī teļa un cūkas gaļas ēdieniem, piešķir svaigu pikantumu jogurta un zaļumu mērcēm, un dažkārt tās var izmantot par citrona sulas aizstājēju.
Starp citu, ziemai skābenes var ne tikai sasālīt, saplaucēt, sakaltēt, sasaldēt, kā to dara liekākā daļa praktizējošo Latvijas gardēžu, bet arī iecukurot un pēc tam to izmantot saldēdienos – ķīseļos un saldo pīrāgu pildījumos. Jā, kādreiz Kurzemē sīki sakapātas skābenes savārīja ķīselī un ēda ar pienu, kā jau tas toreiz bija pieņemts.