VAAD 13% pārbaudēs ņemto augu paraugos konstatējis neatbilstības
foto: LETA
Noderīgi ikdienā

VAAD 13% pārbaudēs ņemto augu paraugos konstatējis neatbilstības

Jauns.lv / LETA

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) katru gadu uzraudzības pārbaudēs ņem ap 330 augu paraugu, kur piecu gadu laikā 13% no kopējo paraugu skaita konstatētas neatbilstības saistībā ar augu aizsardzības līdzekļu atliekvielām augos, informēja dienestā.

Vienlaikus piecu gadu laikā graudaugu ražas novākšanas laikā vidēji ņemti vairāk nekā 140 paraugi, no tiem neviens paraugs nav bijis neatbilstošs.

Tāpat VAAD norādīja, ka Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) pēdējos piecos gados izmeklēti vairāk nekā 300 paraugi. No Latvijas izcelsmes produktiem neatbilstošs bijis tikai viens paraugs 2017.gadā.

PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons skaidroja, ka pēdējo piecu gadu pesticīdu atliekvielu testēšanas rezultāti liecina, ka Latvijas izcelsmes augu izcelsmes produkti ir droši.

Eiropas Savienības un Latvijas normatīvie akti nosaka, ka par saražotās pārtikas kvalitāti un nekaitīgumu ir atbildīgs pārtikas uzņēmums. Attiecīgi - augu izcelsmes primāro produktu ražotāja pienākums ir lietot augu aizsardzības līdzekļus atbilstoši lietošanas instrukcijai un labai lauksaimniecības praksei. Ja augkopis augu aizsardzības līdzekļus lietojis pamatoti un pareizi, tad līdz ražas novākšanai tie sadalās un produkcija patērētāju veselību neapdraud.

Kā skaidroja VAAD, katrs augu aizsardzības līdzeklis sastāv no vienas vai vairākām darbīgajām vielām. Atliekvielas ir "pēdas", ko augu aizsardzības līdzekļi atstājuši apstrādātajos pārtikas produktos. Pārtikas produktos atrodamo atliekvielu daudzumam jābūt patērētājam drošam.

VAAD ir valsts pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir nodrošināt kultūraugu un mežu resursu ilgtspējīgu izmantošanu, aizsardzību un aprites uzraudzību, lai saglabātu to bioloģisko daudzveidību, veicinātu sabiedrības drošību un pasargātu apkārtējo vidi no iespējamā augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu radītā piesārņojuma, radīt priekšnoteikumus, lai lauksaimniekiem būtu pieejams vesels un kvalitatīvs pavairojamais materiāls, kā arī palielinātu produktivitāti un lauksaimniecības konkurētspēju.