Britu karaliskajai ģimenei pieder vairāk īpašumu nekā tu domā!
foto: Vida Press
Bakingemas pils Londonā.
Slavenības

Britu karaliskajai ģimenei pieder vairāk īpašumu nekā tu domā!

Jauns.lv

Sabiedrība ir informēta, ka britu karaliskā ģimene mitinās tādās īpašumos kā Bakingemas pils, Balmorāla un Vindzoras pils. Taču karaliskajai ģimenei pieder arī mazāk zināmi īpašumi, kuru skaits pārsniedz duci.

Britu karaliskajai ģimenei pieder vairāk īpašumu n...

Britu karaliskās ģimenes īpašumā ir privātas mājas un īpašumi, kas pieder karalistei, un tiek pārmantoti no paaudzes paaudzē. Pie tādām pieskaitāma Bakingemas pils un Vindzoras pils. Tās „pieder” valdošajam monarham. Savukārt citi īpašumi, kā, piemēram, Balmorāla vai Sandringema, ir privātīpašumi, ko neuztur par nodokļu maksātāju naudu.

Lūk, īpašumi, kas pieder britu karaliskajai ģimenei.

Anmerhola

foto: Vida Press

Anmerhola (Anmer Hall) ir 10 guļamistabu lauku māja, kas ir karalienes Elizabetes II privātīpašums. Plašais un greznais nams atrodas Norfolkas grāfistē Anglijā uz Viņas Majestātei piederošās Sandringemas zemes. Šo māju karaliene pasniedza kā kāzu dāvanu mazdēlam princim Viljamam un viņa sievai Kembridžas hercogienei Ketrīnai. Līdz 2017. gadam jaunā ģimene to izvēlējās par savu galveno dzīvesvietu. Kad viņu pirmdzimtais princis Džordžs sāka iet skolā, princis Viljams ar sievu un bērniem pārcēlās uz Kensingtonas pils apartamentiem Londonā.

Balmorālas pils

foto: Vida Press

Balmorālas pils ir privātīpašums, kas atrodas Aberdīnšīras grāfistē, Skotijā. Pili 1852. gadā nopirka karaliene Viktorija un viņas vīrs princis Alberts. Tagad tā ir karalienes Elizabetes II vasaras māja.

Begšotparka

foto: Vida Press

Begšotparkas pils (Bagshot Park) oficiāli pieder karalistei. Tā atrodas Begšotas ciematā Sarejas grāfistē, Anglijā. Tajā pašreiz dzīvo karalienes dēls princis Edvards ar sievu Veseksas grāfieni Sofiju un bērniem. Pils celta 17. gadsimtā, taču aptuveni 1875. gadā tā pilnībā tika izdemolēta. Reiz šajā īpašumā dzīvoja karalienes Viktorijas trešais dēls princis Arturs. Stjuartu dinastijas monarhi, kā, piemēram, karalis Džeimss un karalis Čārlzs šo pili izmantoja kā apmešanās vietu, kad devās medību izklaidēs.
Begšotparka pils apvidus un dārzi iekļauti britu vēsturiskajā mantojumā.

Bērkhola

foto: Vida Press

Bērkholas pils (Birkhall) ir daļa no Balmorālas īpašuma, un kopš prinča Čārlza kāzām ar Kornvolas hercogieni Kamillu, ir pārim piederoša privāta vasaras rezidence. Šī ir arī prinča Čārlza vecmāmiņas Karalienes Mātes bijusī māja. Viņa to savulaik raksturoja kā savu „mazo lielo māju”.

Bekingemas pils

foto: Vida Press

Pazīstamākais no britu karaliskās ģimenes īpašumiem neapšaubāmi ir Bakingemas pils (Buckingham Palace). Tā ir Apvienotās Karalistes valdošo monarhu oficiālā Londonas rezidence jau kopš 1837. gada. Bakingemas pils ir karalienes oficiālais birojs. Šajā iespaidīgajā celtnē bieži tiek rīkoti dažādi pasākumi, pieņemšanas un ceremonijas. Pilī ir 775 istabas, 92 biroji un 78 vannasistabas, kā arī aptuveni 800 cilvēku liels personāls, kas pilī arī dzīvo.
Dažas nedēļas gadā daļa pils atvērtā arī tūristu apmeklējumam. Tas ir vasarā, kad karaliene devusies atvaļinājumā uz savu vasaras pili Balmorālu.

Klārensa nams

foto: Vida Press

Klārensa nams pieder Britu karalistei un ir prinča Čārlza un Kamillas Pārkeres-Boulzas oficiālā rezidence Londonā. No 1953. gada līdz 2002. gadam (nāves dienai) šīs bija Karalienes Mātes mājas Londonā. Šo namu par savām mājām sauca karaliene un viņas vīrs princis Filips pēc 1947. gadā nosvinētajām kāzām. Šeit 1950. gadā pasaulē nākusi karalienes meita princese Anna.
Klārensa nams katru gadu augustā ir atvērts publiskai apskatei. Viesi var aplūkot Karalienes Mātes mākslas kolekciju un Dārza istabu, no kuras paveras skats uz Klārensa nama iekšpagalmu.

Getkombparka pils

foto: Vida Press

Getkombparka pils (Gatcombe Park) ir princeses Annas lauku rezidence Glosteršīras grāfistē, Anglijā. Šis nams un ferma ir privātīpašums. To 1976. gadā nopirka karaliene Elizabete II meitai Annai un viņas toreizējam vīram kapteinim Markam Filipsam.
Šajā pilī dzīvo arī princeses Annas meita Zāra Tindala ar vīru Maiku Tindalu un abiem bērniem.

Haigrova

foto: Vida Press

Haigrova (Highgrove House) atrodas netālu no Tetberijas pilsētiņas Glosteršīras grāfistē, Anglijā. Tā ir prinča Čārlza un Kamillas Pārkeres-Boulzas ģimenes māja, privātīpašums. Māja iegādāta 1980. gadā. Princis Čārlzs un princese Diāna pēc kāzām 1981. gadā to sākotnēji izmantoja kā savu atpūtas vietu nedēļu nogalēs. Kā norādīts oficiālajā mājaslapā, princis Čārlzs izvēlējies šo īpašumu Glosteršīras grāfistē, jo no tā var ērti nokļūt Londonā, Velsā un citās Lielbritānijas daļās.
Īpašums slavens ar saviem skaistajiem dārziem.

Hilsboro pils

foto: Vida Press

Hilsboro pils (Hillsborough Castle) ir karalistes īpašums un Ziemeļīrijas Valsts sekretāra rezidence. Tā ir arī karalienes Elizabetes II un pārējo britu karaliskās ģimenes pārstāvju oficiālā rezidence, kad viņi viesojas Ziemeļīrijā. 2005. gadā Anglijas karaliene te tikās ar toreizējo Īrijas prezidenti Mēriju Makelīsu.

Kensingtonas pils

foto: Vida Press

Kensingtonas pils (Kensington Palace) ir karalistes īpašums un vieta, kur pasaulē nākusi un bērnību pavadījusi karaliene Viktorija. Pēc viņas šo pili par mājām saukuši daudzi karaļnama pārstāvji. Princis Čārlzs un princese Diāna šeit dzīvoja kopā ar abiem dēliem. Tā palika par Diānas oficiālo rezidenci pēc šķiršanās no Čārlza un līdz pat viņas nāves stundai 1997. gadā.

Kensingtonas pils šobrīd ir vislabāk pazīstama kā prinča Viljama un hercogienes Ketrīnas oficiālā Londonas rezidence. 20 istabu plašajos 1A apartamentos ģimene mitinās kopā ar saviem trim bērniem. Agrāk 1A apartamenti bija nodoti karalienes māsas princeses Margaretas rīcībā.

Puse pils ir atvērta apmeklētājiem. Šogad daļā telpu izvietota princeses Diānas tērpu izstāde.

Efejas kotedža, Zeltgalvīša nams un Notingemas kotedža

foto: Vida Press

Efejas kotedža (Ivy Cottage), Zeltgalvīša nams (Wren House) un Notingemas kotedža (Nottingham Cottage) ir mazāki īpašumi, kas uzcelti uz zemes gabala, kas pieder Kensingtonas pilij. Efejas kotedžā dzīvo princese Eiženija ar līgavaini Džeku Brūksbenku un ir pāra pirmās kopīgās mājas.

Karalienes brālēns, Kentas hercogs, princis Edvards ar sievu Kentas hercogieni Katerīnu Vorsliju dzīvo Zeltgalvīša namā. Notingemas kotedža ir prinča Harija un Saseksas hercogienes Meganas oficiālās Londonas mājas. Savulaik šajā namā dzīvoja princeses Diānas māsa lēdija Džeina Felovsa ar vīru Robertu Felovsu. Īsu laiku 2013. gadā, līdz Kensingtonas pils apartamentos tika pabeigts remonts, šeit dzīvoja arī princis Viljams ar Ketrīnu.

Lvinivermoda

foto: Vida Press

Lvinivermoda (Llwynywermod) ir prinča Čārlza un Kamillas Pārkeres-Boulzas māja Velsā. Pāris to iegādājās 2007. gadā un vietējie velsiešu amatnieki un celtnieki restaurēja bijušo fermera māju. Čārlza oficiālajā mājaslapā teikts, ka atjaunošanas darbos izmantoti Velsā iegūtie materiāli, savukārt mājas interjerā izmantoti Velsā darināti tekstilizstrādājumi. Pāris šajā namā uzturas, kad dodas savā gadskārtējā vasaras vizītē uz Velsu.

Holirūdhausas pils

foto: Vida Press

Holirūdhausas pils (The Palace of Holyroodhouse) ir karalienes oficiālā rezidence, kad viņa viesojas Skotijā. Šajā namā notiek arī dažādu Skotijas nacionālo svētku svinības un pasākumi. Populārākie no tiem ir „Holyrood Week” (Holirūdas nedēļa), un notiek no jūnija beigām līdz jūlija sākumam.

Sandringema

foto: Vida Press

Sandringema (Sandringham House) atrodas Norfolkas grāfistē, Anglijā, un ir vēl viens no karaliskajai ģimenei piederošajiem privātīpašumiem. 1862. gadā Sandringema bija karaļa Edvarda VII lauku rezidence. Karaliene Elizabete II to mantoja no tēva 1952. gadā. Tolaik viņas vīrs princis Filips uzņēmās nama pārvaldīšanu. Tieši šeit karaliene Ziemassvētku vakarā pulcē kopā visu savu kuplo ģimeni, un visi nākamajā rītā dodas uz dievkalpojumu Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā.

Sentdžeimsa pils

foto: Vida Press

Sentdžeimsa pils (St. James’s Palace) vairāk nekā 300 gadus bijusi Anglijas karaļu un karalieņu oficiālā rezidence līdz pat karalienes Viktorijas valdīšanai. Šobrīd nams ir princeses Annas, princeses Beatrises, karalienes māsīcas princeses Aleksandras mājvieta. Pilī bieži notiek pieņemšanas un labdarības pasākumi, kas saistīti ar birtu karaliskās ģimenes pārstāvjiem.

Karaliskās ģimenes mājaslapā norādīts, ka pilij ir arī īpaša nozīme. Pēc valdošā monarha nāves te pulcējas Troņa padome. No Sentdžeimsa pils Proklamācijas galerijas oficiāli tiek izziņots nākamais karalis vai karaliene.

Karaliskais namiņš

foto: Vida Press

1931. gadā karalis Džordžs V Karalisko namiņu (The Royal Lodge) nodeva Jorkas hercoga un hercogienes rīcībā. Viņi – nākamais karalis Džordžs VI un karaliene Elizabete, vēlāk Karaliene Māte, – šo sauca par savu lauku īpašumu.

Karaliene Māte namu līdz pat savai nāvei 2002. gadā izmantoja par atpūtas vietu laukos. 2003. gada augustā karalienes Elizabetes II dēls princis Endrū, kuram pieder apartamenti Bakingemas pilī, lūdza nomas līgumu, lai varētu uzturēties šajā namā.

Jorkas kotedža

Kā ierasts, pēc kāzām karaliene Elizabete II dāvina īpašumus. Princim Harijam un Meganai karaliene uzdāvinājusi Jorkas kotedžu. Māja atrodas uz karalienei piederošā Sandringemas īpašuma zemes. Harija un Meganas jaunai mājai ir sena vēsture. Skaistā ēka piederējusi jau karalim Edvardam VII, kurš to uzdāvinājis savam dēlam, nākamajam karalim Džordžam V tālajā 1893. gadā.

Vindzoras pils

foto: Vida Press

Karalistei piederošā Vindzoras pils jau vairāk nekā 900 gadus ir karaļnama mājas un cietoksnis. Šī ir lielākā apdzīvotā pils pasaulē un karalienes Elizabetes II oficiālā ārpus Londonas rezidence.

Karaliene pili izmanto kā privātu māju un oficiālu karalisko rezidenci, kurā pilda dažus no oficiālajiem pienākumiem. Katru gadu Lieldienu laikā karaliene mēnesi dzīvo Vindzoras pilī. Viņa te uzturas arī nedēļu jūnijā, kad apmeklē karaliskās zirgu skriešanās sacīkstes Askotā. Uz Vindzoras zemes uzcelta arī Svētā Džordža kapela, kurā 2005. gadā laulājās princis Čārlzs ar Kamillu Pārkeri-Boulzu, bet 2018. gada maijā princis Harijs ar Meganu Mārklu. Šā gada oktobrī te notiks arī princeses Eiženijas un Džeka Brūksbenka laulību ceremonija.