Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Lēdija Diāna Spensere un princis Čārlzs saderināšanās laikā. (Foto: Mirrorpix / Vida Press)

Viņas Karaliskās Augstības titulu princesei Diānai izlēma atņemt Čārlzs, nevis karaliene

Slavenības
2017. gada 26. jūnijā 08:02 2017. gada 26. jūnijā 08:02
  Kasjauns.lv
Tuvojoties princeses Diānas traģiskās nāves 20. gadadienai, viņas dzīve – un it īpaši laulība ar princi Čārlzu – atkal ir viens no aprunātākajiem tematiem.

Visiem labi zināms, ka princeses Diānas un prinča Čārlza attiecības bija visnotaļ juceklīgas, lai neteiktu ko vairāk. Viņi sāka satikties pēc tam, kad Čārlzs kādu laiku bija gājis uz randiņiem ar Diānas vecāko māsu lēdiju Sāru Makorkvodeilu. Turklāt Čārlzs un Diāna pirms saderināšanās paziņošanas 1981. gada februārī, bija aizgājuši tikai uz 12 randiņiem. Piecus mēnešus pēc saderināšanās viņi svinēja kāzas. 1992. gada nogalē (pēc abu sānsoļiem un nopludinātiem apkaunojošiem audio ierakstiem) Čārlza un Diānas 11 gadus ilgā laulība bija pilnīgs posts – karaliskā ģimene to vairs ilgāk slēpt nespēja.

1981. gada marts. Īsi pēc paziņojuma par saderināšanos lēdija Diāna Spensere viesojas Bekingemas pilī pie līgavaiņa prinča Čārlza un nākamās vīramātes Anglijas karaliene Elizabetes II. (Foto: /All Over Press/ Vida Press)

Prinča Čārlza vecāki karaliene Elizabete II un princis Filips centās glābt situāciju un uzaicināja dēlu ar vedeklu uz pārrunām. Tā gada vasarā princesei Diānai ar vīratēvu princi Filipu bija sirsnīga sarakste. Princis Filips pauda savu neapmierinātību par abu – kā dēla, tā vedeklas – sānsoļiem, un lūdza Diānu uz abu kļūdām paskatīties no cita skatu punkta. Kādā brīdī princis Filips bija gatavs visam atmest ar roku un vedeklai rakstīja: „Es vienmēr darīšu visu, ko spēju, lai palīdzētu tev un Čārlzam... taču esmu gatavs atzīt, ka man nepiemīt laulību konsultanta talants.”

Velsas princis un princese kāzu dienā uz Bekingemas pils balkona kopā ar karalieni. (Foto: CAMERA PRESS/LNS / Vida Press)

Karalienes un viņas vīra centieni glābt vecākā dēla laulību tomēr nevainagojās panākumiem un jau tā paša gada decembrī premjerministrs Džons Meidžors publiski paziņoja par Velsas prinča un princeses „draudzīgo šķiršanos”, balstoties uz karaliskās ģimenes oficiālo paziņojumu.

Pēc tam, kad pāris bija oficiāli paziņojis, ka vēlas turpmāk iet šķirtus ceļus, atklātībā nonāca aizvien vairāk baumu par sānsoļiem. Diāna sniedza slaveno interviju Martinam Bašīram telekanālā BBC, kurā atzinās pati savos sānsoļos, cīņā ar bulīmiju, kā arī stāstīja par Čārlza tā arī nekad nebeigto dēku ar Kamillu Pārkeri Boulzu. Tieši sājā intervijā viņa pateica leģendāro frāzi, ka šajā laulībā viņi vienmēr bijuši trīs, tā kā nedaudz par daudz vienai ģimenei.

Pēc Diānas atklātās intervijas arī karaliene vairs necentās darīt visu, lai neviens neko neuzzinātu par vecākā dēla un vedeklas sānsoļiem. 1995. gada 20. decembrī Bekingemas pils paziņoja, ka Viņas Majestāte uzrakstījusi divas atsevišķas vēstules, mudinot dēlu un vedeklu nokārtot šķiršanos, cik vien drīz tas iespējams. Tas bija šim laikam neraksturīgs lēmums no valdošā monarha puses.

„Izvērtējot esošo situāciju, karaliene nedēļas sākumā uzrakstīja princim un princesei, sniedzot savu viedokli, ko atbalsta arī Edinburgas hercogs – kā ir vēlama ātra šķiršanās,” bija teikts pils sniegtajā paziņojumā. Tajā arī norādīts, ka Elizabete II un princis Filips arī turpmāk „darīs visu, lai šajā grūtajā periodā atbalstītu Velsas princi un princesi, un jo īpaši viņu bērnus”.

Čārlzs tam piekritis ātri, sniedzot formālu rakstisku atbildi, taču Diāna piekrišanu devusi vien februārī, kad bija panākusi vienošanos ar Čārlzu un karalienes pārstāvi, bet jūlijā pāris visbeidzot bija panācis kopīgu vienošanos šķiršanās jautājumā.

1991. gada oktobris. Saspīlējums abu attiecībās ir acīmredzams. Karaļpāris oficiālajā vizītē Kanādā. (Foto: DAVID HARTLEY/REX/ Vida Press)

Laulība oficiāli tika šķirta 1996. gada augustā, bet tam sekoja drāma ar titula atņemšanu Diānai. Kā stāsta, karaliene Elizabete II vēlējusies, lai Diāna patur viņa savulaik piešķirto Viņas Karaliskās Augstības titulu, bet Čārlzs esot bijis „nelokāms” – ka šķirtajai sievai no tā jāatsakās. Turpmāk viņa bija dēvējama tikai kā Velsas princese Diāna. Viņas Karaliskās Augstības titula atņemšana nebija tikai formāla darbība, šī rīcība tikai vēl vairāk princesi šķīra no karaliskās ģimenes. Tagad viņai pienācās klanīties un kniksēt pārējo priekšā, to skaitā arī saviem dēliem.

To ļoti pārdzīvoja Diānas vecākais dēls – tolaik vien 14 gadus vecais princis Viljams. Viņš mammu pēc zaudētā titula mierināja, sakot: „Neraizējies, mammīt. Es tev to atdošu, kad pats reiz kļūšu par karali.”

Princesei Diānai bija atļauts paturēt apartamentus Kensingtonas pilī, kas šobrīd ir prinča Viljama un viņa ģimenes oficiālā dzīvesvieta Londonā. Diānai aizvien bija nodrošināta pieeja karaliskās ģimenes lidmašīnām un viņa varēja izmantot Sentdžeimsas pils apartamentus saviesīgu pasākumu rīkošanai, ja vien pirms tam bija to personīgi saskaņojusi ar karalieni.

Princese Diāna ar princi Čārlzu un abiem dēliem princi Viljamu un princi Hariju. (Foto: TIMES/REX/ Vida Press)

Diāna drīkstēja paturēt visas dārglietas, ko bija ieguvusi laulības laikā, izņemot vienu – Kembridžas „Lover’s Knot” diadēmu, ko Elizabete II Diānai pasniegusi kā dāvanu kāzās, pēc tam, kad pati to bija galvā likusi tikai vienu reizi.

2015. gadā un 2016. gadā karaliene šo īpašo diadēmu svinīgu pasākumu apmeklējumiem aizdevusi Diānas vedeklai Kembridžas hercogienei Ketrīnai.

Citi šobrīd lasa

Kāds liktenis piemeklējis pirmo kultūras pieminekli Latvijā - Brāļu draudzes saiešanas namu Gaidē
Atklājas, ka Cicips finālmaču aizvadījis, bēdu sagrauts - piecas minūtes pirms spēles viņš saņēmis sēru vēsti 2
Bezvēsts pazudusi 2000. gadā dzimusī Aiva Treiberga ar meitu
Pievienot komentāru

Полицейские нашли тело девочки, которую вместе с сестрой более месяца назад похитил отец

"Для меня это дно!": Ольга Бузова находится в шоке после скандала в прямом эфире