Eksperts: ES sākotnējās sankcijas bija negodīgs signāls Krievijai
Eiropas Savienības (ES) sākotnēji sagatavotās sankcijas pret Krieviju tika izstrādātas, lai pēc iespējas mazāk ietekmētu pašu ES, taču tas bija negodīgs signāls Krievijai, kas liecināja, ka ES nav vienota un gatava strādāt kopā, šodien starptautiskā foruma "Rīgas konference 2014" laikā norādīja Somijas Ārpolitikas institūta programmu direktors Arkādijs Mošes.
Mošes norādīja, ka Ukraina vēlas un ir gatava deeskalēt situāciju pēc iespējas ātrāk, jo valsts ir atkarīga arī no Krievijas ekonomikas. Turklāt Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ir visas iespējas šo procesu paātrināt, izmantojot Krievijas kontrolētos medijus, kuri ātri sabiedrībai varētu izskaidrot, ka miers starp abām valstīm ir izdevīgs un nepieciešams, taču pastāv zināmas šaubas, vai tas varētu notikt tuvākajā laikā, jo Krievija Ukrainā varētu izmantot tā saukto "iesaldētā konflikta" taktiku.
"Es neesmu politiķis, man ir grūti prognozēt, kas notiks tālāk, taču runāt par pilnīgu iesaldēto konfliktu nebūtu analītiski korekti, jo joprojām trūkst informācijas par Krievijas tālākajiem plāniem. Konflikts, diemžēl, ir, un tas noteikti nav beigu stadijā. Mums ir jāsaprot, ka problēma ir liela, turklāt mēs pašlaik atrodamies dinamiskā situācijā. Es tiešām ceru, ka Rietumu racionālā domāšana ietekmēs Maskavu, bet ir jāsaprot, ka Maskavai ir cita racionalitāte, un tas sarežģī lēmumu pieņemšanu," sacīja Mošes.
Runājot par ES pieņemtajām sankcijām pret Krieviju, eksperts pauda uzskatu, ka ekonomiskās intereses un lobiji traucē Eiropai būt vienotai, un Maskavai tas ir izdevīgi.
"Eiropā ir kreisais sektors, kas uzskata, ka viss, ko Krievija dara, ir labs, bet tas, ko dara ASV - slikts. Tāpat Eiropā ir cilvēki, kuri uzskata, ka tieši Krievija ir pašreizējo notikumu vislielākā citēja, un norāda, ka valsts tikai aizstāv savas intereses, un tās rīcība ir saprotama. Ir arī cilvēki, kuri uzskata, ka tieši Rietumi ir vainojami pie notikumu attīstības Ukrainā," skaidroja Mošes, piebilstot, ka sankciju piemērošanā cietīs abas puses.
"Līdz jūlija beigām Eiropa ne visai vēlējās atbalstīt striktas sankcijas. Sākotnējais plāns bija izmantot sankcijas, kuras Krieviju ietekmētu nedaudz, tajā pašā laikā neradot ievērojamus zaudējumus pašai ES. Tas bija grūts, neiespējams, un pat negodīgs signāls, kas norādīja, ka ES nebija gatava strādāt. Tagad ir skaidrs, ka smagi zaudējumi būs abās pusēs," uzskata eksperts.
LETA