Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena Latvijā pieauga par 23%
foto: LETA
Elektrības skaitītājs.
Bizness un ekonomika

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena Latvijā pieauga par 23%

Jauns.lv/LETA

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas vidējā cena Latvijā pieauga par 23% un bija 142,58 eiro par megavatstundu (MWh), informēja AS "Latvenergo" pārstāvji.

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cenas pieauga gandrīz visos "Nord Pool" tirdzniecības apgabalos. Latvijā un Lietuvā nedēļas vidējā elektroenerģijas cena pieauga par 23%, un abos tirdzniecības apgabalos tā vienoti bija 142,58 eiro par MWh, bet Baltijas valstīs augstākā elektroenerģijas cena bija Igaunijā - vidēji 153,39 eiro par MWh, kas ir kāpums par 93% pret iepriekšējo nedēļu.

"Nord Pool" nedēļas sistēmas cena pieauga par 42% līdz 47,08 eiro par MWh.

Arī Centrāleiropas valstīs elektroenerģijas cenām bija augšupvērsta tendence - Polijā elektroenerģijas cena pieauga par 24% līdz vidēji 129,49 eiro par MWh, Vācijā tā bija 121,78 eiro par MWh jeb par 21% augstāka nekā iepriekšējā nedēļā, bet Austrijā nedēļas vidējā elektroenerģijas cena pieauga par 27% līdz 123,87 eiro par MWh.

Sistēmas cenas kāpumu veicināja vēja izstrādes kritums Ziemeļvalstīs par 24%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, kā arī par 11% zemāks atomelektrostaciju pieejamās jaudas īpatsvars Ziemeļvalstīs jeb 68% no kopējās uzstādītās, ko ietekmēja gan plānotie apkopes darbi, gan neplānoti atslēgumi.

Elektroenerģijas cenu pieaugumu Baltijā ietekmēja par 45% zemākas enerģijas plūsmas no Somijas. Turklāt cenu starpību Baltijas valstīs mazināja par 46% lielāka pārvades sistēmas šķērsgriezumu jaudas pieejamība starp Igauniju un Latviju, noslēdzoties remontdarbiem. Elektroenerģijas cenu pieaugumu ietekmēja arī mazāka elektroenerģijas ražošana no atjaunīgajiem energoresursiem - elektroenerģijas izstrāde saules stacijās un hidroelektrostacijās kopumā samazinājās par 22%, ko tikai daļēji kompensēja par 20% lielāka vēja izstrāde, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.

"Nord Pool" reģionā elektroenerģijas patēriņš bija 6485 gigavatstundas (GWh), un izstrādes apjomi - 7346 GWh.

Kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijas valstīs saglabājās iepriekšējās nedēļas līmenī un bija 462 GWh. Latvijā patērētās elektroenerģijas apjoms samazinājās par 1%, un tas bija 116 GWh. Igaunijā patēriņš bija bez izmaiņām, un tika patērētas 133 GWh, arī Lietuvā elektroenerģijas patēriņš bija bez izmaiņām - 213 GWh.

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas izstrāde Baltijā kāpa par 44%, un kopā tika saražotas 282 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrādes apjoms kāpa par 212% līdz 87 GWh. Igaunijā elektroenerģijas izstrāde pieauga par 29% un bija 85 GWh. Lietuvā ražošanas apjoms bija par 8% lielāks nekā nedēļu iepriekš, un tika saražotas 110 GWh elektroenerģijas.

Aizvadītajā nedēļā izstrādes apjoms pret patēriņu Latvijā bija 75%, Igaunijā - 64%, bet Lietuvā - 52%. Baltijas valstīs tika saražots 61% no reģionā patērētās elektroenerģijas apjoma.