Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Šķēle: lata koridora paplašināšana ļautu celt iekšējo patēriņu

Bizness un ekonomika
2009. gada 30. septembrī 08:56 2009. gada 30. septembrī 08:56
 
Patlaban vairs neesot tās alternatīvas, kas bija 2008.gada beigās, - atbrīvot lata kursu, taču vēl arvien ir alternatīva paplašināt lata koridoru, saglabājot to pašu lata piesaistes kursu pret eiro.

Andra Šķēles ideju par lata koridora paplašināšanu Latvijas bankas prezidents Ilmārs Rimševics dēvē par indi valstij.
Tā laikrakstam "Neatkarīgā Rīta Avīze" sacīja Tautas partijas dibinātājs uzņēmējs Andris Šķēle. Viņaprāt, tā ir alternatīva - ja plus mīnus 15% robežās svārstīsies lats, kas ir pieļaujams pēc Māstrihtas kritērijiem, iekšējais patēriņš tiks stimulēts. Lai arī tas prasītu starptautiskā aizdevuma līdzekļu izmantošanu lata noturēšanai, pēc Šķēles domām, tas jau būtu vajadzīgs mazākā mērā.

"Jo naudas masa latos būs lielāka. Ja izrādīsies, ka lats patiešām ir tik vērtīgs, kā to vērtē Latvijas Banka, tad jau lata kurss nenosvārstīsies. Ja lats ir pārvērtēts, tas nokritīs līdz tai zemākajai robežai, līdz kurai to pieļaus svārstību koridors. Ja to nedara, rodas jautājums - kā vārdā mēs dzīvojam ar neatbilstošu naudas vērtību? Baidos, ka spītības un finanšu lobiju vārdā tiek uzturēta šī nepareizā, īstenībai neatbilstošā lata vērtība, un tas tiek darīts uz tautas pieaugošas nabadzības rēķina," uzskata Šķēle.

Tomēr, pēc viņa domām, klasiska devalvācija, kad lats ir atsaistīts no eiro un tirgus nomēra lata vērtību brīvā kotējumā, šobrīd vairs nav vēlama, jo tā ir nokavēta.

Savukārt lata piesaistes koridora palielināšana ļautu stimulēt iekšējo patēriņu, bremzētu importu, veicinātu eksportu un dotu jaunas darba vietas.

Savukārt Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "100.pants" atzina: ja mainītu lata piesaisti, būtu apdraudēta stabilitāte, kas iestājusies Latvijas tautsaimniecībā.

Viņaprāt, tā būt slēpta devalvācija, cenas ietu uz augšu, pieaugtu ārējais parāds, un tas apgrūtinātu kredītņēmēju stāvokli.

Latvijas Banka izvēlējusies politiku, lai nodrošinātu cenu un valūtas kursa stabilitāti, akcentēja Rimšēvičs.

Kā atzina Rimšēvičs, žēl, ka viņš pats nevar pajautāt, bet viņam būtu interesanti uzzināt, kāpēc, pēc Šķēles domām, ir nokavēta lata devalvācija, kas ir mainījies, ka šobrīd to nevar darīt, bet pērn novembrī un decembrī vajadzēja devalvēt latu.

Kā uzskata Latvijas Bankas prezidents, "pats Šķēles kungs saprot, ka lata devalvācija būtu inde Latvijai un nestu tikai sliktu sabiedrībai".

LETA/Foto:LETA


Citi šobrīd lasa

"Ja krist, tad no balta zirga!" Seksologs Šulcs par papardes zieda meklēšanas tradīciju
Pasaulē populāri sportisti, kas "iznākuši no skapja" 5
Jāņu naktij un rītam lielā valsts daļā izsludināts sarkanais brīdinājums
Pievienot komentāru

"За что ее жалеть? Борзая баба": зрители не прониклись откровениями экс-жены Аршавина 2

Агата Муцениеце в мини-шортах и тонкой майке подразнила округлым бюстом